Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Program ochrony roślin na kwiecień - 20.04.2012

 

I. ROŚLINY OZDOBNE:

 1. 1. Pojawiły się już pierwsze mszyce, szczególnie na bukszpanie: miodówka bukszpanowa. Najmłodsze liście na wierzchołkach pędów zwijają się a w nich żerują się mszyce. Najlepiej wyciąć porażone pędy i spalić, ale przy dużym porażeniu należy roślinę opryskać preparatami: Mospilan 20 SP; Decis 2,5 EC; Karate Zeon 50 S.C.; Confidor 200 SL.
 2. 2. Inne rośliny zostaną w niedługim czasie zaatakowane przez różne mszyce, ponieważ żerują one na najmłodszych - miękkich przyrostach i liściach. Jeżeli koloni żerujących mszyc jest mało, można usunąć je mechanicznie - miażdżąc mszyce palcami - należy pamiętać o rękawiczkach! Można również zastosować wyciąg z bylicy piołun, pokrzywy lub wrotyczu. Przy dużym porażeniu należy zastosować środek chemiczny,  zgodnie z zaleceniami na etykiecie, zachowując okres prewencji dla pszczół.

Należy jednak pamiętać, że stosując zabiegi chemiczne niszczymy nie tylko szkodniki, ale i owady pożyteczne, o które trzeba zadbać. Biedronki, skorki i chrząszcze, szczególnie z rodziny biegaczowatych, żywią się mszycami w znacznym stopniu ograniczając ich liczebność. Zapewniając pożytecznym owadom schronienie w postaci odwróconych doniczek z wiórami zawieszanych na drzewach, zachęcamy je do żerowania na szkodnikach.

3. Na świerkach pospolitych rozmnażają się już ochojniki. Jeżeli nie zdążyliśmy opryskać drzew w momencie, gdy ruszyła wegetacja preparatem Promanal 012 AL, to teraz należy opryskać świerki preparatem: Confidor 200 SL lub Provadi Plus AE - zawsze zgodnie z zaleceniami na etykiecie.

4.Przy sadzeniu cebulowych roślin ozdobnych zawsze należy wysadzać tylko zdrowe cebule, bez zgrubień, pleśni lub wyżerów. Profilaktycznie należy zaprawić cebule mieszanką preparatów: Topsin M70 WP (0,7%) i Kaptan 50 WP (1,5%). Cebule należy moczyć przez 15 minut.

5.Gdy kupujemy rośliny ozdobne w szkółkach zawsze należy zwracać uwagę, czy po spodniej stronie liści nie występują mszyce lub przędziorki, co niestety często się zdarza. Zawsze należy wybierać zdrowe i mocne egzemplarze.

II. WARZYWA:

 1. Podczas przekopywania grządek należy wyłapywać larwy drutowców i pędraków, pozbawić je życia i wynieść do karmnika dla ptaków. Przy większym nasileniu ich występowania, należy wyłapywać drutowce na pułapki z ziemniaków, marchwi lub buraka czerwonego: połówki warzyw zakopujemy na głębokość około 5 cm w odległości co 50 cm i sprawdzamy codziennie, zabijając szkodniki.
 2. Używając obornika należy dokładnie przekopać go z ziemią, aby nie przyciągał szkodników: śmietki kiełkówki i glebowej - szczególnie w uprawie fasoli.
 3. Przed wysiewem nasion, dobrze jest zaprawić je preparatem Bioczos BR, w celu odstraszenia śmietek.
 4. Zawsze wysiewajmy nasiona zdrowe, nie porażone przez szkodniki, ze sprawdzonych firm nasienniczych, najlepiej już zaprawione przez producenta - oszczędzimy środków i czasu na ochronę wschodów roślin.
 5. Wszelkie wysiewy wczesnych odmian roślin należy przykryć białą agrowłókniną, co zapobiegnie wydziobywaniu nasion przez ptaki, jak również ochroni wschody przed przymrozkami, a przede wszystkim unikniemy porażenia roślin przez śmietkę marchwiankę i cebulankę oraz pachówkę strąkóweczkę.
 6. Należy pamiętać przed zakładaniem grządek o zastosowaniu płodozmianu, jak również o przemiennej uprawie roślin z ziołami, które mogą ograniczać występowanie szkodników. Poza tym, należy zastosować uprawę przemienna pomiędzy poszczególnymi gatunkami roślin, które stanową naturalne bariery dla szkodników.
 7. Należy również pamiętać o odkażeniu i umyciu szklarni, tunelu czy inspektów. Pamiętajmy również o odkażeniu narządzi.
 8. Zamontujmy również straszaki na krety, nornice, ryjówki w postaci wiatraków z plastikowych butelek natkniętych na metalowe pręty.

