Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydawnictwa

Grudniowy „Mój Ogródek” – od 20.11 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom! - 20.11.2024

W wydaniu grudniowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele praktycznych porad ogrodniczych i inspiracji. Aby nie przeoczyć ważnych, terminowych zadań, warto już teraz sięgnąć po nowy numer.

W grudniu działki i ogrody są już przygotowane się do zimy, a my możemy teraz przygotować się do Świąt i spokojnie podsumować mijający rok. Warto więc poznać najmodniejsze trendy ogrodowe mijającego sezonu i najpiękniejsze gwiazdy z różnych grup roślin. W temacie miesiąca „Gwiazdy sezonu 2024” prezentujemy niezawodne i spektakularne gatunki bylin, roślin jednorocznych, dwuletnich, drzew i krzewów, które warto mieć na swojej działce.

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Święta z golterią – Golteria, nazywana czasem leczniczą borówką, to niska krzewinka o ozdobnych koralowoczerwonych owocach. Idealna na zimową dekorację parapetu i nie tylko… Trwałe owoce utrzymują się do wiosny! Podpowiadamy, jak ją pielęgnować, aby była atrakcyjna jak najdłużej. 

  • Róże z zapachem – Zapach to jeden z najważniejszych atrybutów róż. Zachwyca od tysiącleci i w ogrodzie jest równie pożądany jak w bukietach. Jednak historia pachnących odmian róż się układała różnie. Obecnie mamy już na szczęście szeroką gamę odmian ogrodowych, wspaniale i różnorodnie pachnących. Przedstawiamy najciekawsze odmiany polecane na każdą  działkę.

 

  • Uprawiamy na podwyższeniu – Uprawa warzyw na podwyższeniu jest nie tylko korzystna dla roślin, ale także ułatwia ogrodnikowi wykonywanie prac pielęgnacyjnych. Do wyboru mamy podwyższone grządki i redliny. Podpadamy, jak przygotować się do wprowadzenia na działkę tych sposobów uprawy i jakie warzywa warto tak uprawiać. 

  • Kolorowe liście – W ostatnich latach wysiłki hodowców warzyw zmierzają między innymi w kierunku uzyskiwania odmian o zwiększonych walorach dekoracyjnych, mających nietypowy pokrój i zabarwienie. Bogactwem kolorów imponują głównie warzywa liściowe i kapustne. Prezentujemy odmiany tych warzyw wyróżniające się nietypową oraz atrakcyjną barwą liści. 

  • Jagoda goji – Działka często jest miejscem uprawy rzadkich i niezwykłych gatunków. Jednym z nich może być kolcowój – źródło owoców goji. To jedna z trzech roślin, obok żeń-szenia i zielonej herbaty, które od wieków pełnią wyjątkową rolę w chińskim ziołolecznictwie. Małe jagody, zwane czerwonymi diamentami, należą do superowoców ze względu na wyjątkowy skład i właściwości. Wskazujemy, jak uprawiać ten cenny gatunek i wykorzystać zdrowe owoce. 

  • Owocowa ściągawka cz. 2. drzewa – Warto mieć drzewa owocowe na działce. To one zapewniają najwyższe plony owoców przez wiele lat. Odmiany wybrane do uprawy powinny charakteryzować się małą wrażliwością na choroby: grzybowe i bakteryjne, odpornością lub tolerancją na choroby wirusowe oraz wytrzymałością na mróz. Warto wybierać odmiany plenne, o smacznych owocach i różnej porze dojrzewania, wzajemnie się zapylające. Zwracajmy także uwagę na wartość przetwórczą owoców i ich zdolność przechowalniczą. Wskazujemy najlepsze odmiany jabłoni, gruszy, a także gatunków pestkowych do działkowego sadu. 

  • Współczesne ogrody cz. 7. Dziki ogród – Ogród dziki jest przestrzenią, w której przyroda gra ważną rolę, a człowiek jest mile widzianym gościem. Życie bucha tu z każdego kąta, a występowanie różnorodnych roślin, owadów, ptaków i ssaków sprawia, że ogród jest zdrowszy i bardziej samowystarczalny. Ogród dziki to odpowiedź na naszą potrzebę ucieczki od miejskiego zgiełku. To miejsce relaksu w cieniu roślin, które same wybierają, jak i gdzie rosnąć. Podpowiadamy, jak stworzyć takie miejsce na działce. 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.