Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Przeniesienie ROD Swoboda - Modelowy przykład współpracy działkowców z władzami Bydgoszczy - 02.12.2011

Z naszej perspektywy ta wspólna inwestycja UKW i Urzędu Miasta Bydgoszczy jest o tyle interesująca, że biblioteka powstaje na terenach dawnego ROD Swoboda. Złe języki mówią, że działkowcy swoimi ogrodami blokują rozwój miast, godzą we wspólne dobro. Przykład Bydgoszczy pokazuje jak bardzo kłamliwe są te oskarżenia. Tereny pod budowę biblioteki zostały przekazane bez komplikacji. Jednocześnie PZD odstąpił od egzekwowania co do litery obowiązującego prawa i wydał tereny ROD Swoboda jeszcze przed uzyskaniem nowego Ogrodu. Miasto z kolei przygotowuje nowy ROD, który będzie nie tylko większy od ROD Swoboda, ale też będzie doskonale przygotowany pod każdym względem. Powstaje parking i budynek świetlicy, wszystkie alejki są utwardzone, wszystkie działki są podłączone do prądu i bieżącej wody.

Prace w nowym Ogrodzie wyprzedzają przyjęty harmonogram, o ile zima nie pokrzyżuje planów nowy ROD będzie gotowy jeszcze w tym roku, a pierwsze walne zebranie członków ogrodu planowane jest na koniec grudnia. Nie wiadomo jeszcze czy te ambitne plany uda się zrealizować, ale wyprzedzenie planu o 4 miesiące. to niezwykle atrakcyjna perspektywa. Nawet jeśli najbardziej optymistyczny scenariusz nie zostanie zrealizowany, bydgoscy działkowcy wiele zyskują.

Ogród powstaje w dzielnicy Fordon, największej dzielnicy Bydgoszczy. Ponieważ część działkowców z ROD Swoboda przeniosło się na działki w innych ogrodach, 31 działek nowego ogrodu zostało rozdzielonych pomiędzy mieszkańców Fordonu.

Warto pochylić się nad tym przykładem, ponieważ szczególnie dobrze obrazuje on stan faktyczny relacji działkowców z lokalnymi społecznościami. Działkowcy są otwarci na współpracę i ustępstwa wtedy, kiedy chodzi o dobro wspólne, natomiast nie oddadzą piędzi wspólnej ziemi dla zysków korporacji. Zgodnie z Ustawą o ROD będziemy bronić naszych członków i dbać o to, aby bez potrzeby nie odbierać nam naszych Ogrodów, nie ograniczać kontaktu z naturą i szans na dobry wypoczynek.

Wkrótce zamieścimy zdjęcia z nowego ROD, a wizualizacje projektu nowej biblioteki można zobaczyć TUTAJ.

TR

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio