Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Szukaj

Stanowiska okręgów zarządów i pracowniczych ogrodów działkowych - 04.04.2004

STANOWISKO
OKRĘGOWEGO ZARZĄDU OPOLSKIEGO
POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW W OPOLU

w sprawie ochrony praw działkowców i ogrodów zajęte odpowiedzi na wystąpienia Stowarzyszenia Ogrodów Działkowych Regionu Bieszczadzkiego do posłów i marszałków województw

- W województwie opolskim ponad 38-tysięcy działkowców gospodaruje na 1732 hektarach powierzchni gruntów.
- Ogrody działkowe - jako podstawkowe ogniwo Związku - zarządzane są przez 114 zarządów POD, kontrolowane przez 114 ogrodowych komisji rewizyjnych, a spory pomiędzy zarządem z działkowcami rozstrzyga 114 ogrodowych komisji rozjemczych.
- Ogrody działkowe funkcjonują w oparciu ö
a/ ustawę sejmową z dnia 06 maja 1981 r., która powołała do życia Polski Związek Działkowców jako samodzielną, samorządną organizację do zakładania i zarządzania ogrodami działkowymi,
b/ Statut Polskiego Związku Działkowców - zatwierdzony przez resort rolnictwa - obecnie Urząd d/s Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast,
c/ Regulamin pracowniczego ogrodu działkowego,
d/ wytyczne i uchwały Krajowej Rady PZD stanowiące przepisy wykonawcze.
Ustawa o POD uregulowała szczegółowo obowiązki organów samorządowych /dawniej organów administracji terenowych/, określiła zasady organizowania i funkcjonowania ogrodów działkowych, prawa i obowiązki działkowców, zasady likwidacji ogrodów. Określiła strukturę PZD - co szczegółowo rozwinął Statut PZD.
Struktura PZD - najwyższym organem jest Zjazd Krajowych Delegatów PZD -organem wykonawczym Krajowa Rada.
- na szczeblu wojewódzkim - Okręgowy Zarząd PZD - ma szereg kompetencji statutowych, jest również organem wykonawczym /w kraju jest 26 OZ, - w woj. opolskim - 1/.
- na szczeblu podstawowym działają pracownicze ogrody działkowe,
których organem wykonawczym są narządy POD i ich komisje statutowe.
Zmiany struktury poziomej, na szczeblu wojewódzkim zostały dokonane w związku ze zmianami podziału administracyjnego naszego Państwa z 49 województw na 16.
W związku z tym uległy likwidacji Okręgowe Zarządy PZD z łączonych województw.
Do OZ PZD w Rzeszowie zostały dołączone okręgi z Przemyśla i Krosna, a powstały tam biura zamiejscowe wchodzące w skład OZ w Rzeszowie.
Tym samym okręgi w/w z byłych województw rozpoczęły walkę o zachowanie pełnej samodzielności.
Z uwagi na to, że Polski Związek Działkowców funkcjonuje w oparciu o składkę członkowską jego członków, że nie jest od 14 lat dofinansowywany z budżetu Państwa, nie korzysta z dotacji celowych samorządów terytorialnych - pomimo, że pracownicze ogrody działkowo mocą ustawy są urządzeniami użyteczności publicznej - postanowiono przeprowadzić reorganizację struktur wojewódzkich, tworząc jednostki silne organizacyjnie, samodzielne finansowo, które mogłyby realizować w sposób prawidłowy zadania statutowe wobec działkowców oraz zabezpieczyć im ochronę prawną, pomoc fachową w uprawie roślin i w zagospodarowaniu działki, nadzorować gospodarkę finansową, inwestycyjno-remontową itp.
W ostatnim czasie nasiliły się działania Stowarzyszenia Ogrodów Działkowych z Krosna i Przemyśla, które w swoich wystąpieniach m.in. postulują o likwidację Polskiego Związku Działkowców, o podporządkowanie ogrodów działkowych gminom, o zmianę zapisów w ustawie a pracowniczych ogrodach działkowych.
Realizacja tych postulatów w praktyce oznacza, że działkowcy utracą wszystkie uprawnienia wynikające z ustawy o POD, a ogrody działkowe pozbawione zostaną j ochrony wynikającej z ustawy.
Do najważniejszych praw, które utracą działkowcy należą:
- zwolnienia od podatków gruntowych i od nieruchomości /w tym altan/,
- ochrona przed nieuzasadnioną likwidacją ogrodu - lub jego części.
Obecnie likwidacja może nastąpić za odszkodowaniem za własność /mienie/ działkowca znajdujące się na jego działce i odszkodowaniem dla ogrodu /gwarancja ustawowa/.
Obecnie prawo własności działkowca wynika tylko z ustawy o POD, która pod tym względem stanowi wyjątek od zasady Kodeksu Cywilnego stanowiącej, że to co jest na gruncie, jest własnością tego czyj jest grunt.
Grunty ogrodów są w większości własnością gmin /częściowo Skarbu Państwa/ - więc wszystko, co jest trwale związane z gruntem będzie własnością gmin a nie działkowca.
Z takimi postulatami Stowarzyszenia, które uzurpują sobie prawa występowania w imieniu działkowców z programem antydziałkowym, który w konsekwencji pozbawia działkowców nabytych praw zbudowanych w okresie 100 letniej działalności - nie możemy się zgodzić. W naszym odczuciu działania stowarzyszeń są prowadzone w interesie tych, którzy od 14 lat prowadzą walkę z ogrodami, działkowcami i Związkiem mającą na celu rozbicie ruchu działkowego w Polsce i w ten sposób uzyskanie możliwości łatwego i taniego pozyskiwania terenów uprawianych przez działkowców.
Okręgowy Zarząd Opolski PZD uznaje działania Stowarzyszeń za szkodliwe dla rozwoju i funkcjonowania ogrodnictwa działkowego w Polsce i naszego Opolskiego Regionu - odżegnujemy się i potępiamy działania i tendencje rozłamowe prowadzone przez Stowarzyszenie w interesie własnym a nie w interesie działkowców.
Gwarantem naszego dalszego funkcjonowania jest ustawa o POD i jedność ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce i Regionu Opolskiego.

