Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Ochrona roślin przed przymrozkami! - 19.04.2024

Tegoroczna wiosna przywitała nas wyjątkowo ciepło. Już pod koniec lutego temperatura wzrosła powyżej 10 stopni Celsjusza na plusie, a przełom marca i kwietnia zaskoczył nas prawdziwie letnią aurą. Termometry w ciągu dnia miejscami wskazywały aż 27 stopni ciepła, co na Pomorzu Zachodnim było anomalią niespotykaną od ponad dwóch dekad.

Wegetacja roślin ruszyła z impetem, nawet trzy tygodnie wcześniej niż zazwyczaj. Ogrody obsypały się kwiatami, wystrzeliły byliny cebulowe, prócz wczesnych krokusów i hiacyntów szybko pojawiły się szafirki, narcyzy, cebulice i tulipany. Bujnie zakwitły drzewa owocowe, do wcześnie kwitnących brzoskwiń i moreli szybko dołączyły czereśnie i śliwy, jabłonie i grusze. Mimo wyczekiwanej wiosny, eksplozji barw i zapachów, nie wszystkich jednak ucieszyła taka bardzo ciepła aura o tej porze roku. Kwiecień to przecież przysłowiowy plecień, niemal z pewnością możemy spodziewać się jeszcze nawrotów zimy.

Nawet początek maja może przynieść spore ochłodzenie, wszakże przysłowiowych „zimnych ogrodników” żegnamy dopiero w drugiej połowie miesiąca. Zagrożeniem dla naszych drzew i krzewów owocowych są późne przymrozki, które mogą porazić kwiatostany i zawiązki owoców, a przy gruncie nawet zupełnie zniszczyć wczesne siewki i rozsady warzyw.

Nie ma niestety stuprocentowo skutecznej metody ochrony roślin przed przymrozkami, ale możemy zastosować pewne zabiegi, aby zminimalizować niszczycielskie działanie niskich temperatur. Przede wszystkim pamiętajmy o profilaktyce – wybieramy odpowiednie miejsca do sadzenia roślin, zgodne z wymogami poszczególnych gatunków, uwzględniając warunki świetlne i osłonę od wiatru. Unikamy nadmiernych zagłębień terenu, w których gromadzi się ciężkie zimne powietrze tworząc zmrozowiska. Niezmiernie ważny jest skład podłoża i odpowiednie nawożenie, co ma istotny wpływ na kondycję roślin. Dobre zaopatrzenie komórek roślinnych w potas sprzyja zagęszczeniu w nich soku i zwiększa odporność tkanek na mróz, przenawożenie azotem natomiast powoduje, że rośliny są wybujałe, kruche, zawierają w komórkach więcej wody, która podczas przymrozków zamienia się w kryształki lodu rozsadzając je od środka. W przypadku warzyw, zawsze pamiętajmy o odpowiednim terminie siewu poszczególnych gatunków, szczególnie tych ciepłolubnych. W przypadku rozsady bardzo ważne jest stopniowe jej zahartowanie przed wysadzeniem do gruntu.

Najbardziej powszechną i skuteczną metodą ochrony roślin przed przymrozkami jest ich okrywanie. Osłony mogą być naturalne, np. ze słomy czy stroiszu drzew iglastych, jak również z papieru, kartonów lub nawet folii, należy jednak pamiętać, aby bardzo szczelne osłony zdjąć w odpowiednim czasie, tak by nie przegrzać roślin i zapewnić im dostęp światła i powietrza. Świetnym rozwiązaniem jest stosowanie białej agrowłókniny, którą możemy owinąć zarówno poszczególne rośliny jak i przykryć całe zagony. Biała agrowłóknina nie nagrzewa się nadmiernie, przepuszcza wodę i zapewnia swobodną cyrkulację powietrza.

W sadach produkcyjnych często stosuje się odgórne deszczowanie i zraszanie roślin. Otoczka z wody pokrywająca pędy, kwiaty i zawiązki owoców zamarzając oddaje ciepło, chroniąc w ten sposób tkanki roślinne przed przemarznięciem. Choć metodę zraszania możemy zaobserwować głównie na plantacjach wielkopowierzchniowych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować tej metody zabezpieczenia roślin przed przymrozkami również na naszych amatorskich działkach, wykorzystując do tego ręczne opryskiwacze. Ciekawą i skuteczną metodą jest zadymianie roślin, poprzez stosowanie specjalnych świec dymnych i kominków. Takie metody często stosowane są np. na winnicach założonych na terenach o mniejszym pochyleniu i ograniczonym spływie zimnego powietrza. Na działkach ROD niestety jednak nie możemy stosować zadymiania, gdyż pamiętajmy, że zgodnie z § 68 pkt 5 regulaminu ROD spalanie czegokolwiek na terenie ogrodów jest zabronione.

P.L.

źródło: koszalin.pzd.pl


 


 


Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.