Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Piwo na działce – legalne czy nie? Jeden błąd i mandat nawet 5 tys. zł! - 30.04.2024

Działka to dla wielu Polaków miejsce ucieczki od miejskiego zgiełku. Wielu z nas chętnie spędzam tam każdy wolny weekend.

Niektórzy uprawiają ogród, a inni spędzają czas ze znajomymi, popijając piwo. Ale czy spożywanie alkoholu na działce jest legalne? I jakie mogą być konsekwencje nieprzestrzegania regulaminu? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Działki ROD nie są miejscem publicznym, lecz prywatnym. Nie oznacza to jednak, że możemy robić tam wszystko na co mamy ochotę. Wiele kwestii reguluje regulamin , uchwalony przez Polski Związek Działkowców, a te, których on nie obejmuje, znajdziemy w Kodeksie Wykroczeń i innych regulacjach państwowych.

Okazuje się, że za samo spożywanie alkoholu na działce nie zostaniemy ukarani. Problem pojawia się, gdy spożywanie alkoholu łączymy z innymi działaniami niezgodnymi z przepisami. Na przykład, jeśli zorganizujemy imprezę z głośną muzyką i dużą liczbą osób, możemy narazić się na karę za zakłócanie porządku. Kary za takie wykroczenia mogą wynosić od 20 do nawet 5 tys. zł.

Innym potencjalnym problemem jest rozpalanie ogniska. Jeśli nie zrobimy tego zgodnie z wytycznymi MSWiA związanymi z ochroną przeciwpożarową, możemy narazić się na mandat w wysokości nawet 500 zł. Pamiętajmy, że ognisko powinno znajdować się przynajmniej 100 m od granicy lasu i z dala od wszelkich materiałów palnych.

Na działce obowiązują też przepisy dotyczące zwierząt. Regulamin ROD zabrania wprowadzania i trzymania na terenie ROD psów bez smyczy i kagańca oraz stałego utrzymywania kotów i psów na działce. Za niedopilnowanie zwierzęcia przewidziane są mandaty w wysokości od 50 do 250 zł.

Źródło: Gazeta.pl

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.