Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Informacje z OZ

Wydarzenie jedyne w swoim rodzaju - posadzenie palatanu klonolistnego z II Kongresu PZD w okręgu zielonogórskim - 22.10.2011

A zaczęło się to 22 września 2011 roku w hali „Torwaru" w Warszawie podczas zwołanego przez Krajową Radę  II Kongresu PZD. Kongresu, który miał za zadanie przesłanie głosu jak największej reprezentacji działkowców z rodzinnych ogrodów działkowych, skierowanego do inicjatorów dążących do zmiany ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 8 lipca 2005r.

Tam na hali w kąciku stały donice z Platanami. Wchłaniały atmosferę i siłę obradujących. Pożywiały się nadzieją i wiarą uczestników kongresu – by móc rosnąć w drzewo symbol świadectwo przetrwania.
Z pośród wielu donic z drzewkami jedna została przyznana przez  Prezydium OZ PZD naszemu Rodzinnemu Ogrodowi Działkowemu im. 100 – lecia Ogrodnictwa Działkowego w Krośnie Odrzańskim. Ogrodowi położonemu na ziemi lubuskiej w OZ PZD Zielona Góra. To wyróżnienie jest wyjątkowe i szczególne.
Przywiezione drzewko zostało uroczyście posadzone w ziemi krośnieńskiej w dniu 6 października 2011 roku. Dzień słoneczny, ciepły, radosny. Wymarzony do tak ważnego wydarzenia jakim było posadzenie tego szczególnego drzewka. Tak uroczysty akt został dokonany rękoma Skarbnika PZD, Prezesa OZ pana Mariana Pasińskiego przy współudziale Marszałka Sejmu pana Józefa Zycha oraz zastępcy burmistrza Krosna Odrzańskiego pana Grzegorza Garczyńskiego. Wśród sadzących byli także Prezes ROD pan Dariusz Haik oraz Prezes pan Marek Jasiówka z ROD „Brzezińskiego". Nie zabrakło członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Rozjemczej a także działkowców z ROD oraz zaprzyjaźnionych uczestników święta emerytów i rencistów krośnieńskich. W uroczystości uczestniczyło około 140 osób.
Do uczestników uroczystości skierował słowa Skarbnik PZD Marian Pasiński przekazując i podkreślając okoliczności towarzyszące, znaczenie i rangę tego doniosłego wydarzenia oraz symbolikę platana klonolistnego drzewka II Kongresu PZD.
Marszałek Sejmu Józef Zych w swych słowach skierowanych do uczestników położył szczególny nacisk na współpracę Polskiego Stronnictwa Ludowego z Polskim Związkiem Działkowców przy legislacji ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych w 2005 roku a także zapewnił o poparciu w obronie zachowania przepisów tejże ustawy.

Fot. Drzewko sadzą (od lewej) Dariusz Haik- Prezes ROD 100Lecia Ogrodnictwa Działkowego w Krośnie Odrzańskim, Marian Pasiński Prezes OZ PZD w Zielonej Górze, Józef Zych Poseł na Sejm RP.

Na zakończenie sadzenia sama natura pokazała swe przyjazne oblicze skrapiając kroplami deszczu nowo posadzone drzewko na ziemi krośnieńskiej. W towarzystwie sześciu dostojnych dębów na wprost Domu Działkowca platan klonolistny będzie działkowcom i nie tylko działkowcom upamiętniał ale także wskazywał siłę i determinację w działaniach podjętych o zachowanie praw członków Polskiego Związku Działkowców, będzie przypominał o roli ROD i znaczeniu PZD w obronie praw Działkowców, w obronie istnienia PZD.

Elżbieta Gomuła
Członek zarządu ROD
„100 lecia ogrodnictwa działkowego"
w Krośnie Odrzańskim

 

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio