




Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Zgodnie z ustaleniami pomiędzy okręgowym koordynatorem PZD ds. powodzi, a sztabem kryzysowym zagrożone ogrody otrzymały łącznie 67 ton piasku oraz 4000 sztuk worków. Należy zauważyć, że mimo zapewnień o zabezpieczeniu ogrodów w odpowiednie ilości materiałów, otrzymane dostawy były małe w stosunku do potrzeb.
Najbardziej narażone na fale powodziową ogrody Międzyodrza przystąpiły do prac niezwłocznie po ostatnim spotkaniu kolegium prezesów. Zarządy w trybie natychmiastowym wywiesiły ogłoszenia o zbliżającym się zagrożeniu oraz zaczęły zabezpieczać najbardziej narażone miejsca. Piasek był dostarczany na ogrody od środowego poranka, co dało dużo czasu na odpowiednie działania.
Ogrody znajdujące się bezpośrednio przy Odrze z racji swojej lokalizacji miały do wykonania najwięcej pracy. ROD Wyspa Pucka zdecydował, że wykorzysta otrzymany piasek do zabezpieczenia trafostacji, która jest w zasobach ogrodu. Zarząd ROD Port Centralny z racji bliskości Kanału Rybnego, który był szykowany na przyjęcie dużej ilości wody oraz wielu rowów melioracyjnych, zdecydował o zakupie dodatkowej ilości piasku z własnych funduszy, aby zabezpieczyć większy obszar. ROD Stoczniowiec po analizie sytuacji, również postanowił zabezpieczyć wlot do kanału, aby zapobiec ewentualnemu przelaniu się wody. Pozostałe ogrody z terenu Międzyodrza wykorzystały otrzymany piasek do bezpośredniej ochrony budynków, jednak z około 6 ton przypadających na jeden ROD, nie można było wykonać pełnego zabezpieczenia.
Na szczęście na chwilę obecną poziom wody jest stosunkowo niski i nie zagraża w sposób bezpośredni ogrodom. Zgodnie z informacjami ze strony IMGW oraz Wód Polskich fala jest wypłaszczona i przepływa spokojnie przez teren Pomorza Zachodniego.
Przed nami jeszcze kilka dni nerwowego spoglądania w kierunku Odry oraz Jeziora Dąbie. Należy jednak mieć nadzieję, że kierunek wiatru nie spowoduje „cofki” i nie nastąpi spiętrzenie wody, a już za kilka tygodni wszyscy będziemy mogli cieszyć się piękną złotą polską jesienią.
G. Falkowski
Copyright © 2025 Polski Związek Działkowców All rights reserved.