Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Wrzosowisko w ogrodzie - 20.04.2012

 Wiele czynników ma wpływ na zagospodarowanie i wygląd działek. Najczęściej, jeśli chodzi o kolorystykę, stosuje się krzewy i  rośliny ozdobne, do których mi. in. zaliczyć można rośliny, które stanowią poszycie terenu np. wrzosowisko. Stąd też, często można zaobserwować zmieniający się styl projektowania i urządzania działek – powstaje coraz więcej działek zakładanych w oparciu o przygotowane wcześniej projekty. Planując zagospodarowanie działki warto zaplanować urządzenie ogrodu wrzosowiskowego z uwagi na to, że rośliny należące do grupy roślin wrzosowatych są dość łatwe w uprawie. Najlepiej prezentują się w dużej grupie tworzącej wrzosowisko. Można nimi obsadzać duże powierzchnie, umieszczać w sąsiedztwie innych krzewów czy też sadzić w pojemnikach. Z uwagi na dużą liczbę odmian mogą tworzyć wiele kompozycji.


Wymagania

Rośliny wrzosowate są roślinami należącymi do  grupy roślin tolerujących gleby o odczynie kwaśnym (pH 4 – 5,5). Gleby powinny być lekkie, próchniczne, nieco piaszczyste, przepuszczalne, pokryte warstwą organicznej ściółki, która chroni systemy korzeniowe przed suszą, mrozem i zachwaszczaniem.  

Stanowisko

    Wrzosowisko najlepiej usytuować  w południowej części działki, na niewielkim pagórku. Wrzosy i wrzośce lubią stanowiska słoneczne, suche, osłonięte od wiatru.

Przygotowanie gleby

    W miejscu, w którym planujemy stworzyć wrzosowisko odczyn gleby musi być odpowiedni (kwaśny). W przypadku, gdy gleba ma inny odczyn należy, przed posadzeniem roślin, usunąć część ziemi na głębokość 10-15 cm, nasypać torfu i przekopać głęboko do 25-30 cm, mieszając dotychczasowe podłoże z torfem o pH 4,5-5,0.  Na tak przygotowaną glebę można wysadzać wrzosy czy wrzośce.

 Sadzenie

Dla uzyskania dobrego efektu wrzosy i wrzośce najlepiej sadzić w grupach (minimum 10-15 sztuk) na znacznej przestrzeni. Na wrzosowisko należy przeznaczyć co najmniej 20 m². Odległość pomiędzy roślinami powinna wynosić od 25 do 30 cm. Wrzosy i wrzośce powinno się sadzić tak głęboko, by dolne gałązki dotykały ziemi. Po posadzeniu rośliny należy obficie podlać, a ziemię wokół nich wyściółkować kilkucentymetrową warstwą kory sosnowej. Kora ogranicza wzrost chwastów, przeciwdziała nadmiernemu parowaniu wody i zabezpiecza system korzeniowy przez przemarzaniem.

Jednym z najważniejszych czynników wzrostu wrzosów i wrzośców jest zjawisko mikoryzy – czyli symbiozy niektórych gatunków grzybów z tymi roślinami i ich wzajemnym korzystnym oddziaływaniu. Odpowiednie szczepionki przeznaczone dla konkretnych grup roślin można kupić w dobrych centrach ogrodniczych.

 

Odmiany:

  1. wrzosy

- wrzos pospolity Calluna vulgaris ‘ Allegro’ – odmiana o kwiatach purpurowo czerwonych i liściach zielonych,

- wrzos pospolity Calluna vulgaris ‘Boskoop’ – odmiana o kwiatach jasno różowych i liściach żółtych,

- wrzos pospolity Calluna vulgaris ‘Carmen’ – odmiana o kwiatach rózowo fioletowych i liściach zielonych,

- wrzos pospolity Calluna vulgaris ‘ Dark Star’ – odmiana o kwiatach purpurowych i liściach zielonych,

- wrzos pospolity Calluna vulgaris ‘Long White’ – odmiana o kwiatach białych i liściach soczysto zielonych,

- wrzos pospolity Callun vulgaris ‘Silver Knight’ – odmiana o kwiatach fioletowych i liściach szarozielonych, 

  owłosionych („osrebrzonych”).  

  1. wrzośce

- wrzosiec czerwony Erica carnea ‘Golden Scarlet’ – odmiana o kwiatach białych i liściach jasnożółtych,

- wrzosiec czerwony Erica carnea ‘Rubinteppich’ – odmiana o kwiatach początkowo białych, później rubinowo 

  różowych i liściach ciemnozielonych,

- wrzosiec czerwony Erica carnea ‘Snow Queen’ – odmiana o kwiatach białych i liściach jasnożółtych,

- wrzosiec czerwony Erica carnea ‘Vivellii’ – odmiana o kwiatach czerwono purpurowych i liściach

  ciemnozielonych.


Nawożenie

    Wrzosy i wrzośce należą do roślin mało wymagających ale mają szczególne wymagania pokarmowe. Najlepiej jest zasilać je raz do roku nawozem wolnodziałającym np. Osmocote, ponieważ nawozy szybko działające rozsypane w zbyt dużej dawce mogą spowodować zasolenie gleby, na co wrzosy są bardzo wrażliwe. Nawożenia najlepiej dokonywać wczesną wiosną. Raz na 2-3 lata dobrze jest zasilić je nawozem zakwaszającym np. siarczanem potasu.

Cięcie

      Jednym z ważniejszych zabiegów, który przyczyni się do prawidłowego wzrostu wrzosowiska jest coroczne wiosenne przycinanie roślin. Wrzosy przycinamy w kwietniu, dzięki temu zagęszczą się i zakwitną obficie w następnym sezonie. Wrzoście, które kwitną wiosną przycinamy w maju i w czerwcu – po kwitnieniu.

Wszystkie rośliny tniemy poniżej przekwitniętych pąków kwiatowych (poniżej zeszłorocznego przekwitniętego kwiatostanu). Przy okazji cięcia usuwamy wszystkie suche i chore pędy.

Zabezpieczanie roślin na zimę

Najbardziej niekorzystną porą roku dla wrzosowiska jest bezśnieżna zima, dlatego warto okrywać rośliny. Do tego celu najlepiej używać gałązek roślin iglastych lub agrowłókniny.  

 

Gatunki towarzyszące wrzosowisku

    Aby wrzosowisko nie było monotonne i wyglądało bardzo naturalnie warto wzbogacić je o inne rośliny, które dobrze komponują się z wrzosami i wrzoścami. Najlepszym towarzystwem dla nich są drzewa i krzewy iglaste (szczególnie odmiany karłowe). Z krzewów liściastych warto zwrócić uwagę na różaneczniki i azalie, a także kalmie, pierisy, golterie, klon japoński. Ciekawe kompozycje można także stworzyć włączając do wrzosowej kompozycji niektóre trawy oraz byliny (np. astry czy goździki) czy też rośliny cebulowe. W zacienionych miejscach wrzosowej rabaty możemy posadzić krzewy jagodowe, które poza dekoracją, obdarzą nas smacznymi owocami. Będzie to przypominało naturalne wrzosowiska leśne, gdzie można znaleźć wiele roślin z jadalnymi owocami – od niskich okrywowych borówek czerwonych po duże drzewa jarzębiny.

 


Blandyna Łubkowska

instruktor ds. ogrodnictwa

Okręgowy Zarząd PZD

Toruńsko – Włocławski

(fot:Wikipedia)

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.