Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

"Rodzina działkowców" - artykuł w Kulisach Powiatu - 22.02.2012

Gospodarzem uroczystości był Rodzinny Ogród Działkowy Relaks, który w ubiegłym roku został laureatem krajowego konkursu w kategorii inwestycje w rodzinnych ogrodach działkowych. Relaks to 145 działek o areale ponad czterech hektarów.

  - U nas wszystkie działki są zagospodarowane, co dziś jest rzadkością – zaznacza Tadeusz Rutko, prezes ogrodu. – Wyjątkiem na skalę województwa jest również to, że ogródki nie są odgrodzone od siebie płotkami.
  - My jesteśmy jedną wielką rodziną i tak się traktujemy – dodaje Jerzy Gmur, członek komisji rewizyjnej. – Nasz roczny budżet nie jest wielki, ale wspólną pracą robimy wiele.
Tylko w ostatnich latach działkowcy z ul. Budowlanych wymienili wszystkie okna w domu działkowca, zabudowali taras i postawili obelisk granitowy z logo PZD i nazwą ogrodu.
 - Wybudowaliśmy z kamienia szlachetnego kominek grzewczy w świetlicy i wiatę na drewno – wylicza kolejne inwestycje Rutko. – Nowa jest brama wejściowa do ogrodu.
 Do wielkiego świętowania działkowcy z ul. Budowlanych zaprosili ogród im. Tadeusza Kościuszki, burmistrza Sylwestra Lewickiego i Antoninę Boroń, prezes Okręgowego Zarządu Opolskiego PZD.
  - Na dobry początek wspólnie odśpiewaliśmy hymn działkowca, który pochodzi z 1935 roku – zaznacza Rutko.
  - Był festynowy namiot i płonący tort – wylicza Teresa Podusowska, członek Zarządu. – Do zabawy, która trwała do późnych godzin wieczornych, przygrywała nam orkiestra dęta z Borek Małych.
 Były też odznaczenia i dyplomy. Odznaką za zasługi dla Polskiego Związku Działkowców wyróżniony został burmistrz Lewicki. Srebrne Odznaki Zasłużonego Działkowca odebrali: Józef Jaskulski, Edward Sosnowski, Tadeusz Bełkot, Tadeusz Świerk, Włodzimierz Sośniak i Andrzej Harciarek. Brązowe – Małgorzata Libera, Edyta Wernikowska, Barbara Górok, Marek Orzech, Krzysztof Jaskulski, Henryk Wróbel, Stanisław Wasiński, Eugeniusz Izydorczyk, Ernest Hober, Jan Górniak, Mirosław Bryś, Teresa Klimas, Anna Frącek, Teresa Podusowska, Urszula Gittel, Teresa Pilot, Wiesława Pietrzak, Jerzy Maroń, Julian Kiedrzyn, Marian Kamiński, Wiesław Idasiak i Feliks Książek.

Organizatorzy dziękują za wsparcie sponsorom: Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, PSS Społem, Spółdzielni Rolnik, firmie Rajpol i Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie

Autor: MK
Źródło: Kulisy Powiatu

 

„Były powody do świętowania”

  Okazuje się, że działkowcy mieli aż trzy powody do świętowania. Po pierwsze trzydziestolecie Polskiego Związku Działkowców, po drugie obfite plony, a po trzecie udane wakacje, rzecz jasna na działce.


  - Nie narzekam na tegoroczne plony – mówi działkowiec Jerzy Maroń. – Wyjątkowo obrodziły mi pomidory z gatunku bawole serca. Jest ich dużo i wszystkie są zdrowe.
 - W naszych owocach i warzywach nie ma żadnej chemii – dodaje Teresa Podusowska. – My po prostu wiemy, co jemy, bo sami to wyhodowaliśmy.
  Ale ogródek działkowy to też sposób na udane wakacje. Niedrogie w otoczeniu zieleni i rarytasów na wyciągnięcie ręki.
  - Tak w tym roku wyszło, że wakacje spędzamy na działce, ale nie narzekamy – mówi Mirosław Zacharejko.
 - Jest fajnie – wtórują ojcu 2,5 – letni Błażej i 5 – letnia Milena.

W Oleśnie działają trzy ogrody działkowe – Relaks, Źródełko i ogród im. Tadeusza Kościuszki.


Autor: MK
Źródło: Kulisy Powiatu.

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio