Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Cudowny Światowy Dzień Pszczoły - 28.05.2024

Obchody tego wspaniałego święta było okazją do przypomnienia sobie znaczenia pszczół. To także pretekst do zastanowienia się, co możemy zrobić dla ochrony tych pożytecznych owadów.

Niezwykłe spotkanie uczniów klas 2a oraz 3a Szkoły Podstawowej nr 14 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu odbyło się na terenie @PASIEKA MAJA znajdującej się na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „IRYS” w Rudzie Śląskiej, którą prowadzą Maria i Sławomir Barwiak.

 „Maja i Gucio” zaplanowali szereg zabaw i zajęć edukacyjnych, aby dzieci mogły zrozumieć jak najlepiej jak ciężką pracę pszczoły wykonują, aby zebrać nektar i wyprodukować miód. Zorganizowano „pszczelą zabawę”, podczas której dzieci biegały między kwiatami, zbierając je. Ta aktywność nie tylko bawiła, ale także wiele uczy.

Pszczelarze pokazali dzieciom również sprzęt pszczelarski, w tym kapelusze ochronne, dymki, narzędzia i ramki z woskiem, co wzbudziło ogromne zainteresowanie maluchów. Każdy mógł odwirować ręczną wirówką ramkę z miodem i spróbować słodkiego efektu swojej pracy.

Dzieci były zafascynowane opowieściami o królowej pszczół, robotnicach i trutniach oraz innych równie ważnych zapylaczach.

Kolejnym punktem programu była praktyczna prezentacja pszczelarstwa.

Odwiedzając pasiekę, nie wiedzieli, że czeka ich prawdziwa przygoda w krainie pszczół! Dzieci, uzbrojone w kapelusze pszczelarskie, wyglądały jak miniaturowi astronauci przygotowani na podbój kosmosu, a nie spokojną wizytę w pasiece. Na początku pszczelarze, Maja i Gucio, opowiadali o życiu pszczół. Dzieci słuchały z otwartymi buziami, kiedy mówili, że pszczoły tańczą, by wskazać drogę do kwiatów. Gdy przyszedł czas na oglądanie ula z bliska, dzieci były zachwycone i zrozumiały, dlaczego mówi się „pracowity jak pszczoła”. Setki pszczół latało w tę i z powrotem.

Na zakończenie tego wspaniałego wydarzenia dzieci z całego serca podziękowały za niezwykły pokaz i możliwość bliższego poznania świata pszczół. Wiedza i pasja, którą się podzieliliśmy była dla dzieci źródłem cennej wiedzy oraz inspiracją. 

Przekazując uczniom nasiona do wysiania Faceli błękitnej (Phacelia tanacetifolia Benth). Wskazaliśmy jeden ze sposobów jak każdy może chronić pszczoły.

A oto jeszcze kilka najprostszych sposobów ochrony pszczół i innych zapylaczy:

goszczenie ich w swoim ogrodzie;

dbanie o środowisko naturalne;

pozostawianie w ogrodzie choć części nieskoszonego trawnika, gdzie można założyć kwietną łąkę;

niewypalanie traw ani łodyg i kwiatów zeszłorocznych – wiele gatunków owadów właśnie tam się kryje;

ustawianie dla nich (szczególnie w słoneczne dni) miejsc z wodą, popularnie zwanych poidełkami, zawierających drobne kamyczki lub żwirek, aby owady mogły spokojnie się napić bez zagrożenia moczenia skrzydełek.

 

Autorzy:

Maria Sławomir Barwiak

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.