Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Majówka - jak odpoczywać nie przeszkadzając sąsiadom - 30.04.2024

W tym roku mamy wyjątkowo długi weekend majowy. Do tego pogoda na  „majówkę” zapowiada się bardzo przyjemnie. Będzie ciepło i słonecznie. Nic, tylko odpoczywać. A gdzie jest najlepsze miejsce odpoczynku w mieście? Oczywiście na działce w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym.

Sadząc po ilości samochodów na parkingach ROD, „majówka” na ROD-os – jak żartobliwie nazywają swój ogród działkowcy - cieszy się dużym zainteresowaniem.

Każdy z nas chce, aby zaplanowany pobyt na działce był okazją do przyjemnego spędzenia czasu z najbliższymi. Kiedy to możemy trochę zdystansować się od spraw dnia codziennego. Naładować „akumulatory” podczas przyjemnych rozmów przy grillowaniu w gronie rodziny i przyjaciół.

Ale trzeba pamiętać, że nie jesteśmy na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego sami. Mamy obok sąsiadów działkowców, którzy chcą tak samo przyjemnie spędzić czas, jak i my.

Dlatego musimy przestrzegać kilku zasad współżycia społecznego, aby nie stać się  przyczyną przykrych konfliktów. Szczególnie chcielibyśmy uczulić na to „nowych” dzierżawców, którzy niedawno dołączyli do grona działkowców.

 

Zasady grillowania

W § 41 regulaminu ROD znajdziemy listę urządzeń (elementów zagospodarowania), w które można wyposażyć działkę. Należy traktować tę listę jako katalog zamknięty, a zatem urządzenia, które nie są wymienione we wskazanym przepisie, nie powinny znajdować się na działce. Na przykład we wspomnianym paragrafie nie ma zapisu, że działka może być wyposażona w grill murowany. W związku z tym działkowiec nie może postawić takiego grilla na działce w ROD, ponieważ jest on traktowany jako dodatkowy element budowlany.

Czyli grillować możemy przy pomocy małych, przenośnych lub mobilnych grilli (z zachowaniem wszelkich przeciwpożarowych zasad bezpieczeństwa), a do ich rozpalania używamy tylko przeznaczonych do tego i dopuszczonych do sprzedaży rozpałek. Najlepiej stosować grill gazowy lub elektryczny.

Natomiast palenie ogniska na działce jest całkowicie zabronione. Polski Związek Działkowców co roku przypomina o zakazie spalania odpadów i palenia ognisk na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. „Całkowity zakaz spalania wszelkich odpadów i resztek roślinnych na terenach rodzinnych ogrodów działkowych” wprowadza § 68 pkt 5 Regulaminu ROD.

Przepis ten obliguje wszystkich działkowców oraz osoby przebywające na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „do bezwzględnego powstrzymania się od rozpalania ognisk”, czytamy w jednym z apeli do działkowców.

Należy pamiętać nie tylko o przepisach związkowych, ale także miejscowych, które nakładają kary za spalanie na terenie ROD (mandat 500 zł lub wyższe grzywny).

 

Czy mogę wjechać samochodem?

W obecnych czasach większość działkowców posiada samochody i oczywiście istnieje pokusa, aby dojechać wprost pod swoja działkę i wygodniej przenieść potrzebne rzeczy.

Tutaj dla wygodnickich mamy złe wieści. Przepisy Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego wprowadzają zakaz wjazdu osobowymi pojazdami mechanicznymi (nie tylko samochody, ale również motocykle) oraz parkowania na terenie działek, poza miejscami specjalnie do tego wyznaczonymi.

Uzasadnienie takiego stanu rzeczy jest proste - ROD to miejsce przeznaczone do relaksu na łonie natury, a pojazdy zdecydowanie ten spokój zamącają.
Oczywistym zakazem jest również mycie i naprawianie aut na terenie ROD.

Tylko w wyjątkowych sytuacjach sam wjazd i ewentualny tymczasowy postój może być możliwy po wcześniejszym uzyskaniu zgody walnego zebrania ROD. Będzie to dotyczyć np. dowiezienia osoby z niepełnosprawnością ruchową czy też materiałów budowlanych.

Jak widać, znajomość przepisów dotyczących poruszania się i parkowania na terenie ROD jest konieczna, jeżeli zależy nam na spokojnym wypoczynku.

 

„Działkówki” na majówkę

Mijają te czasy, kiedy posiadacz działki jednoznacznie kojarzył się z osobą emerytowaną. Już od kilku lat działki cieszą się popularnością u młodych ludzi.

To, że młodzi Polacy wrócili na działki jest bardzo dobrą wiadomością, ale ich styl „uprawiania” ogrodu czasami całkowicie się różni od stylu seniorów.

Seniorzy zajmują się głównie działkami, preferują ciszę i spokój. Młodsi natomiast wolą dobrą i głośną zabawę. Taką "wyjazdową" wersję domówek, która już na forach internetowych zyskała nazwę "działkówki".

Nie ma nic złego w dobrej imprezie, ale trzeba pamiętać, że działkowcy są zobowiązani do korzystania z działki w taki sposób, aby nie stwarzać utrudnień w korzystaniu z działek przez sąsiadów (§ 124 regulaminu ROD) oraz obowiązani są nie zakłócać spokoju swoim sąsiadom (§ 132 ust. 1 pkt 2 regulaminu ROD).

Natomiast hałas powodowany przez działkowca na terenie działek rodzinnych nie powinien przekraczać przeciętnej miary wynikającej z charakteru ogrodów działkowych.
Przekroczenie tak ustalanej „przeciętnej miary” prowadzi do niedozwolonego naruszenia prawa sąsiadów do niezakłóconego korzystania ze swojej działki. Należy podkreślić, że jest to podstawowe prawo przysługujące każdemu działkowcowi, czego wyrazem jest jego zamieszczenie w §14 statutu PZD.

  

Co będzie, jeżeli nie zastosujemy się do przepisów?

W regulaminie ROD wyszczególniono kwestię zachowania czystości oraz bycia mało uciążliwym dla sąsiadów. Jeżeli nasze postępowanie stwarza utrudnienia w korzystaniu z działki lub zakłóca spokój naszych sąsiedzi, to mogą oni zwrócić się do zarządu ogrodu o podjęcie działań zmierzających do ukrócenia takiego stanu rzeczy.

Jeżeli będziemy palić ogniska, regularnie łamać zakaz wjazdu na teren ROD, nadmiernie hałasować lub nie przestrzegać innych zasad Regulaminu, zarząd może uznać to za rażące naruszenie porządku ogrodowego. Wówczas działkowcu może być wypowiedziana umowa użytkowania działki (art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych). 

Zarząd ROD jest zobligowany do pisemnego wezwania dzierżawcy do usunięcia w określonym terminie stwierdzonych uchybień pod rygorem zastosowania jednej z kar porządkowych, a w dalszej kolejności – w przypadku braku zmiany zachowania  - może dojść do wypowiedzenia umowy dzierżawy działki ROD.

Zatem, bądźmy przede wszystkim dobrymi, dobrze wychowanymi sąsiadami i starajmy się przestrzegać regulaminu, jeżeli nie chcemy stracić prawa do użytkowania działki.

N. F.

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.