Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Wiosna w kwietniu w ogrodach i na działkach - 20.04.2012

 

„Kwiecień plecień bo przeplata, trochę zimy trochę lata"

Dzień od ostatniego tygodnia marca staje się dłuższy, w końcu kwietnia jest już dłuższy od nocy o ca 2,5 godziny. Przyleciały już skowronki, dzikie gęsi zasiedlają łąki w dorzeczach rzek. Gniazda na stodołach, słupach telefonicznych zasiedlają bociany, przyleciały też szpaki, żurawie i derkacze. Rozpoczynają się gody wszystkich ptaków i walka o gniazda.

Temperatura w dzień wzrasta do +16°C , a w końcu kwietnia nawet do +22°C. W nocy temperatura osiąga + 3°C do + 5°C. Około 13 kwietnia, przy rozpogodzeniach, występują poranne przymrozki z temperaturą sięgającą do-5oC. Jest to termin kwitnienia forsycji, _tarniny, ałyczy, a z drzew owocowych - moreli. Nocne spadki temperatury poniżej zera powodują przemarzanie pyłku kwiatowego i kwiatów , wobec czego moreli nie polecamy do sadzenia w ogrodach i na działkach.

Na polach widać ogrodników, rolników rozpoczynających prace wiosenne ( kultywatorowanie, wysiewanie nawozów, wałowanie traw). Na polach przedsiębiorstw szkółkarskich widzimy pracowników dokonujących cięć bezczopowych podkładek drzew owocowych, natomiast w uprawach sadowniczych pracowników, kończących prace związane z przeszczepianiem i prześwietlaniem drzew owocowych.

Na początku kwietnia wysiewamy nasiona marchwi, pietruszki, na wczesny zbiór oraz nasiona grochu, rzodkiewki, sałaty.

Od 10 kwietnia zauważamy na polach ogrodników wysadzających rozsadę wczesnych roślin kapustnych i okrywających włókniną przed ich przemarzaniem w czasie nocnych przymrozków.

W ogrodach działkowych, przydomowych porządkujemy byliniarnię, likwidujemy kopczyki w uprawie krzewów róż i przycinamy pędy grubości ołówka nad drugim lub trzecim oczkiem, pędy suche, cienkie i przemarznięte wycinamy u nasady krzewu. W końcu kwietnia kończymy przeszczepianie drzew i krzewów owocowych, prześwietlanie i cięcie formujące drzew i krzewów ozdobnych liściastych.

W kwietniu rozpoczynamy cięcie formujące drzew i krzewów iglastych. Wycinamy uszkodzone przez mróz gałęziaki, nadajemy drzewom iglastym wymyślne kształty np. spirale, kule, stożki, „kanapy" itp. Jednocześnie w ten sposób ograniczamy wysokość przerośniętych drzew.

 

Wysiewamy nawozy mineralne wieloskładnikowe z zawartością makro- i mikro- składników, np. Floro wit, Mis, Azofoska, Polimag, w ilości 8-12 kg/100m2 powierzchni oraz nawozy wapniowe węglanowe ( węglan wapnia - kreda malarska, dolomit) pod wszystkie istniejące rośliny na działce z wyjątkiem roślin kwasolubnych ( rododendron, azalia, borówka). Pod kwasolubne wysiewamy nawozy specjalne dla tych roślin.

