Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Jest wiosna, więc czas zabrać się do modernizacji naszej działki! - 13.04.2012

Jest wiosna, kolejny nowy sezon na działce,  a z nim świeże spojrzenie na stan naszej działki. Zapewne zastany po zimie jej obraz nie jest zadowalający i pozostawia wiele do życzenia.  Dlatego też, nie tracąc cennego czasu, musimy przystąpić do prac porządkowych oraz niezbędnych działań modernizacyjnych na naszej działce, a takich z pewnością nie zabraknie.

Modernizacja działek to bardzo ważne i konieczne przedsięwzięcie, gdyż polega głównie na ich unowocześnianiu i doskonaleniu sposobu ich zagospodarowania. Wizerunek działek dobrze zagospodarowanych, zadbanych, z pielęgnowaną roślinnością i estetyczną małą architekturą oraz altaną to nie tylko sama przyjemność i satysfakcja, ale również gwarancja prawidłowego funkcjonowania i pomyślnego rozwoju ogrodnictwa działkowego w Polsce.Warto tu odnieść się do sprawdzonej już zasady – jak cię widzą, tak cię piszą, dlatego też modernizacja działek  jest niezwykle ważna, gdyż to w jaki     sposób je prowadzimy, rzutuje na sposób postrzegania ogrodnictwa działkowego przez  społeczeństwo.

Warto zatem zapoznać się dokładnie z Programem modernizacji działek ROD Krajowej Rady PZD (link) jak również Programami modernizacji Okręgowych Zarządów PZD, aby mieć świadomość jak zróżnicowane mogą być to prace w odniesieniu do konkretnych elementów występujących na naszej działce.  Na samym początku musimy uporządkować działkę z niepotrzebnych, zalegających przedmiotów, które naszym zdaniem już się do niczego nie przydadzą i tylko wprowadzają chaos i nieład na działkę. Z kolei te rzeczy, które wato jednak pozostawić,  powinny mieć zapewnione odpowiednie miejsce na działce. Następnie zadbajmy o trawnik,  który należy wygrabić z  resztek roślinnych, połamanych gałęzi oraz wszelkich zanieczyszczeń, które przezimowały pod śniegiem lub zostały przyniesione przez wiatr. Takiego odświeżenia z pewnością wymają także rabaty roślinne, w których kryje się również sporo nagromadzonych zanieczyszczeń. Następnie przyjrzyjmy się dokładnie kondycji naszych drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Jeśli nie wykonaliśmy jeszcze odpowiednich zabiegów tj. cięcie odmładzające, cięcie prześwietlające, formujące, czy też usunięcie okazów chorych, uszkodzonych przez czynniki atmosferyczne, które w konsekwencji nie wykazują żywotności, to biorąc pod uwagę terminy cięć poszczególnych gatunków drzew i krzewów owocujących oraz krzewów ozdobnych należy do tych zabiegów koniecznie przystąpić.  Jeśli chcemy wykonać, takie cięcia samodzielnie, to z pewnością pomocna będzie przy tym specjalistyczna literatura Wydawnictwa „działkowiec” : „Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych”  prof. Augustyna Miki oraz „Cięcie krzewów ozdobnych i pnączy” dr hab. Marka Dąbskiego (do nabycia w Wydawnictwie „działkowiec”, Okręgowych Zarządach PZD). Należy mieć na uwadze, że cięcie drzew i krzewów to bardzo ważna część modernizacji działki.

Gdy już odpowiednio zadbamy o nasze drzewa i krzewy, uporządkujemy rabaty, zabierzmy się wreszcie za urządzenia na działce, tj. altanę, taras, ogrodzenie, ścieżki, małą architekturę, meble ogrodowe itp., bo po zimie elementy te wymagają w większym lub mniejszym stopniu prac modernizacyjnych. W przypadku altany i tarasu prace te mogą polegać np. na  odświeżaniu wyblakłej, zniszczonej przez czynniki atmosferyczne kolorystyki, remoncie lub wymianie  nawierzchni tarasu, czy tez pokrycia dachu altany. W przypadku ogrodzenia może okazać się również konieczność odświeżania (pomalowania), renowacji zniszczonej podmurówki, a nawet potrzeba wymiany ogrodzenia na nowe w przypadku, gdzie stan jego ocenimy jako bardzo zły, nienadający się do modernizacji. Bardzo ważna jest również modernizacja małej architektury na działce,  gdyż  jest ona głównie wykonana z drewna, a jak wiemy, drewno dość szybko ulega zniszczeniu, zwłaszcza jak poddane jest  niekorzystnym czynnikom atmosferycznym. Następnie ocenimy stan ścieżek i również zadbajmy o ich wygląd i funkcjonalność.

Te podstawowe kroki w kierunku odnowy naszej działki  są niezwykle ważne, gdyż z pewnością  przyczynią się do stopniowej poprawy stanu działki zarówno pod względem estetyki, funkcjonalności jak również  wizerunku.

 

 Literatura zalecana przy zagospodarowaniu i modernizacji działki

 „Architekt zieleni radzi”, „Ogród dla zapracowanych”  „Ogród na trudnym terenie”,  „Ogród skalny”,  „Ogród w pojemnikach”,  „Ogród w stylu”,  „Ogród wrzosowiskowy”,  „Ogród łatwy w uprawie”, „Problemy z oczkiem wodnym”, „Ogród wodny”, „Nowoczesne nawadnianie” , „Zadaszenia”, „Ogrodzenia”.

 (Zdjęcie źr:wikipedia)

 

Ewelina Chrzanowska

Instruktor ogrodniczy

KR PZD

 

 

 

 

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.