Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Sadzimy drzewa owocowe na działce – jak i kiedy to zrobić? - 03.04.2024

Jesień lub wczesna wiosna, to zwykle najlepszy czas na sadzenie młodych drzewek owocowych, sprzedawanych z tzw. gołym korzeniem. Odpowiednio dobrane rośliny i odpowiednio posadzone, to większa szansa dobre przyjęcie się roślin jeszcze przed zimą i szybki start wiosną. Jak sadzić drzewka owocowe?

 

Stanowisko dla  drzew owocowych

Drzewa owocowe potrzebują stanowiska słonecznego, aby owoce były dobrze wybarwione, smaczne i szybko dojrzewały. Zaleca się, by przy sadzeniu miejsc w zagłębieniach terenu, ponieważ gromadzi się tam zimne powietrze zimą (zastoiska mrozowe) i rośliny są bardziej narażone na przemarzanie (pąki lub kwiaty wczesną wiosną).

Większość drzew owocowych preferuje umiarkowanie wilgotne, piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, gleby z dużą zawartością próchnicy. Podłoże nie powinno być zbyt ciężkie, gliniaste, mokre lub podmokłe –  drzewa są wtedy bardziej podatne na przemarzanie oraz ataki patogenów. Warto także pamiętać, że owoce niektórych gatunków drzew owocowych pękają przy zbyt wilgotnym podłożu. W przypadku, gdy na działce mamy gleby podmokłe lub o wysokim poziomie wód gruntowych, lepiej posadzić tam np. krzewy owocowe.

Optymalny termin sadzenia drzewek

W sprzedaży spotkać można najczęściej 2-3 letnie drzewka z gołym korzeniem, które są gotowe do posadzenia. Ważne jest przechowywanie takich sadzonek – ich korzenie muszą być zabezpieczone przed przesychaniem, czyli obsypane ziemią lub zadołowane. Jeśli zasuszymy korzenie, drzewo może się nie przyjąć lub przyjmować się bardzo długo (nawet jeśli będzie miało najlepsze warunki).

Drzewka z gołym korzeniem zwykle sadzimy w okresie ich spoczynku (bezlistnym) – wczesną wiosną (marzec/kwiecień) lub jesienią (październik/listopad). Dla większości drzewek korzystniejszym terminem sadzenia jest jesień, ponieważ w tym czasie podłoże jest bardziej wilgotne, a także nie ma ryzyka wystąpienia upałów – drzewka lepiej się przyjmują i wiosną szybciej rozpoczynają wegetację. Jednak w przypadku gatunków ciepłolubnych, wrażliwych na zimowe mrozy, jak np.: nektaryna, morela, brzoskwinia, rozsądniejszym terminem sadzenia jest wiosna.

Jeśli kupujemy drzewka ukorzenione (w doniczkach), można sadzić je przez cały sezon, Ich system korzeniowy nie jest uszkodzony, nie potrzebuje czasu na regenerację i sadzonka posadzona z bryłą ziemi szybciej się przyjmuje.

O czym należy pamiętać przy sadzeniu drzewka owocowego?

Na początku zawsze należy odpowiednio przygotować dołek, w którym posadzimy drzewko na działce. Powinien być on co najmniej o 1/3 większy niż średnica korzenia lub bryły korzeniowej sadzonego drzewa. Zwykle wystarczy wykopać dół o średnicy kilkudziesięciu centymetrów (np. 50-60). Należy zadbać o to, by korzenie nie były ściśnięte i mogły swobodnie się zregenerować i rozrastać, a drzewo uzyskało odpowiednią statykę (umocowanie) w glebie.

Do sadzenia najlepiej przygotować mieszankę gleby macierzystej, z dodatkiem kompostu lub dobrze przerobionego obornika. Na dnie dołka można usypać kopczyk z gleby, na którym ustawia się drzewko, rozkłada na nim korzenie i wtedy zasypuje ziemią.

Trzeba także pamiętać o zaleceniach regulaminu ROD:

Drzewa owocowe ich gatunki i odmiany słabo rosnące lub karłowe należy sadzić w odległości:

  • co najmniej 2 m od granicy działki
  • Morela – 3 m od granicy działki
  • Czereśnia i orzech włoski nie mniej niż 5 m od granicy działki,

Wyjątek stanowią odmiany szczepione na podkładkach karłowych i można je sadzić w odległości 3 m od granicy działki.

Jak sadzić drzewko?

Jeśli korzenie są zbyt długie, splecione, pozwijane lub uszkodzone należy skrócić je sekatorem (drzewa z gołym korzeniem).

Drzewko sadzimy na taką samą głębokość, jak rosło w szkółce lub w doniczce. Miejsce szczepienia (charakterystyczne zgrubienie u dołu pnia) odmiany drzewka powinno zawsze się znajdować nad powierzchnią gleby – około 10 cm.

Świeżo posadzonych drzewek (a szczególnie z gołym korzeniem) nie trzeba nawozić po posadzeniu, nie należy też wsypywać nawozów do dołków. Może to uszkodzić system korzeniowy drzew, który nie jest w stanie pobierać składników pokarmowych i najpierw musi się zregenerować. Korzenie muszą najpierw się przyjąć, a drzewa nawozimy dopiero w kolejnym sezonie po posadzeniu lub przy najmniej po wyraźnym przyjęciu się drzewka. Zbyt szybkie, zbyt mocne nawożenie nowo posadzonych drzew (głównie z gołym korzeniem) prowadzi do uszkodzenia korzeni lub nawet zamierania całej rośliny.

Przy sadzeniu kilku drzew obok siebie, należy pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni między nimi (rozstawy). Zazwyczaj drzewa owocowe o przeciętnej sile wzrostu  sadzi się w rozstawie około 5-7 m, a karłowe 2-3 m. Rozstawa ma znaczenie, ponieważ zbyt blisko posadzone drzewa będą miały ograniczony dostęp światła słonecznego oraz zbyt małą przestrzeń do uformowania się koron.  Skutkiem tego jest najczęściej zniekształcenie pokroju drzew i ich słabe kwitnienie, a następnie owocowanie.

Dołek zasypujemy ziemią, lekko ugniatamy (udeptujemy) i obficie podlewamy. Gdy woda po podlaniu wsiąknie w glebę, można dosypać ziemi, uformować z niej wokół drzewka tzw. misę (która zatrzyma wodę) i jeszcze raz podlać.

 

tekst i zdjęcia:

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.