Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Warsztaty ogrodnicze na początek sezonu „Wiosna na działce i w ogrodzie” - 12.03.2024

W ubiegłą sobotę (9 marca) w ROD „Fort Szczęśliwice” w Warszawie odbyły się ciekawe zajęcia szkoleniowe dla działkowców i instruktorów SSI, poświęcone najważniejszym pracom ogrodowym, jakie warto wykonać wiosną. Zajęcia poprowadziła Pani Kamila Rakowska-Szlązkiewicz, kierownik Zespołu Kolekcji Roślin Ozdobnych w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. Szkolenie składało się z części teoretycznej oraz praktycznej, w trakcie której uczestnicy szkolenia mogli między innymi dowiedzieć się i nauczyć, jak i kiedy prawidłowo przycinać krzewy czy byliny na wiosnę.

Warsztaty zorganizowano dzięki zaangażowaniu zarządu ROD „Fort Szczęśliwice”, działającemu przy ogrodzie „Klubowi Ogrodnika” i przy  współpracy z Okręgowym Zarządem PZD. W pierwszej części zajęć (w Domu Działkowca) prowadząca zajęcia, przedstawiła ciekawą prezentację, w trakcie której omówiła najważniejsze prace, jakie warto wykonać na działce czy w ogrodzie wiosną. Wspomniała głównie o przycinaniu krzewów i drzew, zaznaczając jakie gatunki wymagają cięcia wiosną, a których lepiej nie ciąć.

Mowa była także między innymi o zasilaniu roślin, wzbogacaniu i ściółkowaniu gleby oraz o roli odczynu pH w uprawie roślin. Nie zabrakło też cennych wskazówek dotyczących cięcia najpopularniejszych krzewów ozdobnych, w tym przede wszystkim róż i hortensji. Wiele miejsce poświęcono także wykorzystaniu resztek roślinnych do kompostowania, a także ściółkowania. W czasie szkolenia prelegentka zwróciła także uwagę, aby strać się nie używać chemicznych oprysków roślin i prowadzić uprawy w sposób zrównoważony, dbając o środowisko naturalne i bioróżnorodność.

Druga, praktyczna część zajęć odbyła się przy Domu Działkowca, gdzie na przykładzie rosnących krzewów,  prelegentka zaprezentowała przede wszystkim właściwy sposób cięcia, a także pobierania sadzonek. W trakcie szkolenia padało wiele pytań, działkowcy sami próbowali cięcia (np. róż) i mogli rozwiać wszystkie trapiące ich wątpliwości i związane z wiosenną pielęgnacją roślin.

Z pewnością nie wyczerpano wszystkich tematów, dlatego będziemy rozwijać współpracę z zaprzyjaźnionymi specjalistami z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, którzy chętnie dzielą się nie tylko wiedzą, ale też doświadczeniem w pracy z roślinami.  W zajęciach uczestniczyła także Pani Ewa Napiórkowska, która specjalizuje się w uprawie roślin warzywnych na terenie OB PAN i również dzieliła się wiedzą z działkowcami. Z wiedzy Pani Ewy działkowcy będą mogli zresztą skorzystać także w niedalekiej przyszłości, ponieważ planujemy organizację wspólnych zajęć na terenie ROD, poświęconych uprawie warzyw na działkach. Informacje o kolejnych zajęciach już niebawem na stronie OZ , a także na FB.

 

 

 

Maciej Aleksandrowicz

biuro OZ Mazowieckiego PZD

zdjęcia: K. Maśna, M. Aleksandrowicz

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.