Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Co zrobić z nieposadzonymi cebulkami kwiatów? - 04.01.2024

Termin sadzenia cebulek kwitnących roślin ozdobnych przypada zwykle na okres od końca sierpnia do października. Zazwyczaj cebule powinny być posadzone na głębokości równej około dwóch ich wysokości, ale  zdarza się, że nie posadzimy ich w odpowiednim czasie. Co zrobić z takimi cebulkami?

Zwykle najlepiej jest sięgnąć po najprostsze rozwiązania – ratunkiem dla spóźnionych cebulek może być doniczka. Cebulki, których nie zdążyliśmy posadzić można umieścić w doniczkach z ziemią kwiatową lub odkwaszonym torfem. Mogą to być np. szerokie i niskie plastikowe doniczki stosowane czasem do uprawy chryzantem. Dzięki temu, można więc wykorzystać do posadzenia cebulek doniczki po przekwitłych w listopadzie chryzantemach. W podobny sposób można przechować cebulki także np. w niskich skrzynkach, płaskich koszach itp.

Na dnie doniczek rozsypujemy kilkucentymetrową warstwę ziemi i na niej umieszczamy pionowo cebulki. Następnie zasypujemy je ziemią tak, by nie była widoczna żadna z ich części. Jeśli mamy doniczki o większej średnicy, możemy umieścić obok siebie kilka lub nawet kilkanaście cebulek.

Małym wyjątkiem są cebule hiacyntów –  sadzimy je w doniczkach do połowy ich wysokości. Można je sadzić pojedynczo w małych doniczkach lub w grupach w większych (niezbyt głębokich) pojemnikach.

Tak przygotowane donice z cebulkami, umieszczamy w chłodnych miejscach, ale gdzie temperatura nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Dobrym miejscem będą więc chłodne parapety, korytarze, ogrody zimowe –  nie powinny być to miejsca całkowicie pozbawione światła. W ten sposób cebulki możemy w domowych warunkach posadzić nawet w grudniu.

Warto pamiętać, aby zimą nie podlewać ich za często, ponieważ mogą łatwo zgnić. W celu przyspieszenia wschodów i kwitnienia, wczesną wiosną można przenieść doniczki w nieco cieplejsze miejsce..

Dzięki takiemu przezimowaniu cebulek, będziemy mogli wiosną cieszyć się kwitnącymi w donicach krokusami, żonkilami, szafirkami, przebiśniegami, czy tulipanami. Mogą one być doskonała ozdobą w czasie Świąt Wielkanocnych.

 

Maciej Aleksandrowicz

specjalista ds. ogrodniczych

OZ Mazowiecki

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.