Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Prezydium KR PZD: „Spotkania z samorządowcami skutecznym narzędziem obrony Ustawy o ROD” - 28.03.2012

28 marca br. odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie Prezydium KR PZD, któremu przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Temat przewodni dotyczył obrony Ustawy o rod i Związku oraz działań, jakie w tym zakresie podejmowane są w poszczególnych Okręgowych Zarządach oraz rodzinnych ogrodach działkowych. Członkowie Prezydium uznali, że należy kontynuować dotychczasowe działania, takie jak wysyłanie masowych listów do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Marszałek Sejmu Ewy Kopacz, Premiera Donalda Tuska, a w ostatnich dniach także do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka oraz parlamentarzystów. Członkowie Prezydium zgodnie stwierdzili, że spotkania z posłami i samorządowcami pełnią kluczową rolę dla budowania szerokiego frontu poparcia dla ruchu działkowego w parlamencie i jednostkach samorządu terytorialnego.


Członkowie Prezydium skierowali także list otwarty do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka, w którym zwrócili się z prośbą o przedstawienie jasnego stanowiska Ministerstwa na temat prowadzonych prac nad nową ustawą o ogrodnictwie działkowym (treść listu publikujemy poniżej).

Następnie przyjęta została specjalna ulotka  w której określono znaczenie ustawy o rod oraz ewentualne skutki jej uchylenia. Ulotka zawiera także wezwanie do działkowców o aktywną obronę swoich praw. W najbliższych dniach zostanie rozdysponowana do wszystkich OZ.
W związku z nowelizacją Statutu i Regulaminu ROD Prezydium podjęło pracę nad obowiązującymi wzorami dokumentów wynikającymi z powyższych nowelizacji. Dotyczy to w szczególności nowej deklaracji członkowskiej oraz oświadczenia działkowca składanego obowiązkowo w razie wystąpienia o działkę zagospodarowaną sprzecznie z prawem związkowym.

Prezydium przyjęło dziesięć uchwał, w tym m.in.:
- W sprawie dokonania zmian w rejestrze ROD w Związku z zastosowaniem specustawy drogowej przy częściowej likwidacji ROD „Czerwony Mak” w Rogoźnie, ROD „Zaspa” w Gdańsku, ROD „Kolejarz” w Olsztynie, ROD „Zorza" w Sarnowej;
- W sprawie likwidacji części ROD „Relaks” w Świebodzicach;
- W sprawie rozwiązania umowy użytkowania wieczystego w części dotyczących działek geodezyjnych przynależnych do ROD „Zakątek” w Opalenicy;
- W sprawie zbycia części ROD „40 lecia” w Goleniowie;
-W sprawie zarejestrowania w rejestrze  ROD KR PZD ROD „Pod Różą” w Knurowie i  ROD „Swoboda” w Bydgoszczy.
Prezydium udzieliło pożyczki ROD „Zielony Zakątek” w Chodzieży na remont i modernizację sieci energetycznej.

(mz)

Załącznik plikowy do pobrania

Prezydium_KR_do_Ministra_Slawomira_Nowaka.PDF

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.