Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Sadzimy dalie - 20.04.2012

 

Dalie -znane również jako georginie kwitną, niezawodnie przez całe lato i jesień. Aby wyrosły na piękne okazy trzeba już teraz o nie zadbać.

Przechowywane przez zimę w pomieszczeniach karpy dalii przed posadzeniem należy starannie obejrzeć i usunąć wszystkie nadgniłe, pokryte pleśnią bądź uszkodzone części. Duże karpy można podzielić nie tylko po to żeby mieć ich więcej, ale przede wszystkim dla poprawy jakości roślin. Ze starych, mocno zagęszczonych karp wyrasta dużo ale cienkich, wiotkich pędów. Natomiast po podzieleniu, tych pędów będzie mniej ale w zamian za to silnych i okazałych, co w efekcie spowoduje ładniejsze ukwiecenie. Każda część karpy po podzieleniu powinna składać się z kilku zdrowych bulw korzeniowych z 2-3 dobrze widocznymi, wykształconymi pąkami na szyjce korzeniowej ( zwanych „oczkami") oraz zeszłorocznego pędu.

Kłącza dalii można już teraz wysadzić do donic, pojemników. Im wcześniej do tego przystąpimy tym szybciej rośliny zakwitną. Sadzimy oczywiście do świeżej ziemi. Ważne aby donice z posadzonymi daliami przetrzymywane były w widnym i ciepłym pomieszczeniu. Na początku rośliny podlewamy z umiarem, a wraz z przyrostem masy zielonej zwiększamy również ilość dostarczanej wody. W połowie maja, po przejściu tzw. „zimnych ogrodników" możemy donice ustawić na tarasie bądź rośliny przesadzić do gruntu. Dalie uprawiane w pomieszczeniu w donicach powinny być przed przesadzeniem do gruntu przez kilka dni hartowane przez intensywne wietrzenie lub wystawianie pojemników na zewnątrz.

Kto nie ma warunków do wcześniejszej uprawy dalii w pomieszczeniach może sadzić karpy dalii na początku maja bezpośrednio do gruntu, tak aby wypuściły pędy po ostatnich wiosennych przymrozkach, bo młode przyrosty dali są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Bulwiaste korzenie umieszczamy w dołkach tak, aby były swobodnie rozłożone, a suchy ubiegłoroczny pęd wystawał nad powierzchnię. Natomiast pączki lekko przykrywamy 3-5 centymetrową warstwą ziemi. Pędy wysokich odmian dalii należy palikować, aby nie wyłamywał ich wiatr czy ulewny deszcz. Dlatego już w trakcie sadzenia tych odmian przed zasypaniem dołka ziemią należy pamiętać o wbiciu palika, aby potem nie uszkodzić bulwiastych korzeni. Po 2-3 tygodniach powinna się ukazać młoda roślina. Jeśli w tym okresie wystąpi niebezpieczeństwo przymrozków, trzeba koniecznie rośliny zabezpieczyć . Bardzo przydatna do tego jest włóknina (wigofil).

Ze względu na walory dekoracyjne dobrze jest sadzić dalie pojedynczo na tle krzewów. Mogą również same stanowić tło dla innych niskich roślin. Posadzone w sąsiedztwie altan, wzdłuż ogrodzeń także prezentują się okazale. Ze względu na niebezpieczeństwo porażenia patogenami chorobotwórczymi na tym samym miejscu nie powinno się sadzić dalii częściej jak co 4- 5 lat.

 

                                                                                              Maria Guzowska

                                                                                              Instruktor ogrodniczy

                                                                                              Okręgowy Zarząd Łódzki PZD

(fot:Wikipedia)

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.