Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Jak zadbać o bezpieczeństwo na ogródkach w sezonie? - 23.05.2024

Wiosna to czas, kiedy ogródki działkowe zaczynają tętnić życiem. Można stwierdzić, że w końcu maja sezon rozpoczął się na dobre. Niestety od lat, wraz z nim rozpoczyna się czas kradzieży na działkach. Otwarte lub słabo zabezpieczone altany stanowią dla złodziei źródło sporych łupów, takich jak kosiarki, sprzęt ogrodniczy, sprzęt rtv i agd, butle gazowe oraz portfele i telefony komórkowe.

Prasa prawie codziennie donosi o przypadkach kradzieży na działkach. Na przykład funkcjonariusze gorzowskiej policji zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy włamywali się i okradali altanki na terenie ROD. Policjantom udało się odzyskać część skradzionych sprzętów.

W miejscowości Mogilno k. Gniezno w ciągu jednej nocy zostało okradzionych aż 17 altan. Policja prowadzi czynności zmierzające do ustalenia sprawcy.

We Wrocławiu z dwóch altan działkowych skradziono sprzęt ogrodniczy. Straty każdy z poszkodowanych wycenił na blisko 3000 zł.

Na forach internetowych informują o przypadkach kradzieży na działkach w Poznaniu.  - Wchodzą na działki nawet jak jest na nich właściciel, wykorzystują jego nieuwagę lub jeden zagaduje a drugi kradnie – donosi jeden z działkowców.

W sezonie policjanci regularnie odwiedzają ogródki działkowe, przypominając o zasadach bezpieczeństwa i zachęcając do zgłaszania wszelkich niepokojących zdarzeń. Ponadto Policja prowadzi spotkania z działkowcami, na których dzielnicowi rozmawiają o szeroko pojętym bezpieczeństwie, w tym właściwej reakcji na zagrożenia oraz informują o narzędziach umożliwiający szybkie zgłoszenie zaistniałego zagrożenia. I tak w nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997. Istnieje również możliwość wykorzystania aplikacji „Moja Komenda”, która została wypracowana w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Jest to aplikacja bezpłatna opracowana na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS.

Takie spotkania są bardzo ważne. Forma debaty społecznej pozwala na wymianę informacji pomiędzy policją, a działkowcami o istniejących zagrożeniach oraz wspólne wypracowanie metod ich eliminowania.

Ale żaden policjant nie będzie w stanie nas obronić, jeżeli nie będziemy przestrzegać kilku kluczowych zasad zabezpieczenia swojego mienia.

Najważniejsze to dokładne zabezpieczenie altany przed wyjściem. Upewnijmy się, że wszystkie drzwi i okna są solidnie zamknięte, a cenne przedmioty schowane w miejscach niewidocznych z zewnątrz. Pod żadnym pozorem nie należy zostawiać kluczy pod wycieraczką, w donicy czy innych popularnych miejscach. Złodzieje często obserwują okolice, szukając okazji do łatwego włamania, ale jeżeli widzą utrudnienia np. solidne zamki w drzwiach, zamontowane okiennice i wzmocnione ościeżnice, często rezygnują z kradzieży. Warto również rozważyć dodatkowe zabezpieczenia takie jak kamery monitoringu czy systemy alarmowe.

Warto także sporządzić listę wartościowych przedmiotów, które przechowujemy na działce. Zdjęcia i dokładne opisy mogą okazać się nieocenione w przypadku kradzieży, ułatwiając identyfikację i odzyskanie mienia.

Można paść ofiarą złodzieja nawet będąc na działce. Dlatego warto pamiętać, aby nie pozostawiać torebek, telefonów czy kluczy od domów w łatwo dostępnych miejscach.

Zwróćmy też uwagę na osoby, które spacerują ścieżkami i niejednokrotnie oferują swoją pomoc, bo nie zawsze mają dobre i uczciwe zamiary. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, a także nie wpuszczajmy osób nieznajomych na teren swoich posesji i do altan. Niektórzy, bowiem mogą być zainteresowani bardziej tym, co posiadamy, niż udzieleniem nam pomocy.

Bezwzględnie nie powinno się też kupować od osób, których nie znamy, towarów po okazyjnej cenie. Często mogą pochodzić z kradzieży i zostać chwilę wcześniej skradzione innemu działkowcowi. Policjanci apelują też, aby natychmiast informować o znajdujących się na terenie ogrodów działkowych osobach, które podejrzanie się zachowują, tak aby funkcjonariusze mogli podjąć szybkie i skuteczne działania.

Nie zapominajmy o sąsiedzkiej pomocy. Współpraca z innymi działkowcami może znacząco zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Warto poprosić sąsiada aby zwrócił dodatkową uwagę na naszą działkę podczas naszej nieobecności.

Pamiętajmy - właściwe zabezpieczenie własności najlepiej uchroni przed ryzykiem stania się ofiarą przestępstwa.

Nadia Firkowicz

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.