Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Wykład dla poznańskich działkowców z ochrony roślin na działce - 30.10.2023

Kolejny wykład dla działkowców, jaki odbył się 25 października 2023 r., dotyczył ochrony roślin na działce. Wykład przeprowadził dr hab. Henryk Ratajkiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wykładowca przedstawił praktyczne rozwiązania walki z wieloma chorobami występującym na roślinach uprawianych w ogrodach działkowych, np. z parchem jabłoni, którego można unikać stosując metody stosowane również w produkcji wielkotowarowej, tj. oprysk mocznikiem opadłych liści jabłoni. Wyjaśnił, że przyczyną brązowienia dolnych liści astrów, które często szpecą i ogołacają rośliny od dołu jest rdza, którą można wyeliminować przez dokładne zebranie resztek roślinnych jesienią.

Jednocześnie prelegent wyjaśnił, że zarówno rdza na astrach, jak i wiele innych chorób jest tak powszechnych, a jednocześnie nie wpływają na jakość roślin czy plonów, że ciężko jest zwalczyć je wszystkie, a  niekiedy nie jest to nawet potrzebne. Istotne jest również stosowanie środków ochrony roślin nieszkodliwych dla człowieka i środowiska. Pomimo, że silniejsze środki chemiczne są czasami skuteczniejsze to nie ma potrzeby ich stosowania w większości przypadków w uprawach na działce. Wykładowca wyjaśnił, że większość resztek roślinnych porażonych przez choroby można stosować na kompost, bowiem wiele zarodników chorób nie przetrwa w niskich temperaturach zimą. Wyjątki stanowią takie choroby, jak np. zgnilizna twardzikowa czy guzowatość korzeni. Działkowcy obecni na wykładzie zadawali wiele pytań, co pokazuje, że temat chorób na działce interesuje wiele osób, a postępowanie z zainfekowanymi roślinami ciągle jest problematyczne. 

W listopadzie odbędą się wykłady na temat odmian popularnych i mniej znanych warzyw polecanych do uprawy na działce oraz odmładzania drzew i krzewów owocowych. Terminy wykładów podane będą w najbliższym terminie na stronie internetowej OZ Zapraszamy wszystkich działkowców!

Magdalena Klessa-Kiec
Główny specjalista ds. ogrodniczych
OZ PZD w Poznaniu

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.