Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Narada szkoleniowa Krajowych i Okręgowych Instruktorów SSI w Warszawie. - 25.05.2012

W dniach 21,22,23 maja 2012 roku w Warszawie odbyła się Rejonowa Konferencja Szkoleniowa dla instruktorów krajowych i okręgowych Społecznej Służby Instruktorskiej.

Organizatorem konferencji była Krajowa Rada PZD przy współudziale Okręgowego Zarządu Mazowieckiego w Warszawie. W naradzie uczestniczyli instruktorzy z Warszawy, Płocka, Radomia, Siedlec, Łochowa, Kozienic, Zamościa, Białej Podlaskiej, Biłgoraju, Lublina, Poznania, Gniezna, Rawicza, Nowego Tomyśla, Gostynina, Turka, Słupcy, Konina, Jarocina, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Krotoszyna, Łodzi oraz Skierniewic łącznie Warszawa gościła grupę pięćdziesięciu instruktorów SSI PZD. 

Priorytetowym zadaniem konferencji było zaprezentowanie bardzo ważnego dla PZD tematu dotyczącego zagospodarowania i modernizacji działek oraz przekazanie informacji dotyczących aktualnej sytuacji w jakiej znajduje się Związek. Bardzo istotnym celem, zawartym w programie, było  przedstawienie instruktorom najnowszych trendów w dziedzinie ogrodnictwa  oraz małej architektury ogrodowej.

Konferencję otworzyła Pani Prezes OZM PZD Grażyna Franke, która przywitała gości oraz uczestników narady.  Wszyscy z ogromną uwagą słuchali wystąpienia Pana Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego, który  przedstawił zebranym aktualną sytuację w jakiej znajduje się Związek, podkreślił również jak ważny jest udział i zaangażowanie w obronę ustawy całych rodzin działkowych, gdyż jest to właśnie ich ustawa chroniąca prawa w niej zapisane.  Instruktorzy SSI PZD wspólnie przygotowali i podpisali Stanowisko w sprawie obrony ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (w załączniku).

Zagadnienia prawno-organizacyjne dotyczące m.in. wdrażania nowych zapisów z regulaminu ROD, Ustawy o ROD, Statutu PZD, budownictwa na działach, czy też zadań związanych z przydziałem działek zgodnym z polityka i regulaminem PZD, omówił radca prawny KR PZD Pan Tomasz Terlecki.

Przewodnim tematem Konferencji była modernizacja działek w ROD a przede wszystkim uchwalony przez Krajową Radę PZD Program modernizacji działek w ROD. Zagadnienie to zostało przedstawione przez instruktora ds. ogrodnictwa Krajowej Rady PZD Panią Ewelinę Chrzanowską. W trakcie wystąpienia poddane do dyskusji były również zalecenia jakie najczęściej występowały przy pilotażowym przeglądzie działek wykonywanym przez okręgowe zarządy. Informacje te miały pokazać w jaki sposób powinno się opisywać zagospodarowanie działek w przeglądach. Następnie zostały wymienione zadania dla instruktorów SSI w upowszechnianiu i realizowaniu tego programu, jak również zadania i rola okręgów i zarządów ROD.

W nawiązaniu do tematu przewodniego Konferencji opisane zostały również zasady planowania, zagospodarowania działki i celowość jej modernizacji. Ponadto poruszone zostały kwestie dotyczące: budownictwa na działkach, funkcjonalności i estetyki altan oraz małej architektury ogrodowej. Analizowane na naradzie zagadnienia oraz wiele innych istotnych spraw dotyczących prawidłowego zagospodarowania i modernizacji działek są opisane i zobrazowane w „Vademecum działkowca”. Z kolei gotowe projekty zagospodarowania działki zamieszczono w „Albumie projektów zagospodarowania działek  ROD”.

W ramach programu modernizacji odbyły się również 3-godzinne zajęcia praktyczne na terenie ROD „Na Wirażu” w Warszawie. Zajęcia polegały na ocenie przez instruktorów istniejącego stanu zagospodarowania wybranych działek. Instruktorzy wraz z działkowcami zostali zaprowadzeni na działki, gdzie ustalali i opracowywali zalecenia niezbędnych działań modernizacyjnych. W podsumowaniu ćwiczeń terenowych  stwierdzono, że zadanie to jest niezwykle ważne i potrzebne, aby poprawić stan zagospodarowania działek a co za tym bezpośrednio idzie ogrodów. Taki bezpośredni kontakt instruktorów z działkowcami przyniósł obopólne korzyści.

Po zajęciach praktycznych instruktorzy uczestniczyli w wykładach dotyczących tematyki ogrodniczej. Zaprezentowano zagadnienia dotyczące ochrony roślin na działkach w 2012 roku, jak również broszurę „ABC ochrony roślin”. Kolejno wysłuchano informacji o ogrodnictwie ekologicznym. Zobrazowany został problem dotyczący ochrony środowiska naturalnego i ROD przed szkodliwymi toksynami oraz wystąpienie o Organizmach Genetycznie Modyfikowanych (GMO). Wykłady prowadzone były m.in. przez wykładowców SGGW oraz pracowników Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

 

                                                                                                          Sporządziła :

                                                                                                         Konopka Marta

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.