Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

PORADY OGRODNICZE NA CZERWIEC - 01.06.2012


PORADY OGÓLNE

Sezon zakupów trwa!

Działkowcy ruszyli na działki i okazało się, że... coś wymarzło, coś się nie podoba, coś trzeba zmienić... Przestrzegamy jednak przed pochopnymi zakupami. Lepiej przemyśleć sprawę, zrobić projekt nasadzeń i listę potrzebnych roślin i materiałów, a dopiero potem wybrać się na zakupy. W przeciwnym razie możemy wrócić z zakupów wyposażeni w niepotrzebne produkty ogrodnicze i rośliny, dla których nie będzie na działce miejsca.

● Modny projekt działki

Zapachy sprzyjają relaksowi i wyciszeniu, a także redukują stres. Część roślin pachnących ma także właściwości lecznicze. Dlaczego by nie wykorzystać ich zalet przy projektowaniu działki? To nic trudnego, a dobroczynny wpływ posadzonych roślin już szybko odczujemy. Jak zaprojektować pachnący kącik na działce, jakie wybrać rośliny aby ich zapachy współgrały ze sobą i były dla nas przyjemne? – inspiracje w czerwcowym „działkowcu”.

● Wysiewamy zioła

Warto posadzić zioła na działce. To tani i szybki sposób ich pozyskiwania na bieżące potrzeby. A maj i czerwiec są najlepszą porą na sadzenie niektórych z nich (np. bazylia, cząber, majeranek, oregano, melisa, tymianek). Większość ziół nie ma zbyt wygórowanych wymagań co do gleby. Dobrze rosną zarówno na glebach piaszczystych, jak i zwięzłych. Jednak nie wszystkie zioła warto uprawiać na działce. Zatem, od czego zacząć i czemu warto poświęcić więcej uwagi? Odsyłamy do majowego i czerwcowego „działkowca”.

● Jak dbać o trawnik?

W czerwcu z prac pielęgnacyjnych na trawniku należy wykonywać: nawożenie, podlewanie, koszenie, grabienie, odchwaszczanie. Każdemu koszeniu trawnika powinno towarzyszyć regularne nawadnianie i nawożenie. Trawnik należy podlewać rzadko, ale długo – tak aby woda dotarła na ok. 15 cm głębokości. Zainteresowanych posiadaniem pięknej, zadbanej murawy odsyłamy do wydania specjalnego „działkowca” – „Trawnik” (do nabycia: w kioskach, www.dzialkowiecsklep.pl lub na zamówienie tel. 22 101 34 34), w którym szczegółowo podane są zasady prawidłowej pielęgnacji trawnika o każdej porze roku. Dodatkowo można znaleźć tam przeglądy sprzętu i produktów do pielęgnacji trawnika m.in.: kosiarek, wykaszarek, areatorów, wertykulatorów, nawozów i innych produktów.

● Ekomodernizacja działki

Modernizując działkę można tak ją zaplanować, aby uwzględnić dobro naszych współlokatorów – licznych zwierząt korzystających z działki razem z nami. Modernizacja działki w kierunku EKO nie jest trudna, a korzyści są niewspółmiernie duże do poniesionych nakładów. W czerwcowym „działkowcu” radzimy m.in jak uczynić oczko wodne bardziej przyjazne dla płazów, ptaków i pożytecznych owadów; jak zwabić motyle do ogrodu, jak zadbać o pożyteczne organizmy – naszych sprzymierzeńców w walce z wieloma szkodnikami działkowych upraw.

Czas na zmiany – łazienka w altanie

Rozpoczął się nowy sezon. Coraz więcej czasu spędzamy na działce. Może warto byłoby zmodernizować altanę i wprowadzić do niej nowoczesną, funkcjonalną, a jednocześnie nie za drogą łazienkę? Jak na małej powierzchni funkcjonalnie pomieścić wszystkie elementy potrzebne w łazience? Co warto zastosować i jak to zrobić „z  głową” – porady doświadczonego architekta w majowym „działkowcu”. Zainteresowanym tematem polecamy 3 gotowe projekty działkowych łazienek. Czas na zmiany...

● Altana po liftingu czyli jak odmienić wygląd działkowej altany

Co zrobić gdy altana przestała zdobić działkę i od dawna wymaga remontu, a my nie wiemy jak się do niego zabrać? Przeczytać czerwcowe wydanie „działkowca”, w którym są pomysły architekta na modernizację działkowej altany. Pokazujemy co i jak warto zrobić, by uzyskać jej nowoczesny i elegancki wygląd. Widoki altan przed i po modernizacji ułatwią nam podjęcie decyzji o konieczności modernizacji.

 

  ROŚLINY OZDOBNE

● Rośliny jednoroczne

Są symbolami lata. Przyciągają uwagę bogactwem barw, pokrojów i... szybkością uzyskania zadowalającego efektu. Są idealne na działkę. Które z nich wybrać na kwietnik przed altaną, a które posadzić w pojemnikach? Możliwości jest nieskończenie wiele – jak z nich wybrać coś na własną działkę? Odpowiedź w czerwcowym „działkowcu”.

● Tniemy żywopłoty

Aby żywopłot z krzewów liściastych był gęsty i zielony trzeba go regularnie strzyc. Zwykle wystarczą 2-3 cięcia w sezonie. Termin cięcia zależy od gatunku krzewu. Ogólną zasadą jest cięcie, gdy młode przyrosty pędów osiągną 15 cm długości. Wtedy skracamy je o połowę.

● Co będzie pasowało na działkę?

Centra ogrodnicze kuszą kupujących pięknymi ekspozycjami kwitnących roślin. Jak w tym wszystkim nie stracić głowy... A trzeba zachować rozsądek, gdyż nietrafiony zakup po posadzeniu na działce może po kilku sezonach wyrosnąć w wielometrowe drzewo/krzew lub zagłuszyć sąsiednie nasadzenia. Spośród popularnych jaśminowców – krzewów zniewalających zapachem kwiatów w czerwcu – nie wszystkie odmiany warto wybrać na działkę. Polecamy tylko te odmiany, które osiągają rozmiary do zaakceptowania na działce, np. ‘Aureus’ (wys. 2 m, żółte liście), ‘Biały Karzeł’ (wys. 1 m), ‘Variegatus’ (wys. 1,5 m, liście biało obrzeżone). Więcej o jaśminowcach w czerwcowym „działkowcu”.

● Dzielenie bylin

Niektóre byliny można przesadzać, a przy okazji dzielić, latem. W ten sposób odmładzamy rośliny i uzyskujemy nowe egzemplarze. W czerwcu dzieli się byliny, które już przekwitły i przechodzą spoczynek (np. aster alpejski, zawciąg nadmorski, pierwiosnki, omieg).

● Ograniczamy ekspansywne byliny

Sprawdzonym sposobem jest sadzenie ich w większych pojemnikach bez dna, bądź wkopywanie w ich sąsiedztwie na kilkadziesiąt centymetrów ograniczników z folii. Zanim kupimy piękne, kwitnące byliny dowiedzmy się, czy przypadkiem nie będą wymagały takich zabiegów. A może co roku walczymy z ekspansywną dąbrówką, miętą, podagrycznikiem czy astrem? Różne sposoby na ograniczenie rozprzestrzeniania się gatunków kłączowych lub łatwo rozsiewających się można znaleźć w czerwcowym „działkowcu”.

● Wysiewy dwuletnich i bylin

Na rozsadniku lub w skrzyneczkach wysiewamy nasiona gatunków dwuletnich (niezapominajki, bratki, stokrotki, malwy, naparstnice, goździki) oraz bylin (łubin, orlik, dzwonki, rudbekia). Po wzejściu rośliny przerywa się lub pikuje, a we wrześniu sadzi na miejsce stałe.

● Wykopujemy tulipany

Cebule tulipanów wykopuje się gdy część nadziemna zżółknie, dobrym sygnałem jest też stan łuski okrywającej cebule przybyszowe – powinna być w 1/3 zbrązowiała. Po wykopaniu i wstępnym oczyszczeniu cebule suszy się w przewiewnym i zacienionym miejscu. Zainteresowanych tematem odsyłamy do czerwcowego „działkowca”.

● Europejska moda

Moda na kwiatowe rzeźby dotarła też do Polski. Rzeźby takie wykonane są z roślin na solidnej konstrukcji metalowej. Dzięki nim na działce mogą zagościć króliki, motyle, niedźwiedzie wykonane z kwiatów. Do ich tworzenia stosowane są gatunki ozdobne z liści bądź długo kwitnące. W obu przypadkach efekt dekoracyjny uzyskiwany jest szybko. Polecamy kwiatowe rzeźby – to nowy i oryginalny sposób na upiększenie działki. Recepta na ich wykonanie znajduje się w czerwcowym „działkowcu”.

● Sadzimy rośliny pojemnikowe

W maju i czerwcu wysadzamy do pojemników rośliny rabatowe m.in. begonie, pelargonie, niecierpki, petunie, surfinie, bakopy. Donice i skrzynki ustawimy w ogrodzie i na tarasie. Ziemia do sadzenia musi być żyzna i odpowiednio nawieziona gdyż większość roślin pojemnikowych jest bardzo żarłoczna. Wymagają one regularnego podlewania i nawożenia, czasem też przycinania, zwalczania chorób i szkodników. Jak o nie zadbać by zdobiły działkę aż do jesiennych przymrozków? Jak nimi udekorować działkowy taras? Odsyłamy do wydania specjalnego „działkowca” – „Balkony i tarasy” (już w kioskach).

 

  W SADZIE

● Wiosenne zbiory. Zbieramy owoce jagody kamczackiej, truskawek, poziomek, wczesnych czereśni i wiśni, porzeczki, agrestu, malin. Zbiory przeprowadzamy wcześnie rano i delikatnie, do czystych, małych pojemników, ograniczając przesypywanie. Owoce powinny być suche i nieuszkodzone. Zebrane owoce jak najszybciej schładzamy.

● Formowanie. W okresie intensywnego wzrostu młodych drzew należy odginać do pozycji poziomej wyrastające pędy (wykorzystując sznurki, ciężarki, klamerki). Uformujemy tak koronę wrzecionową i uzyskamy proste kąty rozwidleń. Poziome pędy rosną słabiej i lepiej owocują. Zabieg ten jest szczególnie ważny u grusz (wytwarzają długie, sztywne, pionowe pędy). Szczegółowe zasady formowania drzew owocowych opisano w czerwcowym „działkowcu”.

● Kontrolujemy wyrastanie pionowych wilków. Kiedy osiągną długość 25 cm, skracamy je o połowę. Wilki wyrastające w górnej części korony wyłamujemy lub wycinamy u nasady.

● U winorośli wycinamy nadmiar latorośli (należy pozostawić 6–12 płodnych latorośli na 1 mb lub 1 m2). Co 2 tygodnie usuwamy lub przycinamy nad 1–2 pąkiem pasierby oraz bezpłodne latorośle wyrastające z oczek śpiących.

● Przerzedzanie zawiązków. Pod koniec miesiąca przerzedzamy zawiązki jabłoni, brzoskwini, grusz. Usuwamy zawiązki małe, chore, uszkodzone, ordzawione. Zdrowe i wyrośnięte zawiązki zostawiamy średnio co 15–20 cm. Więcej o tym jak prawidłowo przerzedzić zawiązki, kiedy to robić u poszczególnych gatunków i grup odmian można przeczytać w czerwcowym „działkowcu”.

● Ochrona przed ptakami. Przed rozpoczęciem owocowania czereśni warto na drzewach rozłożyć specjalną plastikową siatkę (o oczkach 2 x 2 cm), która zabezpieczy drzewa przed objadaniem przez ptaki.

● Pielęgnacja przeszczepionych drzew. Na drzewach przeszczepianych wiosną usuwamy folię, którą przywiązane były do konarów zrazy. Zabezpieczamy przed wyłamaniem wyrastające ze zrazów pędy (np. mocując do konaru deseczkę). Na przeszczepionym konarze usuwamy wyrastające pędy wyrastające najbliżej miejsca szczepienia, dalsze należy uszczykiwać aby nie zacieniały szczepów.

● Zabiegi pielęgnacyjne. Systematycznie podlewamy rośliny sadownicze i odchwaszczamy albo ściółkujemy glebę pod nimi. Wysiewamy też drugą dawkę azotu.

 

   OCHRONA ROŚLIN

Przypominamy, że zestawienia polecanych środków ochrony roślin opublikowane są na stronie internetowej PZD (www.pzd.pl) oraz w broszurze „ABC ochrony roślin”, która jest na wyposażeniu każdej biblioteki ogrodowej.

● Stop dla ślimaków! Potrafią w ciągu jednej nocy zjeść całą sałatę z ogródka. Są plagą na działkach, zwłaszcza w deszczowe lata i jeśli ogród sąsiaduje z zapuszczonym terenem. Walka z nimi przypomina syzyfową pracę. A jednak są sposoby na ograniczenie ich ilości. Jak zatem ustrzec nasze rośliny przed tymi śliskimi intruzami? Odpowiedź w czerwcowym „działkowcu”.

Zwalczamy mszyce. W uprawach sadowniczych, warzywnych i roślin ozdobnych stosujemy insektycydy zalecane do ich zwalczania u poszczególnych gatunków roślin.

Zwalczamy nasionnicę trześniówkę (powoduje robaczywienie czereśni i wiśni). Podstawą skutecznego zwalczania jest określenie terminu jej wylotu. Potrzebne są do tego tablice lepowe określające początek jej lotów. Okres ten przypada najczęściej w czasie kwitnienia robinii akacjowej. Na działkach możemy stosować żółte pułapki lepowe. Chemiczne zwalczanie prowadzimy po 3–4 dniach od wylotu i powtarzamy po 14 dniach. Dopuszczone preparaty: Calypso 480 SC, Bulldock 025 EC, Mospilan 20 SP. Na działkach nie polecamy chemicznego zwalczania a jedynie rozwieszanie żółtych tablic lepowych.

 ● Zwalczamy owocówkę jabłkóweczkę (robaczywienie jabłek). Pojawienie się szkodnika możemy monitorować na pułapkach feromonowo-lepowych. Obecność przylepionych motyli jest sygnałem do rozpoczęcia zwalczania chemicznego i biologicznego. Preparaty chemiczne: Fastac 100 EC, Bulldock 025 EC, Calypso 480 SC, Dimilin 480 SC. Preparaty biologiczne: Carpovirusine Super SC i Madex SC – stosować przed wylęgiem larw.

 ● Choroby jabłoni. Kontynuujemy zwalczanie parcha w czasie wzrostu zawiązków jabłoni (Delan 700 WG, Captan 50 WP).

Mączniak na agreście W przypadku objawów amerykańskiego mączniaka na porzeczce czarnej i agreście wycinamy silnie porażone wierzchołkowe pędy.

Ochrona pomidora W końcu czerwca rozpoczynamy zwalczanie zarazy ziemniaka. Pierwsze zabiegi na pomidorach w uprawie polowej wykonujemy w momencie stwierdzenia choroby na wczesnych odmianach ziemniaków. Aby prawidłowo zapobiegać występowaniu i zwalczać tę chorobę warto przeczytać artykuł na ten temat w czerwcowym wydaniu „działkowca”.

 

  W WARZYWNIKU

Jeszcze o ciepłolubnych

Melony, cukinie, ogórki i pomidory z własnej działki? Czemu nie! Sadzimy je po „zimnej Zośce”, a w zimniejszych rejonach kraju lub przy chłodnej wiośnie –nawet na początku czerwca. To ostatni dzwonek na zakup ich rozsady! Czasem korzystniej jest sadzić rośliny nawet lekko przerośnięte, niż narażać je na dłuższe działanie chłodów zaraz po wysadzeniu. Warzywa takie jak: ogórek, melon, kawon, dynie, pomidor, papryka, oberżyna, fasola, fasolnik, kukurydza cukrowa, karczoch, kard i szpinak nowozelandzki są roślinami ciepłolubnymi. Najlepiej rosną i rozwijają się w temperaturze 20–30°C, natomiast przymrozki są dla nich zabójcze. Najlepsze do uprawy warzyw ciepłolubnych jest najcieplejsze, zaciszne, dobrze oświetlone miejsce. System korzeniowy tych warzyw źle się rozwija w środowisku chłodnym. Ściółka z czarnej włókniny lub folii (pod którymi gleba szybko się nagrzewa i dłużej utrzymuje wyższą temperaturę), poprawi jego funkcjonowanie. Jak postępować z warzywami ciepłolubnymi aby odwdzięczyły się dorodnymi plonami – recepta w majowym i czerwcowym „działkowcu”.

● Późne siewy warzyw

Wysiewamy nasiona marchwi, buraka ćwikłowego, rzodkwi na użytek jesienią oraz zimowe przechowywanie. Korzenie tych warzyw uzyskane z opóźnionego siewu w czerwcu, w czasie zbioru będą w pełni wyrośnięte, a jednocześnie nie przejrzałe.

● Problemy pod folią

Dlaczego ogórki pod folią kwitną, ale nie owocują? Dlaczego opadają zawiązki? Jak ciąć i prowadzić pomidory i ogórki? Kiedy podlewać rośliny? Jak, czym i ile nawozić? To tylko niektóre dylematy osób uprawiających ogórki i pomidory pod folią. Temat ten jest ważny, ale też i obszerny, dlatego odsyłamy do czerwcowego „działkowca”, gdzie jest on szczegółowo wyjaśniony.

 

oprac. Małgorzata Majkowska

sekretarz redakcji "działkowiec"

(fot. Wikipedia)

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.