Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

„Tak piękny ogród zobowiązuje” - 11.05.2012

W Okręgu mazowieckim powstał kolejny rodzinny ogród działkowy, który jest efektem owocnej współpracy między Polskim Związkiem Działkowców, a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. ROD „30-lecia PZD” mieszczący  się w miejscowości Budy Strzyże (gmina Mszczonów) został utworzony na terenie zamiennym, za częściowo zlikwidowane ogrody, które wykorzystane zostały pod budowę południowej obwodnicy Warszawy oraz przyszłe inwestycje. W uroczystym otwarciu ogrodu, która odbyło się 10 maja, uczestniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, Prezes OZM Grażyna Franke oraz działkowcy ze zlikwidowanych ogrodów warszawskich: „Na Wirażu”, „im. Bohaterów Westterplatte”, „Krokus” oraz „Emeryci i Latawiec”. W uroczystości wzięli także  udział goście, wśród których znaleźli się: wiceprzewodniczący Rady Miasta Mszczonowa Marek Ziętek, wiceburmistrz Mszczonowa Grzegorz Kozłowski, z-ca dyrektora Wydz.Gosp.Nieruchomościami w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie Franciszek Stawicki.

Otwarcia uroczystości oraz powitania gości dokonała Prezes OZM Grażyna Franke. W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że nowo powstały, obiekt jest efektem zapisów Ustawy o ROD, która gwarantuje działkowcom odtworzenie likwidowanych ogrodów na terenach zamiennych. „Jest to najlepsze potwierdzenie, że dotychczasowe prawa działkowców powinny zostać zachowane. Tymczasem dziś zapisy naszej Ustawy są znowu kwestionowane, co wywołuje duże niezadowolenie wśród działkowców. To właśnie dzięki niej możemy się dziś spotkać w tym miejscu, gdzie działkowcy będą mogli kontynuować swoje pasje, odpoczywać i umacniać więzi rodzinne. Mamy nadzieję, że ROD „30-lecia” PZD wpisze się w sposób trwały, w krajobraz Mszczonowa” – dodała Prezes OZM Grażyna Franke.  

O owocnej współpracy PZD z Główną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz przedstawicielami władz różnych szczebli mówił w swoim wystąpieniu Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Zaznaczył także, że w takim ogrodzie każdy chciałby mieć działkę. „Ogród położony jest w pięknym miejscu, z każdej strony otoczony jest zielenią, wyposażony jest w pełną infrastrukturę obejmującą budynek administracyjno-biurowy, sanitariaty, drogi, parkingi, chodniki, sieć elektryczną i wodociągową” – zaznaczył Prezes. Równocześnie zaznaczył, że to wszystko zobowiązuje, dlatego działkowcy powinni dbać o ten teren, by pozostał on tak chlubną wizytówką, jak jest to dzisiaj.

O tym, że ROD „30–lecia PZD” doskonale wpisuje się w krajobraz Mszczonowa, mówił w swoim wsytąpieniu wiceburmistrz Mszczonowa Grzegorz Kozłowski. Wyraził nadzieję, że dla dzialkowców przebywanie na tym terenie, będzie przede wszystkim przyjemnością.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Mszczonowa Marek Ziętek zapewnił, że  działkowcy będą otoczeni przyjaznymi ludźmi – którzy znajdują się wśród miejscowych władz jak i okolicznych mieszkańców. „Życzę wam spełnienia pasji ogrodniczych i wspaniałych zbiorów”- dodał.

W dalszej części odczytane zostało stanowisko w sprawie obrony Ustawy o ROD, które skierowane zostało do prezydenta Bronisława Komorowskiego, marszałek Sejmu Ewy Kopacz, Marszalka Senatu Bogdana Borusewicza, premiera Donalda Tuska oraz Trybunału Konstytucyjnego. Uczestnicy uroczystości, na znak poparcia zapisów Ustawy o rod, złożyli podpisy pod listem.

W ostatniej części posadzono „drzewko pamięci” symbolizujące przekazanie ogrodu użytkownikom działek oraz wyłożono księgę pamiątkową upamiętniającą otwarcie ogrodu, do której wpisy jako pierwsi złożyli uczestnicy uroczystości.

Warto zaznaczyć, że nazwę ogrodowi nadali sami działkowcy. Uznali, że z uwagi na obchodzoną w  ubiegłym roku rocznicę powstania PZD ogród będzie nosił nazwę „30-lecia PZD”.

 

 Zachęcamy do obejrzenia galerii - link.

(mz)

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.