Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowcy dla klimatu: Spotkajmy się w ogrodzie – warsztaty klimatyczne w ROD „Wiarus” w Warszawie - 18.09.2023

W najbliższą sobotę, 23 września w ROD „Wiarus” odbędą się otwarte warsztaty i rozmowy poświęcone zmianom klimatu i sposobom ich łagodzenia w ogrodach działkowych. Warto podejmować działania i wypracowywać metody, które pozwalają ograniczać skutki zmiany klimatu oraz chronić środowisko przyrodnicze, co jednocześnie świetnie wpisuje się w realizację założeń Programu Klimatycznego PZD. Zbieranie deszczówki, kompostowanie, czy różnorodność upraw powinny być dla miejskich ogrodników, czyli także działkowców codziennością. Organizatorzy spotkania spróbują pokazać, że ogrody działkowe mogą być laboratorium praktyk proklimatycznych, przestrzeniami edukacji i wypracowywania nowych ekologicznych strategii. O tym jak rozwijać potencjał działek, gdzie szukać rzetelnej wiedzy na temat zmiany klimatu i jak przełożyć tę wiedzę w działanie będzie można się dowiedzieć  i porozmawiać już w sobotę 23 września o godz. 11:00 w pięknym Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Wiarus” przy ul. Racławickiej 140 w Warszawie. Zachęcamy i zapraszamy do udziału działkowców i instruktorów SSI!

23.09 (sobota) godz. 11:00-14:15
ROD Wiarus przy ul. Racławickiej 140 w Warszawie
– wejście do ogrodu znajduje się na końcu alejki biegnącej prostopadle do ul. Racławickiej

 
Program imprezy zapowiada się bardzo intersująco i nie zabraknie w nim ciekawych i inspirujących spotkań z ekspertami i innych atrakcji. Co przewidzieli organizatorzy i dlaczego warto przyjść?
 
11:30-12:00
Jak weryfikować informacje o zmianach klimatycznych i gdzie szukać rzetelnej wiedzy opowie Filip Szulik-Szarecki – kierownik projektu fact-checkingowego Wojownicy Klawiatury.
 
12:15-13:00
Warsztaty z budowy ogrodu deszczowego
Prowadzenie: Paweł Milewski, klimatolog i działkowiec – prezes ROD „Wiarus”.
 
 13:00-14:00
„Miasto, działka, ogród – dla klimatu w różnej skali”
Rozmowa z projektantką Pauliną Grabowską i popularyzatorką nauki Anną Sierpińską
Prowadzenie: SAM Rozkwit
 
Jak miejska zieleń może pomagać w ograniczaniu skutków zmian klimatu? Jak skutecznie przekuć wiedzę w działanie i wzmacniać proklimatyczny potencjał ogrodów działkowych? Czego potrzeba, by świadome ekologicznie ogrodnictwo wyszło poza skalę indywidualnych wyborów na poziom wspólnego działania? – m. in o tym opowiedzą: Paulina Grabowska – projektantka rozwiązań w dziedzinie zrównoważonego i regeneracyjnego rozwoju (NASDRA Conscious Design/ School of Form SWPS) oraz Anna Sierpińska – popularyzatorka nauki (portal Nauka o Klimacie).
 
14:00-14:15
Podsumowanie i zakończenie
___________________________________
 
Biogramy ekspertek i ekspertów:
 
Paulina Grabowska – projektantka rozwiązań w dziedzinie zrównoważonego i regeneracyjnego rozwoju. Założycielka studia NASDRA, skupiającego się na gospodarce cyrkularnej, strategiach łagodzenia zmian klimatycznych i przekształcaniu zanieczyszczeń w zasoby. Specjalizuje się w rolnictwie miejskim, akwakulturze i lokalnych systemach żywnościowych. Tworzy rozwiązania łączące farmy z oświetleniem terapeutycznym, wspierające zdrowie użytkowników. Ekspertka w międzynarodowym projekcie Food Trails (inicjatywa UE Food2030). Jej prace można śledzić na Instagramie @nasdraconscious
Paweł Milewski – z wykształcenia klimatolog, wyspecjalizowany w klimacie obszarów zurbanizowanych i uzdrowisk. Z zamiłowania ogrodnik-samouk. Zaangażowany w działalność społeczną i ruch ogrodnictwa działkowego – prezes ROD Wiarus.
Anna Sierpińska – popularyzatorka nauki, od 7 lat związana z portalem „Nauka o klimacie”. Ekspertka w temacie wpływu zmiany klimatu na środowisko przyrodnicze. Obejmuje to kwestie m.in. bioróżnorodności, rolnictwa, zdrowia ludzi i zwierząt. Absolwentka warszawskiej SGGW. Laureatka (wraz z zespołem) konkursu Popularyzator Nauki w 2017 r. i POP Science w 2022 r.
Filip Szulik-Szarecki – kierownik projektu fact-checkingowego Wojownicy Klawiatury. Politolog i absolwent Akademii In.Europa, odbył staż w Komisji Europejskiej zorganizowany przez Fundację Geremka.
Spotkanie jest częścią programu „Działkowcy dla klimatu”, realizowanego przez SAM Rozkwit na zlecenie Climate Strategies Poland, ze środków KR Foundation – celem programu jest zwiększanie wśród działkowców świadomości skutków zmian klimatu i możliwości ich ograniczania.

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.