Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Przygotowanie miejsca i sadzenie mieczyków - 20.04.2012

 

Mieczyki należą do bardzo rozpowszechnionych roślin ozdobnych uprawianych na naszych działkach. Zbliża się termin sadzenia mieczyków. Zatem jak przygotować stanowisko do ich posadzenia.

Mniej więcej- w połowie kwietnia zagon powinien być przekopany, oczyszczony z chwastów wieloletnich. Przed przekopaniem rozsiewa się nawozy -najwygodniej mieszanki wieloskładnikowe, a następnie zagon należy zagrabić, wyrównać, aby zatrzymać jak najwięcej wody w glebie. Bulwy mieczyków sadzi się od drugiej połowy kwietnia do połowy maja. Warto z sadzeniem poczekać, aż gleba ogrzeje się do temperatury około 8-10° C. W tym celu można wykorzystać włókninę (wigofil) i okryć nią zagon. Na tak ogrzanym stanowisku wysadzamy bulwy mieczyków. Zagłębiamy je w ziemi w zależności od ich wielkości na 6-10 cm. Przed sadzeniem bulwy powinny być zaprawione przeciwko grzybom chorobotwórczym, np. Kaptanem zaw.50 WP. Po posadzeniu bulw - do czasu aż minie zagrożenie wystąpienia wiosennych przymrozków zagon ponownie można okryć wigofilem.

 

Ponieważ mieczyki wyrastają dość wysoko, wydają duże i ciężkie kwiatostany, a mają stosunkowo słaby system korzeniowy, trzeba je przywiązywać do palików.

W tym samym czasie kiedy sadzimy duże bulwy, na odrębnym miejscu należy wysiać drobne. Jesienią wykopujemy je, czyścimy i przechowujemy do kolejnego sezonu. W następnym roku ukwiecą naszą działkę.

 

                                                                                              Maria Guzowska

                                                                                              Instruktor ogrodniczy

                                                                                              Okręgowy Zarząd Łódzki PZD

                                                                                              w Łodzi

(fot:Wikipadia)

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.