Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Obrona ustawy w latach 2007-2009 - 03.04.2012

 

          Przyjęte w ustawie z dnia 8 lipca 2005 roku o rodzinnych ogrodach działkowych rozwiązania prawne, ogrody oraz Związek właściwie cały czas są atakowane. W latach 2007-2009 Związek musiał stawić czoło projektowi ustawy złożonemu przez posłów PiS, którzy obiecywali uwłaszczenie działkowców za cenę uchylenia ustawy o ROD, likwidacji PZD i nacjonalizacji wspólnego majątku działkowców.

          23 marca 2009 roku posłowie PiS złożyli do laski marszałkowskiej projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Dokument ten powielał propozycje tego ugrupowania zawarte w projekcie z 2005 r. Promowany pod hasłem „ uwłaszczenia działkowców” w rzeczywistości prowadził do całkowicie odmiennych celów-uchylenia ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, usunięcia ustawowych zapisów  chroniących ogrody przed likwidacją oraz rozwiązanie ogólnopolskiej organizacji działkowców, której majątek maiał zostać znacjonalizowany. Był przejawem wyjątkowej determinacji w zwalczaniu ustawy i rodzinnych ogrodów działkowych. W analizie prawnej dokumentu, Krajowa Rada PZD wykazała, że projekt pseudo „uwłaszczenia działkowców” nikogo nie uwłaszcza, a jedynie przewiduje prawo działkowca do złożenia wniosku o wykup działki, bez jakichkolwiek gwarancji na nabycie własności. Działkowcy mogli poznać, co w rzeczywistości dla nich oznacza inicjatywa posłów PiS.

          Wszystkie struktury PZD natychmiast podjęły niezbędne działania, aby wykazać, iż składane obietnice i propozycje uwłaszczenia to tylko fikcja. Było to możliwe dzięki podjęciu ogromnego wysiłku organizacyjnego i prawnego, który przyjął na siebie Związek,  wykazując co w rzeczywistości niesie za sobą pseudo uwłaszczenie według pomysłu posłów PiS. Dzięki szybko podjętym działaniom  środowisko działkowe mogło poznać, iż pod pozorem uwłaszczenia, pomysłodawcy dążyli w istocie do wywłaszczenia działkowców i uwolnienia 44 tysięcy hektarów ziemi w miastach.

          Do parlamentarzystów wpłynęły tysiące listów zbiorowych petycji podpisanych przez setki tysięcy działkowców, którzy domagali się odrzucenia projektu i akcentowali swoje poparcie dla obowiązującej ustawy o ROD. Te wystąpienia stanowiły dowód, że funkcjonując w organizacji społecznej członkowie PZD są świadomymi obywatelami, którzy nie zgodzili się na przedmiotowe potraktowanie przez posłów PiS.

          Przejawem zdeterminowanej postawy działkowców w obronie ustawy o ROD, było zebranie 620 000 podpisów na związkowych listach w obronie ustawy o ROD, których wiarygodność potwierdziła powołana przez Prezydium Krajowej Rady PZD, Komisja Zaufania Społecznego, wytypowana przez środowisko działkowców z terenu całego kraju.  Działkowcy nie dali się zwieść tym obietnicom, składając podpis na liście w obronie ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o ROD, jednoznacznie opowiedzieli się za nienaruszalnością ustawy o ROD, istnieniem ogrodów oraz potrzebą  działania i umacniania zintegrowanego samorządu działkowców- PZD.

          W dniu 14 lipca 2009 roku  fakt ten potwierdzili  przedstawiciele działkowców, uczestniczący na zorganizowanym przez Związek I Kongresie  PZD, który odbył się w Warszawie w Sali Kongresowej. Krajowa Rada PZD po raz pierwszy skorzystała z tej formy pokojowej manifestacji, zwołując Kongres PZD dla oceny sytuacji i wyrażenia stanowiska PZD w sprawach szczególnie istotnych dla ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Uprawnienie określone w   §145 statutu PZD umożliwiło zwołanie tego gremium. Zwołanie I Kongresu było niezwykle potrzebne i okazało się ogromnym sukcesem.

          I Kongres walnie przyczynił się do tego, że już dwa dni po jego obradach Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu szkodliwy projekt ustawy autorstwa PiS o ogrodach działkowych . Przyjęte na I Kongresie dokumenty nakreśliły kierunki działania całego Związku w wielu dziedzinach, mających wpływ na przyszłość ogrodów, które nie zostały zaprzepaszczone lecz obecnie są wykorzystywane w bieżącej działalności. Do tych ponadczasowych osiągnięć I Kongresu należą miedzy innymi postanowienia określone w stanowiskach: w sprawie postawy Związku w budowie społeczeństwa obywatelskiego, w sprawie znaczenia i roli rodzinnych ogrodów działkowych w czasie kryzysu gospodarczego, w sprawie pozycji rodzinnych ogrodów działkowych i Polskiego Związku Działkowców w demokratycznej Polsce. Dorobek I Kongresu PZD to również manifestacja jedności, zaangażowania i determinacji społeczności działkowej w obronie aktu prawnego jakim jest ustawa o ROD, aktu z którym środowisko działkowców się utożsamia, którego broni, gdyż akt ten stoi na straży ich praw.

 

WGG-MK

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.