Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Melon i kawon można uprawiać na działce - 16.04.2012

Wiosna na dobre zagościła na naszych działkach. Chciałem Państwu zaproponować uprawę roślin rzadko spotykanych na naszych ogrodach. Mam nas myśli rośliny ciepłolubne, które z powodzeniem można uprawiać w naszych warunkach klimatycznych, a mianowicie melona i kawona (popularnie zwanego arbuzem)...(fot:Wikipedia)

Owoc melona doskonale znany w cieplejszych rejonach Europy, niewiele przypomina owoce importowane i oferowane w naszych marketach. Kupiony w Polsce jest często owocem o nijakim smaku, tam jest podstawą sałatek owocowyh i deserów – owocem o wspaniałym smaku i zapachu. Dzieje się tak dlatego, że melon powinien być zbierany w pełni dojrzały ale wtedy źle znosi transport i przechowywanie. Aby w pełni docenić walory melona trzeba samemu próbować go uprawiać na działce co jest możliwe i na pewno przyniesie wiele satysfakcji. Zalety kawona są doskonale wszystkim znane.

Skrócony opis uprawy melona i kawona

 Melon uprawiany z rozsady, której produkcja trwa około 4 tygodnie. Nasiona wysiewamy do doniczek po 2 sztuki, po wschodach usuwamy słabszą siewkę, w takim terminie aby wysadzenie sadzonek do gruntu nastąpiło po przymrozkach w drugiej połowie maja.

Wymagania glebowe i nawozowe podobne są do wymagań ogórka, idealnie do uprawy nadają się osłony(szklarenki i tunele foliowe). Rośliny sadzimy w rozstawie co 50 cm tzn. 2 rośliny na m². Przed wysadzeniem pędy roślin przycinamy za 3 liściem właściwym, zabieg ten przyspiesza owocowanie, gdyż melon owocuje na pędach 2-go rzędu. Pod osłonami w celu lepszego wykorzystania powierzchni rośliny prowadzimy przy sznurkach, okręcając w miarę wzrostu pędy(2 do 3 sztuki) wokół sznurka. Przy uprawie bez osłon pędy płożą się swobodnie po ziemi.

Melon jest rośliną owadopylną podobnie jak wszystkie rośliny dyniowate w tym ogórki, zapylaną przez pszczoły. W początkowym okresie wzrostu wymaga obfitego podlewania i nawożenia. Na jednej roślinie rozwija się 3 do 6 owoców, które dojrzewają w zależności od warunków i odmiany od sierpnia do września. Dojrzałość owoców poznajemy po:

  • zmianie zabarwienia skórki z zielonego koloru na charakterystyczny dla danej odmiany,
  • intensywnym zapachu,
  • samoczynnym odrywaniu się owocu od ogonka.

Choroby i ochrona melona są podobne jak w przypadku ogórka.

Polecam do uprawy odmiany polskiej hodowli : Bosman, Emir F1, Junior F1 – wszystkie te odmiany mają pomarańczowy miąższ, oraz Seledyn o miąższu seledynowym.

Kawon można także wyprodukować na swojej działce. Ma on podobnewymagania jak powyżej opisany melon, idealnie rośnie pod osłonami. Uprawa „przy sznurkach” jest trudna ze względu na duże owoce które mogą osiągać masę powyżej 10 kilogramów. Kawon nie wymaga cięcia pędów i jest także rośliną owadopylną zapylaną przez mrówki i inne drobne owady.

            Dojrzałość owoców poznajemy po głuchym odgłosie przy pukaniu w owoc, bądź też charakterystycznym dźwiękiem jaki wydaje przy silnym naciśnięciu dłonią na owoc(chrupnięcie).

            Polecam do uprawy odmiany polskiej hodowli : Bingo, Rosario i Złoto Wolicy F1 wszystkie o czerwonym miąższu i Janosik o miąższu żółtym.

 

 Życzę powodzenia w uprawie.

 

 

 

mgr inż. Kazimierz Dominiak

Starszy Instruktor ogrodniczy

Okręgowy Zarząd PZD w Kaliszu

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.