Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Koszalinie - 14.06.2024

W dniu 13 czerwca 2024 roku odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Koszalinie.

Otwarcia posiedzenia dokonał Prezes okręgu Pan Marian SEKULSKI przywitał wszystkich zebranych oraz zaproszonego gościa Pana Piotra IWAT, który jest radnym Rady Miejskiej
w Koszalinie.

Podczas posiedzenia Rady została przedstawiona aktualna sytuacja Związku i okręgu w tym przygotowania do Okręgowego Zjazdu Delegatów PZD w Koszalinie.

Pan Piotr IWAT przedstawił członkom Okręgowej Rady PZD aktualny stan prac nad sporządzeniem aktu planu ogólnego Miasta Koszalin. Ponadto jako „świeżo upieczony działkowiec” podzielił się z zebranym swoimi refleksjami dotyczącymi uprawy działki a także relacji jakie panują w środowisku działkowców w Jego Ogrodzie.

Dyrektor biura OZ PZD omówił stan wniosków złożonych przez Zarządy ROD okręgu i działkowców w związku z planami ogólnymi. Wskazał, że w miastach i gminach, które przystąpiły do sporządzenia planu ogólnego środowisko działkowców jest dominującym podmiotem składającym wnioski w tych miastach.

Prezes okręgu przedstawił aktualną sytuację Rodzinnych Ogrodów Działkowych okręgu pod kątem sporządzania planów ogólnych miasta i gmin. Działania podejmowane przez Okręgowy Zarząd oraz Zarządy ROD (działkowców) w celu zabezpieczenia istnienia ROD – składanie pism do aktu planowania przestrzennego. Zgodnie z rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów do dnia 31 grudnia 2025 roku wszystkie gminy zobowiązane są do zakończenia prac planistycznych i przyjęcia planu ogólnego. W związku z powyższym struktury okręgu podjęły szereg działań mających na celu bieżące monitorowanie ewentualnego przystąpienia miast i gmin do sporządzenia planów ogólnych (na dziś nie wszystkie gminy przystąpiły do jego sporządzenia). Kilka miast zakończyło pierwszy etap, który polegał na ogłoszeniu przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego i składaniu wniosków do aktu planu.

Bardzo szeroko została omówiona działalność szkoleniowa i oświatowa okręgu a w szczególności program działania w zakresie wykonania zadań oświatowych Okręgu na rok 2024.

  1. W zakresie prowadzenia w 2024 szkoleń dla nowych działkowców.
  2. W zakresie zainicjowania prowadzenia szkoleń dla działkowców
  3. W zakresie przeprowadzenia przez Okręgowy Zarząd PZD przeglądów ROD.
  4. Aktywizacja działalności w zakresie wykorzystania, dystrybucji i promocji literatury Związkowej.

Członkowie Okręgowej Rady PZD dokonali także oceny przygotowań oraz przebiegu Walnych Zebrań Sprawozdawczo Wyborczych i Konferencji Delegatów okręgu w 2024 roku. Od strony formalnej i merytorycznej były przygotowane i przeprowadzone zgodne ze Statutem PZD w oparciu o wytyczne dla zarządów i komisji rewizyjnych ROD w sprawie przeprowadzenia walnych zebrań i konferencji delegatów w rodzinnych ogrodach działkowych Polskiego Związku Działkowców na 2024 rok.

Stwierdzone błędy i niedociągnięcia nie miały jednak wpływu na ewentualną decyzję o unieważnianiu walnych zebrań w ROD innych niż wskazane w pkt 3 ppkt 1 i 2. W ocenie Okręgowej Rady PZD nastąpiła nieznaczna poprawa w stosunku do roku ubiegłego w zakresie przygotowania i zwołania walnych zebrań sprawozdawczych i konferencji delegatów. Osoby obsługujące walne zebrania reagowały na bieżąco na pojawiające się niedociągnięcia np. pomylenie kolejności punktów porządku obrad, sposobu głosowania nad przyjętymi uchwałami, czy też przedstawiania protokołów komisji np. wyborczej lub uchwał i wniosków.

WZSW i KD dokonały wyboru delegatów na okręgowy zjazd delegatów w oparciu o uchwałę Okręgowej Rady Polskiego Związku Działkowców w Koszalinie Nr 1/III/2023 z dnia
13 grudnia 2023 r. ustaliła klucz wyborczy delegatów na okręgowy zjazd PZD w Koszalinie – wg klucza ustalono 89 delegatów. Podczas zebrań pod adresem Okręgu i Krajowej Rady kierowano szereg wniosków i uwag jednakże ich katalog jest niezmienny i nie znajdowały się uwagi krytyczne czy też negatywne.

Atmosfera podczas dyskusji w ocenie osób obsługujących WZSW/KD sytuacja ubiegłego uległa znaczącej poprawie. WZSW/KD w zdecydowanej większości odbywały się
w atmosferze opartej na zasadach współżycia społecznego. Niekiedy pojawiały się wystąpienia bardzo emocjonalne, niemniej jednak mieściły się one w ramach ogólnie przyjętych norm.
Nie uległo zmianie, że sporadycznie pojawiają się osoby-działkowcy bardzo roszczeniowi. Zazwyczaj są to osoby, które nie identyfikują się z ogrodem i posiadają wygórowane oczekiwania wobec zarządów (zazwyczaj nie do spełnienia). W ocenie zarządów ROD, w których miały miejsce takie sytuacje osoby te nigdy nie oferowały pomocy w rozwiązywaniu problemów pojawiających się w ROD ani także nie chcą uczestniczyć w pracach zarządów, wręcz jej odmawiały (krytyka zazwyczaj była niekonstruktywna). Jak wynika z przeprowadzonej analizy frekwencja podczas WZSW/KD pozostała na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym.

W szeregu ogrodów, których przeprowadzono WZSW i KD uczestniczyli zaproszeni goście z samorządu miast i gmin uczestniczyli także zaproszeni przedstawicie Policji oraz Straży Miejskiej.

  1. Frekwencja:

Podczas walnych zebrań:

  • Najniższa – 6,50%;
  • Najwyższa w całym okręgu: 80,00%;
  • Średnia w całym okręgu: 16,96%.

Podczas Konferencji delegatów:

  • Najniższa w całym okręgu: 72,60%;
  • Najwyższa w całym okręgu: 80,36 %;
  • Średnia w całym okręgu: 76,48%.

Na zakończenie posiedzenia Okręgowej Rady PZD w Koszalinie Prezes Okręgu i Wiceprezes podziękowali wszystkim działaczom OR PZD za społeczną pracę na rzecz Związku i okręgu.

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.