Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Seria pożarów w Polsce: Prezes PZD apeluje o wzmocnioną czujność - 14.05.2024

W ostatnich dniach w Polsce doszło do serii pożarów. W piątek ogień płonął w Siemianowicach Śląskich. W niedzielę doszło do kilku pożarów w Warszawie: doszczętnie spłonęło centrum handlowe Marywilska 44, ogień wybuchł na terenie składowisk odpadów w warszawskim Wilanowie i na Siekierkach oraz w lesie w Kampinoskim Parku Narodowym. W nocy z niedzieli na poniedziałek straż pożarna walczyła zaś z dużym pożarem autobusów stojących w zajezdni w Bytomiu. Są także informacje o pożarze w liceum w Grodzisku Mazowieckim, który wybuchł podczas egzaminu maturalnego.

Pożary nie ominęły również Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W dniach 12 i 13 maja br. straż pożarna interweniowała dwa razy na terenie ROD. W niedzielę doszło do pożaru jednego z budynków gospodarczych  ROD „Kormoran” w Olsztynie. Natomiast w nocy z niedzieli na poniedziałek ogień pojawił się w budynku gospodarczym i przeniósł się na letniskową altanę w ROD przy ul. Zbaraskiej na Dąbrowie w Łodzi. W obu przypadkach działania strażaków zakończyły się skutecznym ugaszeniem ognia. Na razie nie wiadomo co mogło być przyczyną pojawienia się ognia. Szczęśliwie w wyniku zdarzeń nikt nie ucierpiał.

– Ta seria pożarów, każe się zastanawiać, czy na pewno mamy do czynienia z przypadkiem – powiedział Eugeniusz Kondracki – Prezes PZD i dodał: – Na ten temat pojawiło się już mnóstwo teorii spiskowych. Jedna z nich zakłada, że podpalenia mogły być celowe. Póki nie poznamy raportu służb badających te wydarzenia, radziłbym się wstrzymać z daleko idącymi wnioskami, aby nie okazać się ofiarami paniki. Niemniej jednak apeluję o wzmocnienie czujności. Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Ogień łatwo wymyka się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. A przecież można się przed nim ustrzec. To zależy bardzo często od nas samych.

Nadia Firkowicz

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.