Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Niebezpieczeństwo zaniechania - 11.04.2012

Brak skuteczności w rozwiązywaniu narastających niektórych problemów w ROD, jak chociażby całoroczne zamieszkiwanie na działkach, to wielka strata wizerunkowa dla organizacji, w której przecież pracuje społecznie w skali kraju  kilkadziesiąt tysięcy  aktywistów. Według najnowszych danych z 4 kwietnia 2012 r.: 85,5 tysiąca osób, w tym 31,5 tys. w zarządach ROD, prawie 18 tys. w komisjach rewizyjnych, 17 tys. w komisjach rozjemczych i 12 tys. w komisjach problemowych (zob. strona www PZD).

Brak efektywności wydaje się być wynikiem przede wszystkim zaniechania praktycznego rozwiązywania problemów, co w przypadku tych kontrowersyjnych tylko utrwala i pogłębia podziały w społecznościach ROD i stwarza konkretne niebezpieczeństwo dla samej organizacji. Zapomina się, że nawet nieskuteczne wysiłki mają wartość. Filozof prof. Robert Piłat powiedział: trzeba chcieć dużo zrobić, by skutecznie zrobić choć trochę.

Powtarzanie jak mantry słów głoszących, że całoroczne zamieszkiwanie na działkach łamie prawo ROD nie przynosi rezultatów i chyba już nikt nie liczy, że problem rozwiąże się sam. Wręcz można odnieść wrażenie, że zapadamy coraz głębiej w glinę niemożności. Może więc warto spróbować porzucić diagnozujące podejście do problemu na rzecz jego oceny wyrażonej przez społeczność ROD w referendum? Ujawniony w ten sposób –mam nadzieję- ogólny brak akceptacji lokalnego środowiska dla tego typu przypadków, powinien ułatwić powstrzymanie tego niekorzystnego  zjawiska. Wywołany zaś tą świadomością dyskomfort u obecnych całorocznych mieszkańców – może skłonić ich do poszukania innych rozwiązań, które sprawią, że ogród odzyska cechy przynależne ROD umożliwiające spokój, relaks i wypoczynek.

Trzeba wyjść z problemem na słońce, by oczyścić powietrze i zacząć przywracać społeczności zasady organizacyjne oparte na zaufaniu, lojalności i wiarygodności. Przecież chodzi o nasz wizerunek jako praworządnej społeczności!

 

 

Zdzisław Szkutnik, ROD ‘Leśny Barcinek’ PZD Okręg Poznań

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio