Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Ludzkie szczątki odnalezione na terenie ROD - 03.11.2023

Kości odnaleziono w czasie prac ziemnych na terenie ogrodów działkowych "Piast" na szczecińskich Pomorzanach. Niewykluczone, że mogą to być robotnicy przymusowi, którzy zmarli podczas II wojny światowej — podaje gs24.pl. — W tym miejscu nie było obozu dla robotników, najbliższy był przy obecnej ulicy Chmielewskiego, ale była bocznica kolejowa — mówi portalowi nadkom. dr Marek Łuczak, policjant i historyk.

O ludzkich szczątkach odkrytych na terenie ogródków działkowych na ul. Przy Ogrodach poinformował czytelnik gs24.pl. Kości trzech dorosłych osób miały być zakopane w alejce między działkami.

 — Kości trafiły do nas, ale za wcześnie, żeby powiedzieć, z jakiego okresu pochodzą — mówi portalowi dr hab. Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej i Kierownik Katedry Medycyny Sądowej PUM.

Wstępna teoria mówi o tym, że mogą to być szczątki osób, które zginęły w czasie II wojny światowej. Ekspert zauważa jednak, że w tym miejscu nie było obozu dla robotników, lecz bocznica kolejowa.

— Wstępnie wygląda to na grób pracowników przymusowych wyrzuconych z pociągu na bocznicy i pochowanych — mówi nadkom. dr Marek Łuczak, policjant i historyk.

Niemieckie władze masowo zatrudniały robotników z podbitych i okupowanych terytoriów. Trafiali do nich głównie robotnicy przymusowi i jeńcy z Polski. Do Szczecina napływały również transporty Francuzów, Belgów, Serbów i narodów zamieszkujących Związek Radziecki.

 

Źródło: gs24.pl

KMK

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.