Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Okręgowy Zjazd Delegatów Okręgu PZD w Poznaniu - 20.09.2024

W dniu 14 września 2024 r. w sali wykładowej Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbył się XI Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Poznaniu. Otwarcia obrad dokonał Prezes Okręgu Zdzisław Śliwa, który po wprowadzeniu sztandarów PZD i odegraniu Hymnu Państwowego i Hymnu PZD „Zielona Rzeczpospolita” powitał delegatów, gości i członków ustępujących władz Okręgu. Z ramienia Krajowego Zarządu i w imieniu Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego w Okręgowy Zjeździe Delegatów uczestniczył I Wiceprezes Związku Pan Tadeusz Jarzębak. Wśród gości Zjazdu byli m.in. poseł na Sejm  Bartosz Zawieja, Zastępczyni Prezydenta Miasta Poznania  Natalia Weremczuk, Burmistrz Wolsztyna  Dominik Tomiak. Marszałka Województwa Wielkopolskiego reprezentował Piotr Adamowicz z Wydziału Gospodarki Mieniem Urzędu, a posła Bartlomieja Wróblewskiego – radna Miasta Poznania Ewa Jemielity. Obecni byli także: honorowy prezes Okręgu Henryk Sobański i były wiceprezes Okręgu reprezentujący także Prezesa Poznańskiego Banku Spółdzielczego Zenon Brzozowski Chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłych członków Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej. W dalszej kolejności dokonano wyboru komisji zjazdowych – komisji mandatowej, komisji uchwał i wniosków oraz komisji wyborczej.  

Na Przewodniczących Zjazdu wybrano: delegata z ROD im. Armii Poznań w Poznaniu Anetę Wicher oraz delegata z ROD im. Gawrońskiego w Śremie Roberta Klimaszewskiego. Sekretarzem Zjazdu wybrany został delegat z ROD Na Zboczu w Śremie Edmund Derwich.

W początkowej części zjazdu, ze względu na ograniczenia czasowe związane z zobowiązaniami zawodowymi głos zabrała Pani Prezydent Natalia Weremczuk, która w swoim wystąpieniu wskazała na ważną rolę ogrodów działkowych w mieście. Poznań zwraca uwagę na aspekt społeczno-socjalny funkcjonowania Miasta, ważny jest również aspekt ekologiczny, jako przestrzeń zielona, przewietrzające miasto, zgodnie z obecnym trendem w ekologii i rozwoju miast. W miejskiej Pracowni Urbanistycznej kończą się prace, w których ROD obecne w obowiązującym studium będą ujęte w strefie zieleni i rekreacji. W dniach od   18 września do 31 października br. można będzie składać wnioski do planu ogólnego Miasta Poznania. Pani Prezydent nawiązała również do znaczenia kompostowania i konieczności obecności kompostowników w każdym ogrodzie i na każdej działce. Zapowiedziała, że Miasto przeprowadzi badania ankietowe które określą co Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta może zrobić w tej kwestii dla działkowców.

Wszyscy delegaci uczestniczący z Zjeździe otrzymali obszerne materiały sprawozdawcze z działalności Okręgu w okresie kadencji w latach 2019-2024, działalności Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zawierające Program działania Okręgu na lata 2024 – 2027. 

Referat sprawozdawczo – programowy wygłosił prezes Okręgu Zdzisław Śliwa. W referacie podkreślił, że ruch ogrodnictwa działkowego funkcjonuje ponad 125 lat i ciągle istnieje zapotrzebowanie na działki, które dowodzi, że ogrody działkowe tak jak były potrzebne w przeszłości, tak są potrzebne obecnie i z całą pewnością będą potrzebne w przyszłości. Zważając na powyższe istnieje ciągle potrzeba tworzenia nowych ogrodów działkowych i działek. Rzeczowe działania w tym zakresie podjęte zostały w Gnieźnie i we Wrześni, gdzie władze samorządowe zdecydowały o przeznaczeniu terenów pod nowe ROD i nowe działki.  Prezes w referacie mocno zaakcentował niepokój działkowców wywołany zmianą ustawy o planowaniu przestrzennym i brakiem reakcji Ministerstwa  Rozwoju i Technologii na prośby i apele działkowców, by zapewnić możliwość funkcjonowanie ogrodów działkowych w każdej ze stref planistycznych przyszłego planu ogólnego gminy. Wskazał, że brak korzystnych zapisów prawa stanowi zagrożenie likwidacją wielu ogrodów działkowych, dla których nie znajdzie się miejsce w jednej z 3 dopuszczających ich funkcjonowanie stref.. Dlatego konieczne jest podjęcie wszelkich możliwych działań jest, aby ogrody zostały wpisane do planu ogólnego gminy oraz aby śledzić prowadzone przez gminy działania w sprawie uchwalania  planów ogólnych i reagować poprzez składanie stosownych wniosków. Prezes zaapelował do wszystkich zarządów ogrodów działkowych i do działkowców, że należy z chwilą przystąpienia przez gminę do opracowania projektów planu ogólnego składać wnioski o umiejscowienie ogrodu działkowego w strefie, w której możliwe będzie jego funkcjonowanie. Wyraził głęboką nadzieję, że podjęte przez Związek działania doprowadzą do korzystnych zapisów w przepisach prawa i zapewnią bezpieczny byt dla ROD.