PREZES OZ OPOLSKIEGO
W OPOLU
/-/ Antonina BOROŃ



STANOWISKO
CZŁONKÓW POD "BŁESZNO- WZGÓRZE" W CZĘSTOCHOWIE
podjęte na Walnym Zebraniu w dniu 16.04.2004 r.

Działkowcy Pracowniczego Ogrodu Działkowego "Błeszno-Wzgórze" w Częstochowie wyrażają zdecydowany protest przeciwko działaniom podejmowanym przez byłych działaczy Naszego Związku. Przez wiele lat pracowaliśmy społecznie na to by majątek Związku mógł służyć nam i lokalnej społeczności. Sprzeciwiamy się, aby nasz wypracowany model działalności, nasz majątek był przejmowany przez grupy ludzi kierujących się prywatnymi ambicjami i osobistymi urazami. Wielokrotnie w ostatnich latach Polski Związek Działkowców reprezentowany przez Krajowa Radę i Okręgowy Zarząd udowodnił, że twardo chroni ogrody i działkowców przed różnymi atakami i niebezpieczeństwami. W naszym kraju wiele ziemi leży ugorem i tam grupy działaczy ze Stowarzyszenia Ogrodów Działkowych mogą się wykazać.

Za uczestników Walnego zebrania
Prezes POD "Błeszno-Wzgórze"
/-/ Tadeusz Ciechan




STANOWISKO
Pracowniczego ogrodu Działkowego "Kotwica" w Toruniu

w sprawie działania Stowarzyszenia Ogrodów Działkowych w Polsce

Działkowcy zebrani na Walnym zgromadzeniu w dniu 22.V.2004 r. po zapoznaniu się ze stanowiskiem Krajowej Rady i Zarządów Okręgowych PZD w sprawie szkodliwego działania byłych działaczy PZD, którzy organizują Stowarzyszenia Ogrodów Działkowych w Polsce. Stwierdzają, że działania ich prowadzą w kierunku zabrania i przejęcia tego, co jeszcze posiadaj ą ludzie biedni, emeryci, renciści i bezrobotni, co ich trzyma przy życiu. To oni na wysypiskach śmieci, na nieużytkach pracowali w ciężkim trudzie, aby mieć coś własnego. Zorganizowali ogrody działkowe, w których będą mogli spokojnie wypoczywać i skromnie żyć. Ile jadu, chciwości i nienawiści przejawiaj ą ci pseudo reprezentanci interesów działkowców?
Panowie! Reformatorzy! Nie szkodźcie i nie głoście przeróżnych bredni jak Warn nie wstyd. Chciwością swą chcecie okradać uczciwych ludzi. Ale prawda jak oliwa wyjdzie na wierzch.
Nie pozwolimy na przejście naszego majątku i rozbicie jedności w Związku.
Doświadczenie od 14 lat dowiodło o naszej sile Woli Walki z zakusami na zaspokojenie swych marzeń i pragnień - solidaryzujemy się z tymi Związkowcami, co podobnie myślą. Należymy do Polskiego Związku Działkowców, ufamy my i wierzymy, że dzięki Związkowi dziś istnieją i nadal będą istnieć ogrody Polskiego Związku Działkowców.

SEKRETARZ PREZES
/-/ Krystyna SCHABOWSKA /-/ Ryszard BOROWICKI

PRZEWODNICZĄCY ZEBRANIA
/-/ Tadeusz DĄBKOWSKI



APEL
DZIAŁKOWCÓW POD IM. TYSIĄCLECIA W CZĘSTOCHOWIE
z dnia 24.04.2004 r.
w sprawie ochrony praw działkowców i ogrodów

Działkowcy z POD im. Tysiąclecia w Częstochowie na zebrań i sprawozdawczym w dniu 24.04.2004 r.- po zapoznaniu się z treścią Uchwały Krajowej Rady PZD Nr 5/VII/2004 z dnia 07.04.2004 r. w sprawie ochrony praw działkowców i ogrodów oraz z głosami w dyskusji - przedstawia następujące stanowisko:

Zdecydowanie odrzucamy próby rozbicia naszego Związku propozycjami byłych okręgów z terenu Krosna i Przemyśla.
Polski Związek Działkowców mający ponad 100-letnią tradycję powinien działać nadal dla dobra swoich członków. Chcemy jak dotychczas być samodzielni i samorządni.
Sprzeciwiamy się wszelkim działaniom zmierzającym do rozbicia Polskiego Związku Działkowców i w pełni solidaryzujemy się z Krajowa Radą PZD oraz wszystkimi działkowcami dbającymi o swój Związek i zachowanie praw zagwarantowanych nam Ustawą z 1981 r. o POD.

PREZES POD
IM. TYSIĄCLECIA W CZĘSTOCHOWIE
Stanisław JUCHA

WICEPREZES POD
IM. TYSIĄCLECIA W CZĘSTOCHOWIE
Henryk TEPERSKI

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.