Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

ROD „Rakowiec”, czyli jeden z najstarszych i najładniejszych warszawskich ogrodów, świętuje osiemdziesiąte piąte urodziny - 31.05.2012

Rodzinny Ogród Działkowy ROD „Rakowiec” skończył właśnie 85 lat. Z tej okazji przedstawiciele władz PZD, działkowcy oraz zaproszeni goście spotkali się na wspólnych obchodach jubileuszu, które odbyły się 26 maja. Otwarcia uroczystości oraz powitania gości dokonał Prezes ROD Rakowiec Ryszard Niedbała. W swoim wstąpieniu przypomniał także najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce na przestrzeni kilkudziesięciu lat funkcjonowania ogrodu. „ROD „Rakowiec” powstał w 1926 roku na terenach, które były mokradłami i ugorami. Bardzo szybko miłośnicy przyrody zaczęli przekształcać te obszary w zielone płuca Warszawy. Na początku lat osiemdziesiątych nasz ogród poszerzony został o nowe tereny. Od tego czasu liczba działek w ROD „Rakowiec” pozostaje stała i wynosi 520” – przypomniał Prezes Ryszard Niedbała.

Następnie głos zabrał Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który podziękował zarządowi ogrodu oraz działkowcom za ich codzienną pracę wkładaną w utrzymanie tak pięknego ogrodu. „Ogród ten jest wspaniałą wizytówką ogrodnictwa działkowego. Służy nie tylko rodzinom, które mają w nim działki, ale także warszawiakom, którzy przychodzą tu, by oderwać się od codzienności. Gdyby nie praca wielu działkowców, ten ogród nie byłby taką oazą spokoju, jak jest to dziś - zaznaczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Jako wyraz uznania złożył na ręce prezesa ogrodu pamiątkowy dyplom  oraz puchar.

Prezes PZD Eugeniusz Kondracki odniósł się także do aktualnej sytuacji Związku. Przypomniał, że obecnie w Trybunale Konstytucyjnym ważą się losy Ustawy o ROD z 2005r. Ustawy, która sprawdza się w codziennym funkcjonowaniu ogrodów i cieszy się uznaniem i poparciem działkowców. „Działkowcy ze smutkiem odbierają te wszystkie ataki. Trudno jest im sobie wyobrazić, że mogliby utracić tereny, które są dla wielu z nich jedynym miejscem odpoczynku i wytchnienia. Dlatego działkowcy ciągle muszą walczyć o ogrody. Ponieważ zawsze wychodzili obronną ręką ze wszystkich strać,  wierzą, podobnie jak i ja, że tak będzie i tym razem –zaznaczył prezes PZD Eugeniusz Kondracki.Na zakończenie dodał, że życzy wszystkim działkowcom, by ich ogrody istniały tak długo, jak będą tego potrzebowali.

Wyrazy uznania oraz słowa podziękowania do działkowców skierował także burmistrz dzielnicy Mokotów Bogdan Olesiński. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że gdyby nie praca tak wielu pokoleń działkowców, ogród ten nie  byłby tak ważną wizytówką Warszawy, jak jest to dziś. „ ROD Rakowiec” to jeden z najładniejszych oraz najbardziej zadbanych ogrodów w Warszawie. Dziękuję za trud włożony wyhodowanie pięknych okazów roślinnych i za nieprzerwaną od 85 lat ich pielęgnację" – dodał.

„Cieszymy się, że ogrody działkowe znajdują się także na terenach dzielnicy Ochota– zaznaczył wiceburmistrz Ochoty Piotr Żbikowski. „Gdy przychodzi się do ogrodów działkowych można odczuć zbawienny wpływ natury. Wszystkie niepokoje znikają, łatwiej zdobyć się tu na refleksję. Dlatego istnienie ogrodów działkowych w miastach jest bardzo ważne. Życzę, żebyśmy mogli korzystać z ich dobrodziejstwa jak najdłużej” – dodał.

Na jubileusz zaproszony został także m.in. przewodniczący SLD Leszek Miller. Mimo tego, że nadmiar obowiązków uniemożliwił mu przybycie na spotkanie z działkowcami,  wystosował do nich bardzo przychylny list, w którym napisał m.in.: "Pragnę wyrazić słowa szacunku i uznania za wysiłek i starania dzięki którym wasze ogrody na trwałe wpisały się w pejzaż naszego kraju. Z roku na rok stają się coraz piękniejsze i bardziej atrakcyjne. Zachęcam Państwa do kontynuacji tych działań”. (List Leszka Millera - link).

Na uroczystości jubileuszowe przybyli jeszcze m.in. prezes OZ Mazowieckiego Grażyna Franke, wiceburmistrz dzielnicy Ochota Krzysztof Kruk, przedstawiciele Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, przedstawiciele 6. Koła ZŻWP przy Dowódcy Garnizonu Warszawa, przedstawicielka Rzecznika Praw Obywatelskich, wielu prezesów sąsiadujących i zaprzyjaźnionych Ogrodów Działkowych.

Na zakończenie części oficjalnej kilkaset osób złożyło swój podpis pod listem w obronie Ustawy o ROD, który skierowany został do Trybunału Konstytucyjnego

Jubileusz uświetniała swoją grą kapela SGGW "Promni".

 W załączniku  prezentujemy krótką historię ROD Rakowiec autorstwa Prezesa Ryszarda Niedbały.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 (mz)

 

 

 

 

 

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.