III. SAD

 1. Końcówka kwietnia to ostatni moment na wykonanie cięcia drzew w sadzie. Zgodnie z regułą wyciąć należy pędy krzyżujące się, połamane, rosnące do środka korony, pędy słabe i cienki, nadmiar tzw. wilków, pędy uszkodzone przez mróz lub porażone przez szkodniki , szczególnie na malinach wycinamy pędy z galasami (owalne wyrośla przeważnie w dolnej części pędu) i nadmiernie wyrośnięte pąki na porzeczce (miejsce żeru wielkopąkowca porzeczkowego). Wszelkie zgorzele na starszych pędach oczyszczamy z chorej tkanki i zabezpieczamy preparatem Arbosal PA.

Prawidłowo wykonane cięcie zapewni lepsze nasłonecznienie pędów w całej koronie drzewa, szybsze obsychanie pędów po opadach a co za tym idzie mniejsze porażenie przez parcha, drobną plamistość liści, brunatną zgnilizną pestkowych czy brunatną plamistość jabłek. Należy pamiętać zabezpieczeniu większych ran Arbosalem lub maścią ogrodniczą.

 1. Usuwamy złoża ja gąsienic: pierścienicy nadrzewki, znamionówki tarninówki i rudnicy kuprówki oraz larw misecznika. Możemy spalić je lub głęboko zakopać.
 2. Wilgotna pogoda ogranicza występowanie przędziorków na drzewach owocowych, jednakże wydłuż okres porażania przez kwieciaki pąków kwiatowych na jabłoni i gruszy. Jeżeli w roku ubiegłym stwierdziliśmy znaczne nasilenie kwieciaków na naszych drzewach, to należy opryskać je preparatem: Calypso 480 SC w okresie pękania pąków. Należy jednak pamiętać, że tylko 7% zdrowych zawiązków wystarczy do pełnego owocowania drzewa. Jeżeli kwieciak występuje w małym nasileniu należy zrywać porażone pąki (nierozwinięte płaczące pąki kwiatowe, pąki brązowe - martwe i z widocznymi brązowymi plamami).

Jeżeli porażenie przez przędziorki w ubiegłym było duże, to teraz jest ostatni moment na opryskanie całego drzewa preparatem Promanal 60 EC. Jednakże należy pamiętać, że tym samym niszczymy wszystkie owady - również pożyteczne.

 1. Jeżeli do tej pory jeszcze nie wykonaliśmy żadnych oprysków w sadzie, należy niezwłocznie, przy bezwietrznej pogodzie, przy temperaturze powyżej +12°C (utrzymującej się przez 3 dni w godzinach południowych) wykonać zabiegi mające na celu ochronę drzew.

Preparatem Miedzian 50 WP należy opryskać: brzoskwinie i morele przeciwko rakowi bakteryjnemu; jabłoń i grusze przeciwko zarazie ogniowej (należy pamiętać, że zaraza ogniowa jest chorobą kwarantannową i chore drzewa należy usunąć z działki i koniecznie spalić), parchowi (można profilaktycznie opryskać wyciągiem ze skrzypu, gdy pojawią się liście na drzewach).

Preparatem Syllit 65 WP należy opryskać brzoskwinie przeciwko kędzierzawości liści i śliwy przeciwko torbieli śliw.

Preparatem: Score 250 EC, Topsin M 500 SC lub Kaptan 50 WP należy opryskać wiśnie i czereśnie przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych; zawsze należy usuwać chore pędy i palić lub głęboko zakopać.

Jednakże, aby uniknąć wszelkich chorób, należy wybierać odmiany odporne lub tolerancyjne na choroby.

 1. Pamiętajmy o zakładaniu budek lęgowych dla ptaków i wysokich platform dla drapieżników. Ptaki chętnie „wyczyszczą" drzewa z szkodników, pod warunkiem, że nie będziemy stosować chemicznej ochrony, a drapieżne ptaki wyłapią gryzonie: myszy, nornice. Można ułożyć stertę kamieni przy drzewie z nadzieją, że zagnieżdżą się w niej tchórze lub inne drapieżniki polujące na gryzonie.

 

                                                                                                   Jadwiga Brzozowska

                                                                                                   Instruktor ogrodniczy

                                                                                                   Okręgowy Zarząd Podkarpacki PZD

                                                                                                   w Rzeszowie

(fot:Wikipedia)

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio