Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Rodzinne Ogródki Działkowe na komisji sejmowej? Działkowcy chcą uniknąć likwidacji ROD - 29.05.2024

Działkowcy od miesięcy grzmią, że Rodzinne Ogródki Działkowe są zagrożone i próbują przekonać ministerstwo do zmiany niekorzystnych przepisów. Nowy plan to zaangażowanie w sprawę ROD-ów sejmowej komisji.

Jesienią ubiegłego roku na dzierżawców Rodzinnych Ogródków Działkowych padł blady strach. Polski Związek Działkowców informował wówczas, że nowe przepisy - które weszły w życie od 1 stycznia 2024 roku - mogą zapoczątkować masową likwidację ROD-ów. Działkowcy mają jednak pomysł jak uratować ogródki działkowe.

Dla właścicieli miejskich działek problematyczna jest nowelizacja ustawy planowany przestrzennym. W jej ramach tereny gmin podzielono na 13 rodzajów stref funkcjonalnych. Tylko w trzech z nich przewidziano ROD i to w profilach dodatkowych.

"Dlatego działkowcy chcą, by uchwalono w formie rozporządzenia zapis umożliwiający wprowadzanie zieleni działkowej w każdej ze stref. Ich zdaniem zasadne byłoby także potraktowanie ROD jako stref przeznaczenia podstawowego, a nie dodatkowego" - czytamy na Portalu Samorządowym.

- Były już trzy tego typu interpelacje i odpowiedź zawsze była taka sam, dlatego kolejne pismo zakończy się zapewne podobnie, więc może lepiej poszukać innego rozwiązania - skomentowała propozycję działkowców podczas posiedzenia Krakowskiego Zespołu Parlamentarnego posłanka partii Razem Daria Gosek-Popiołek.

Działkowcy chcą też złożyć wniosek o wprowadzenie problemów ROD pod obrady jednej z sejmowych komisji, co miałoby umożliwić włączenie w rozmowy Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Kacper Kolibabski

źródło: next.gazeta.pl

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.