W dalszej części wystąpienia Prezes wskazał na to, jak istotne dla rozwoju ogrodów działkowych jest proces modernizacji infrastruktury ogrodowej. PZD tworzy warunki do rozwoju ROD poprzez programy służące poprawie infrastruktury, zwracające uwagę na ekologiczny aspekt ROD. Związkowe programy ożywiły działalność  wielu ogrodów działkowych i przyczyniły się do poprawy warunków ich funkcjonowania. Cieszy fakt, że ciężar ponoszenia kosztów inwestycji nie obciąża tylko samych działkowców ale znaczącego wsparcia udzielają Urząd Marszałkowski oraz urzędy miast i gmin dotując znacznymi środkami działalność inwestycyjną. Dotacjami z Funduszu Rozwoju wspiera także proces inwestycji Okręgowy Zarząd oraz Krajowy Zarząd. Także udzielane przez krajowy zarząd pożyczki z funduszu samopomocowego przyczyniają się do przyspieszenia procesu inwestycyjnego i rozłożenie ciężaru spłaty kosztów na kilka lat. Działkowcy pozostają wdzięczni zarówno Urzędowi Marszałkowskiemu i urzędom miast i gmin oraz wyższym organom Związku za udzielaną pomoc. Prezes nawiązał również do faktu, że po raz pierwszy ogrody Okręgu skorzystały ze środków unijnych. Z tej formy wsparcia skorzystały 23 rodzinne ogrody działkowe w Okręgu, które zrealizowały zadania inwestycyjne w ramach projektu na łączną kwotę 2 381 256,76 zł.

W referacie Prezes wskazał, że PZD wkłada maksimum wysiłku do praktyki zarządzania ogrodami, by stało się bardziej efektywne i zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Trwają prace nad nowelizacją statutu PZD, który jako podstawowy akt prawny stowarzyszenia ogrodowego musi nadążać za zmianami zachodzącymi w prawie powszechnie obowiązującym i być dostosowany do potrzeb sprawnego zarządzania ogrodami działkowymi.  Nowelizacja statutu zostanie przedstawiona do uchwalenia podczas obrad Krajowego Zjazdu Delegatów w grudniu br. Znowelizowane przepisy statutu powinny poprawić jakość zarządzania ogrodami działkowymi i usunąć niedoskonałości dotychczasowych zapisów.

Przedstawiony Delegatom Program Działania Okręgu na lata 2024-2027 opracowany został na podstawie wniosków z walnych zebrań sprawozdawczych w rodzinnych ogrodach działkowych, oraz spotkań konsultacyjnych z delegatami, a także w oparciu o dokumenty programowe przyjęte przez KR PZD. Przedstawiony Program nie wyczerpuje wszystkich tematów i jest dokumentem otwartym. Znalazło się w nim 17 zadań programowych, których realizacja należeć będzie do nowo wybranych członków Okręgowej Rady.

Sprawozdanie Okręgowej Komisji Rewizyjnej z działalności za okres kadencji przedstawiła przewodnicząca OKR Dorota Zerba. Zgłosiła też wniosek o udzielenie absolutorium Okręgowemu Zarządowi PZD.

Po wygłoszeniu sprawozdań głos zabierali goście Zjazdu i delegaci. Przewodniczący Zjazdu poprosił o zabranie głosu I Wiceprezesa PZD Tadeusza Jarzębaka, który w imieniu Prezesa PZD przekazał serdeczne życzenia i życzył delegatom owocnych obrad. W swoim imieniu podkreślił istotną działalność Okręgu na rzecz działkowców i ogrodów. I Wiceprezes PZD wspomniał o planowanej reformie organizacyjnej PZD. Podkreślił potrzebę wyboru do organów statutowych PZD osób zaangażowanych w życie ogrodów, doświadczonych. Nawiązał również do sytuacji ogrodów działkowych w związku z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii. Wskazał na potrzebę kierowania do władz państwowych i samorządowych stanowisk i apeli, aby uchronić ogrody przed likwidacją. Podkreślił siłę całego Związku jako zjednoczonej organizacji. Podczas zjazdu odczytano również wystąpienie Prezesa Polskiego Związku Działkowców Pana Eugeniusza Kondrackiego skierowane do Delegatów na Okręgowy Zjazd Delegatów Okręgu PZD w Poznaniu.