Na początku kwietnia nawozimy również trawnik mieszanką nawozów wieloskładnikowych wymienionych powyżej, uzupełniając w ciągu lata 2-3 krotnie saletrą amonową w ilości 2 kg/100m2. W celu równomiernego rozrzucenia saletry wykorzystujemy ręczny siewnik nawozowy. Przed wysiewem nawozów obowiązkowo na trawnikach należy zastosować areator. Pierwsze koszenie trawy wykonujemy pod koniec kwietnia . Zgrabioną trawę, liście, pędy oraz inne zebrane części organiczne z działki układamy w kompostowniku. W celu przyspieszenia rozkładającej się masy organicznej, do kompostownika dodajemy zakupiony tzw. „starter do kompostu" zawierający mikroorganizmy inicjujące procesy rozkładu lub niewielką ilość już gotowej ziemi ogrodniczej ze starego kompostu, tzw. „zaczyn". Do kompostu nie wrzucamy metalu, kolorowych gazet, szkła, plastiku, mięsnych odpadów kuchennych oraz zainfekowanych roślin ogrodniczych. Założony kompostownik przykrywamy lekko workiem z juty, aby kompost nie tracił ciepła i wilgoci.

Pamiętajmy, że gdy z kompostownika poczujemy niemiły zapach zgnilizny- to możemy być pewni, że jest w kompoście za mokro i zachodzą procesy gnilne. Należy wówczas kompost przewietrzyć. Prawidłowo przygotowywany kompost pachnie ziemią. Rozpoczęte kompostowanie w kwietniu pozwala na uzyskanie dojrzałej warstwy dolnej kompostu już po 6 miesiącach.

Raz w miesiącu masę kompostową zwilżamy gnojówką z pokrzywy. Kompost w komorze z roku ubiegłego wykorzystujemy pod wszystkie uprawne rośliny włącznie z trawnikiem, a na pozostałą część w kompostowniku wysiewamy nasiona dyni jadalnej, dyni ozdobnej, tykwy, nasturcji itp. Natomiast ścinki po rozdrobnieniu gałęzi rozkładamy w obrębie korony drzew, a rabaty bylinowe i krzewinki wykładamy korą z drzew. Taki sposób postępowania zapobiega rozprzestrzenianiu się chwastów.

Początek kwietnia jest dobrym terminem do wysadzania drzew, krzewów owocowych, ozdobnych, krzewinek i bylin. Przy zakupie materiału szkółkarskiego należy pamiętać o właściwym doborze gatunków i odmian oraz podkładek, a także o przygotowaniu ziemi do zaprawiania dołu po posadzeniu.

Na działkach w Rodzinnych Ogrodach Działkowych polecamy Państwu do nasadzeń drzewa owocowe słabo rosnące, na podkładkach półkarłowych i karłowych. Z drzew ozdobnych - formy szczepione słabo rosnące i płaczące

(wierzby, brzozy, karagany, akacje, buki, jarząby, itp.) W przypadku jabłoni będą to podkładki M -26, M-9, P-14, P-60. Z podkładek grusz - wyselekcjonowane typy pigwy S. Drzewa czereśni sadzimy na podkładkach PHL, Gizela.

Śliwy sadzimy na podkładce Węgierki Vangenheima.

Z odmian najczęściej polecane do nasadzeń drzew owocowych:

Jabłonie - Oliwka Inflandzka, James Grive, Piros, Celeste, Delikates, Rubinola, a także Koksa Pomarańczowa, Szampion, Malinowa Oberlandzka i Lobo.

Z grusz - Faworytka, Konferencja, a także Komisówka i Bergamota. Ponieważ Komisówka wchodzi bardzo późno w okres owocowania, zalecamy ją zaszczepić na starszych drzewach rosnących na działce. Komisówka należy do odmian odpornych na mróz i choroby, jednocześnie należy do najsmaczniejszych ze wszystkich uprawianych odmian grusz.

Ze śliw polecamy odmiany - Cacanska Lepotica, Opal, Renkloda Ulena, Węgierka Dąbrowicka, Węgierka Łowicka, Węgierka zwykła, Empress.

Z czereśni - Rivan, Bittnera Czerwona, Regina, Burlat.

Z wiśni - Groniasta, North Star i Lutówka.

                                                                                              Jan Malesza

                                                                                             Instruktor ogrodniczy

                                                                                             Okręgowy Zarząd PZD w Bydgoszczy

(fot:Wikipedia)

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.