Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Szkolenie instruktorów okręgowej i krajowej Społecznej Służby Instruktorskiej Okręgu Opolskiego PZD w dniu 15.12.2023 r. - 19.12.2023

W dniu 15.12.2023 r. w biurze Okręgowego Zarządu PZD w Opolu odbyła się narada szkoleniowo-instruktażowa Instruktorów Okręgowej i Krajowej Społecznej Służby Instruktorskiej wyznaczająca kierunek działań oświatowych w Okręgu Opolskim na rok 2024r. W spotkaniu udział wzięli Okręgowi i Krajowi Instruktorzy SSI, dyrektor biura OZ oraz instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu.

Otwarcia narady dokonała Dyrektor biura OZ PZD w Oplu, która przywitała uczestników szkolenia oraz przedstawiła nowego pracownika na stanowisku instruktora ds. ogrodnictwa–Natalię Bombę. Pierwszy temat, jaki został omówiony to proponowany program szkoleń na rok 2024.

Program zawiera terminarz szkoleń dla nowych działkowców i harmonogram szkoleń fachowych dla działkowców oraz Instruktorów Krajowych, Okręgowych i Ogrodowych na przyszły rok. Szkolenia odbywać się będą w powołanych ośrodkach szkoleniowych.
W 2024 roku przewiduje odbycie się 33 szkoleń m.in. (12 w Opolu, 4 w Kędzierzynie-Koźlu, 4 w Brzegu, 3 w Nysie, 3 w Kluczborku, 3 w Krapkowicach.

Szkolenia dopasowane są do ilości ogrodów ROD w danym rejonie, co za tym idzie również przybywających nowych działkowców. Wykładane będą zagadnienia dotyczące prawa, regulaminu ROD i statutu PZD oraz ważne tematy związane z ogrodnictwem na działce. Dodatkową propozycją zachęcającą do uczestnictwa w szkoleniach jest zapraszanie wykładowców z Uniwersytetów, aby doszkalali działkowców w wiedzę ogrodniczą. Dzięki temu szkolenia nabiorą nowego odzewu i zachęcą do wzięcia w nich udziału. Terminy dostosowane zostały od wykładowców. Informacje na temat szkoleń będą pojawiać się na stronie OZ PZD, stronach ogrodów ROD oraz na tablicach ogłoszeń ogrodów ROD. OZ PZD dodatkowo będzie rozsyłać indywidualne zaproszenia dla nowych działkowców.

Instruktorzy poruszyli ważne kwestie dotyczące tematyki zagadnień na szkoleniach. Najważniejsze w pierwszej kolejności jest wyłożenie zagadnień prawno-organizacyjnych PZD. Następnie tematy zgodne z „Otwartym programem nowoczesnego zagospodarowania działek na miarę współczesnych rodzin” m.in. ekologiczna uprawa warzyw, uprawa gleby, nawożenie, środki ochrony roślin, kompostownik, zbieranie deszczówki, choroby roślin. Wszyscy zgodnie podjęli decyzję, że trzeba informować o szkodliwości sadzeniu żywotników (thuja) na działkach. Dodatkowo powinno się doszkalać nowych działkowców z podstawowej wiedzy ogrodniczej tj. płodozmian, zmianowanie upraw, uprawy podstawowych roślin.

 Drugi temat, który został poruszony na naradzie to harmonogram szkoleń fachowych Instruktorów SSI. W harmonogramie zawarto wyjazdy do Brzegu na szkolenie fachowe z cięcia drzew i krzewów owocowych, które poprowadzi dr Gudarowska; do Mosznej na zorganizowany wyjazd z szkolenia fachowego z drzew i krzewów ozdobnych; do Łosiowa na szkolenie z zakresu zielarstwa, które poprowadzi wykładowca z OODR oraz do Wojsławic na szkolenie fachowe z upraw roślin ozdobnych. Instruktorzy nawiązali do wizyty w okręgu Toruńsko-Włocławskim 2019 roku i poprosili o zorganizowanie rewizyty w Opolu połączoną ze szkoleniem fachowym. Ponadto zaproponowali wyjazd do palmiarni w Krakowie oraz organizację 3 dniowego szkolenia w Turawie, które pozwoli im na wymianę doświadczeń.

Zadaniem Instruktorów Okręgowych i Krajowych jest angażowanie się w pisanie artykułów ogrodniczych na strony ogrodów ROD oraz stronę OZ PZD. Instruktorzy zdeklarowali się również brać czynny udział w szkoleniach nowych działkowców.

W drugiej części spotkania odbyło się szkolenie fachowe z kompostowania, które przeprowadził dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk z Uniwersytetu Opolskiego. Wykład był obszerny w wiedzę praktyczna i teoretyczną, wyłożony w prosty i przystępnym dla każdego języku. Podczas szkolenia instruktorzy zadawali wiele pytań, na które chętnie wykładowca odpowiadał m.in., (co zrobić by kompostownik nie oddawał nieprzyjemnego zapachu; czy można kompostować cytrusy, owoce po nalewkach, kości, zainfekowaną ziemię po zarazie czosnku, jemiołę; czy przykrywać kompostowni; przewracanie ziemi kompostowej).

W przyszłym roku chcemy skupić się na przeszkoleniu jak największej liczby nowych działkowców i mocno nastawić się na edukację fachową.
Na zakończenie spotkania dyrektor biura OZ podziękowała zebranym za owocną naradę, za zaangażowanie i burzliwą dyskusję. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia złożyła zebranym życzenia.

Natalia Bomba
St. Instruktor ds. ogrodniczych
 OZ PZD w Opolu

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.