Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Lipcowy „Mój Ogródek” – od 20.06 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom! - 20.06.2024

W wydaniu lipcowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele praktycznych porad ogrodniczych i inspiracji. Aby nie przeoczyć ważnych zadań, warto już teraz sięgnąć po nowy „Mój Ogródek”.

Hibiskusy to zróżnicowana i fascynująca grupa roślin. Znajdziemy wśród nich byliny o ogromnych kwiatach, spektakularne krzewy, a także okazałe rośliny doniczkowe. Swymi kwiatami przypominają nasze swojskie malwy, ich rodowód jest jednak bardziej egzotyczny. Są roślinami, na które każdy może sobie pozwolić, a ich liczne, barwne kwiaty przykuwają spojrzenia i mogą być prawdziwą gwiazdą letniego ogrodu lub tarasu. Wszystko co warto o nich wiedzieć, aby w pełni rozwinęły swą urodę znajdziecie w temacie numeru „Urok hibiskusów”. Warto przeczytać.

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Miskanty na rabatach – Ze względu na szybki wzrost i osiąganie wysokich rozmiarów, miskanty nie wymagają tak starannej opieki jak niższe trawy i byliny, dlatego bardzo często sadzone na działach i w ogrodach. Podpowiadamy jak je dobrze komponować i osiągną jak najlepszy wizualny efekt. 

  • Cukinia w roli głównej – Cukinia może być uprawiana nawet przez niedoświadczonych ogrodników. W odpowiednich warunkach bez problemu uzyskamy bardzo dobry plon tego warzywa. Wyjaśniamy, jak wykorzystać nadmiar cukinii, aby wyczarować z jej udziałem pyszne, różnorodne dania, które się nie znudzą. 

  • Postaw na brukselkę – Brukselka jest jednym z niewielu warzyw, które na okres zimowy zostają na grządce. Jej wysokie wartości odżywcze i prozdrowotne sprawiają, że zasługuje na miejsce w każdym warzywniku. Warto teraz posadzić kilka roślin, które będą oryginalną dekoracją warzywnika i wzbogacą nasze dania, bo umiejętnie przyrządzona potrawa z udziałem brukselki zachwyca swoim smakiem. 

  • Jak zadbać o rośliny jagodowe latem? – Lato to czas dojrzewania owoców jagodowych. W tym czasie wykonujemy w jagodniku wiele prac: podlewamy, nawozimy, prowadzimy ciecie i chronimy plon przed ptakami. Są jeszcze inne równie istotne czynności. Radzimy jak odpowiednio zadbać o rośliny w tym czasie i jak je pielęgnować po zbiorach owoców, by w przyszłym roku odwdzięczyły się nam dobrym plonem. 

  • 10 pomysłów na jagodowe – Wzbogaćmy naszą domową spiżarnię w różne produkty, nieraz ciekawe i oryginalne, o niepowtarzalnym smaku. Owoce z własnej działki – rezultat naszej pracy – szczególnie nadają się na zdrowe własne przetwory, bo są bez konserwantów chemicznych. Owoce jagodowe są nietrwałe, a latem zbiory bywają obfite. Warto więc w różny sposób je zagospodarować, by przedłużyć okres ich spożycia. 

  • Szybki, krzewiasty efekt – Szukając roślin, które szybko wypełnią miejsce na działce, warto zwrócić uwagę na gatunki charakteryzujące się silnym wzrostem, którego efekty można zobaczyć niedługo po wprowadzeniu ich do ogrodu. Rośliny te, posadzone latem z pojemników, mogą przynieść oczekiwane rezultaty jeszcze w tym samym sezonie, a czasem właśnie o to nam chodzi. Prezentujemy gatunki i odmiany krzewów, które warto wybrać, aby uzyskać piękny efekt na działce już w tym roku. 

  • Współczesne ogrody cz. 2. W stylu hipisowskim – Kontrkultura hipisów drugiej połowy lat 60. i początku lat 70. XX wieku może z powodzeniem zainspirować do stworzenia niebanalnego ogrodu. Taka przestrzeń będzie również sprzyjała środowisku naturalnemu. Współcześnie hipisowskie podejście do życia kojarzy się z wolnością, kreatywnością, swobodą oraz harmonią z naturą. Dobrze poczują się w nim zarówno ludzie i ich czworonożni pupile, jak i rośliny oraz dzikie zwierzęta. Podpowiadamy, jak stworzyć taką przestrzeń u siebie. 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.