W dalszej kolejności głos zabrali zaproszeni goście. Poseł na Sejm Bartosz Zawieja zaproponował zorganizowanie spotkania z władzami resortu odnośnie dotacji unijnych dla ROD. Poseł zapowiedział, że trwają prace nad zmianą Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, tak aby ROD ująć we wszystkich strefach w planach ogólnych miast i gmin. Radna Miasta Poznania Ewa Jemielity i jednocześnie przedstawicielka posła Bartłomieja Wróblewskiego zaznaczyła, że Poseł będzie podejmował działania na rzecz zachowania ROD Energetyk 1 i ROD im. 23 Lutego w Poznaniu, które są przewidziane do likwidacji. Burmistrz Wolsztyna nadmienił, że sam od dziecka korzystał z działki swoich rodziców. Podkreślił, że zrobi wszystko, aby utrzymać wolsztyńskie ogrody w dotychczasowy kształcie.

Głos z dyskusji zabrali również delegaci uczestniczący w Zjeździe. Podnoszono takie tematy jak potrzeba profesjonalizacji zarzadzania ROD wraz z określeniem sposobu wynagradzania osób zarządzających. Zwrócono uwagę na znaczny nakład pracy jaki ciąży na zarządach, które wykonują swoją prace często społecznie, bez profesjonalnego przygotowania. Jeden z delegatów zwrócił uwagę na znaczenie Odznaczeń Związkowych oraz na konieczność podjęcia działań celem uhonorowania osób zasłużonych.

Zjazd podjął uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdań organów okręgowych,  udzielił absolutorium ustępującemu  Okręgowemu Zarządowi oraz przyjął propozycje programowe na okres kolejnej kadencji. Zjazd ustalił, że Okręgowa Rada PZD będzie liczyła 39 członków, a Okręgowa Komisja Rewizyjna 11 członków. Następnie Komisja Wyborcza Zjazdu, na podstawie zgłoszonych propozycji przedstawiła kandydatury do władz okręgowych i delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów PZD. Po przeprowadzeniu głosowań wyłoniono skład nowej Okręgowej Rady, Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz ustalono skład osobowy Delegatów na Krajowy Zjazd.

W przerwie obrad odbyły się pierwsze posiedzenia Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej.  Prezesem Okręgu został wybrany ponownie Zdzisław Śliwa, wiceprezesami Robert Klimaszewski, Barbara Czapla i Jan Molski. Sekretarzem Okręgu została Ilona Dunajska-Żur, a skarbnikiem Aneta Wicher. Przewodniczącym Okręgowej Komisji Rewizyjnej wybrano Edmunda Derwicha.

Ponadto uczestnicy Okręgowego Zjazdu Delegatów podjęli następujące stanowiska:

  1. Stanowisko w sprawie: Bezpieczeństwo prawne gwarancją rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych,
  2. Stanowisko w sprawie potrzeb i możliwości modernizacji ogrodów działkowych - 
  3. Stanowisko w sprawie znaczenia przyrodniczego rodzinnych ogrodów działkowych we współczesnym świecie i potrzeby prowadzenia działalności edukacyjnej wśród działkowców;
  4. Stanowisko w sprawie przeciwdziałania zagrożeniom wewnętrznym godzącym w tradycję i przyszłość rodzinnych ogrodów działkowych;
  5. Stanowisko w sprawie zarządzania rodzinnymi ogrodami działkowymi.

 

Na zakończenie Zjazdu nowo wybrany prezes Okręgu Zdzisław Śliwa podziękował I Wiceprezesowi Związku, gościom Zjazdu i delegatom za uczestnictwo w obradach oraz prosił o współpracę wszystkie struktury Okręgu, bo tylko wspólnym wysiłkiem możemy zapewnić dalszy rozwój ogrodnictwa działkowego i zachować ogrody dla przyszłych pokoleń. Wyprowadzenie sztandarów PZD zakończyło XI Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Poznaniu.

 

Agata Wróbel

Dyrektor Biura Okręgu

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.