Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek
W dniu 17 grudnia 2024 roku biuro Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZD w Olsztynie wraz z Okręgową Stacją Chemiczno-Rolnicza w Olsztynie zorganizowało szkolenie dla instruktorów SSI oraz działkowców pod nazwą „Badanie gleby w wspomaganiu dobrej praktyki uprawy roślin ogrodniczych”.
Spotkanie rozpoczął gospodarz ośrodka szkoleniowego prezes ROD „Na Wójtowej Roli” Jan Miszkiel, przywitał Panie prelegentki ze stacji Chemiczno-Rolniczej oraz zgromadzonych działkowców.
Pierwszą cześć szkolenia przeprowadziła mgr inż. Natalia Wyszyńska opowiedziała o celowości wykonywania analizy chemicznej gleby, zaprezentował narzędzia do pobierania próbek oraz szczegółowo omówiła jak prawidłowo pobrać próbkę gleby z warstw 0-20 cm i 20-40 cm (tzw. próbka sadownicza).
Dr inż. Anna Kulczycka omówiła wyniki badań próbki gleby z terenu przy domu działkowca, podała zalecenia nawozowe oraz omówiła objawy niedoboru jak i nadmiaru składników pokarmowych w glebie.
W celu jak najbardziej dokładnego zapoznania działkowców z tematem nawożenia starszy instruktor ds. ogrodniczych Piotr Chmielewski pobrał wcześniej próbki gleby z terenu przy domu działkowca i oddał je do analizy. Dzięki temu można było zobaczyć, że gleba na które występuje mech
i wcześniej w pobliżu rósł świerk wcale nie musi być kwaśna i nie zawsze jest potrzeba wapnowania gleby, a tym samym należy uważać z dawkowaniem nawozów na działkach, lepiej wykonać niedrogim kosztem analizę gleby niż potem mieć problemy z plonowaniem roślin spowodowanym nieodpowiednim pH i przenawożeniem (na skutek nawożenia na oko) co będzie skutkowało koniecznością wymiany górnej warstwy gleby.
Miejsce pobrania próbek gleby nie było przypadkowe. W miejscu tym są młode nasadzania drzew owocowcach które posłużą w latach kolejnych do szkoleń
z cięcia drzew.
Piotr Chmielewski
Starszy instruktor ds. ogrodniczych
Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZD w Olsztynie
Copyright © 2025 Polski Związek Działkowców All rights reserved.