Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

UM Bytom: Dotacje na wsparcie Rodzinnych Ogrodów Działkowych 24/01/2024 - 26.01.2024

Dofinansowanie budowy nowego ogrodzenia, montażu monitoringu albo remontu domu działkowca? Bytomscy radni przyjęli w poniedziałek, 22 stycznia uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowych na dofinansowanie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Oznacza to, że bytomskie ROD-y w ramach konkursu będą mogły starać się o fundusze na realizację swoich projektów.

W Bytomiu działają 32 ogrody działkowe zrzeszone w Polskim Związku Działkowców. Rozsiane właściwe w każdej części miasta, są jego zielonymi ostojami i nieodłącznym elementem krajobrazu.

- Tu, na Górnym Śląsku przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje związane z ogrodami działkowymi są ważne i stanowią istotną dziedzinę życia społecznego. Chcemy, aby m.in. dzięki dotacjom celowym Rodzinne Ogrody Działkowe nadal się rozwijały, modernizowały. O takim wsparciu rozmawialiśmy niejednokrotnie z zarządami ROD podczas cyklicznych spotkań - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Od 10 do 50 tys. na inwestycję

- Chcemy zachęcać działkowców do podejmowania niewielkich, ale regularnych działań, które przyczynią się do upiększenia ogrodów oraz części wspólnych, a jednocześnie nie będą znacząco obciążać ich budżetów - mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Dotacja będzie więc mogła być przeznaczona na budowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej. Chodzi tu m.in. o takie inwestycje, jak: budowa lub remont dróg ogrodowych, parkingów, alejek, sieci wodociągowej, elektrycznej, poprawa ładu przestrzennego czy remont domów działkowca.

- Dofinansowanie do zadania realizowanego na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego będzie wynosiło od 10 tys. zł do maksymalnie 50 tys. zł. Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs, a w nim określone zostaną szczegóły jak ubiegać się o dotację celową - mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska.

W tym roku na wsparcie dla ROD przeznaczymy w sumie 200 tys. zł.

Relaks i praca na działce

Dla działkowców ogródki to ich sposób na życie, a także możliwość spędzenia wolnego czasu. Przez lata ogrody działkowe zmieniały się. Kilkadziesiąt lat temu działkowcy każdy skrawek terenu przeznaczali na uprawę warzyw, sadzili krzewy i drzewa owocowe. Obecnie w większości z nich dominują krzewy ozdobne, różne gatunki traw czy iglaki.

- Będziemy zachęcać działkowiczów do podejmowania niewielkich lecz regularnych działań, dzięki którym wspólne przestrzenie ogrodów będą się stawać atrakcyjniejsze. Proponowane wsparcie finansowe pozwoli nie obciążać ich budżetów - podsumowuje naczelnik.

Wsparcie z budżetu miasta pozwoli zrealizować pomysły, na które dotąd często nie było środków. O szczegółach związanych z ogłoszeniem konkursu będziemy informować na bieżąco.

Źródło: faktybytom.pl

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.