Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Morwa biała. Mało znana, ale wartościowa roślina. Owocuje w lipcu. Czy wiesz, jakie ma właściwości? - 19.07.2024

Owoce morwy białej można wykorzystać jako suszoną przekąskę lub bazę do przetworów.  Morwa wciąż należy do niedocenianych roślin, a wykazuje szerokie działanie prozdrowotne. Lipiec to czas owocowania morwy białej. Co ciekawe, nazwa wcale nie pochodzi od koloru owoców, lecz od zabarwienia kory drzewa.

Jakie właściwości ma ta roślina?

W lipcu dojrzeją owoce morwy

Morwa biała pochodzi z Chin. Jak wskazują w jednej z publikacji Lasy Państwowe, pierwsze okazy drzew trafiły do Europy w XI w., słynęły z tego, że jej liśćmi posilały się gąsienice jedwabników, których kokony wykorzystywano w produkcji jedwabiu. Liście i owoce morwy od lat są dobrem medycyny. Słodkie owoce, nieco przypominające jeżyny, są korzystne dla zdrowia, ale stanowią również smaczne pożywienie dla ptaków. Teraz, gdy dojrzewają, warto je zbierać i np. zasuszyć.

Wielu ogrodników stawia na morwę białą na swoich terenach. Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców zwraca uwagę, że w naturalnej formie rośnie intensywnie i w wieku 10 lat może osiągać wysokość nawet 9 metrów.

Co dają owoce morwy białej?

Owoce morwy białej są jadalne i wykorzystywane na wiele różnych sposobów. Mają walcowaty kształt i słodki, dość mało charakterystyczny smak. Wykorzystuje się także liście oraz pędy, głównie do suszenia i przygotowywania naparów. W aptekach dostępne są gotowe preparaty z morwy białej, pod postacią tabletek oraz suszu. Niektórzy uprawiają ją także w ogródkach jako roślinę ozdobną, czytamy na portalu Strona Zdrowia.

Jasne owoce morwy mają mnóstwo witamin i minerałów. Dobrze wpływają na trawienie, dlatego zasuszone mogą stanowić alternatywę dla słodkich i słonych przekąsek. Posiadają znacznie więcej białka niż inne sezonowe owoce, np. truskawki i maliny. Z czasem białe „jeżynki” ciemnieją, co może mylić przechodniów co do gatunku.

Nie tylko owoce, ale i liście mają prozdrowotne właściwości

Dlaczego warto postawić na morwę białą? Wszelkie syropy, soki, nalewki napary i dżemy z tej rośliny wpływają korzystnie na nasz organizm. Choć często mówi się o owocach, najwięcej walorów odżywczych mają liście. Obniżają cholesterol, redukują poziom cukru, działają odchudzająco, a także dzięki flawonoidom wykazują właściwości bakteriobójcze.

Przetwory z morwy można przygotować samemu lub wybrać suplementy (nie są to leki - przyp. red.) oferowane przez apteki. Preparatów na bazie morwy nie powinny stosować kobiety w ciąży lub karmiące piersią, a osoby, które regularnie zażywają leki, powinny skonsultować z lekarzem wprowadzenie morwy do diety.

 

Źródło: strefaagro.pl

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.