Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Jubileusz 100-lecia założenia ROD im. M. Jackowskiego w Poznaniu - 14.09.2023

Rodzinny Ogród Działkowy im. Maksymiliana Jackowskiego w Poznaniu przy ul. Wspólnej obchodzi w tym roku 100-lecie swego istnienia.

Powstanie Ogrodów w Poznaniu przy ul. Wspólnej datuje się na okres sprzed II Wojny Światowej. Ogródki te zostały przejęte przez mieszkańców Wildy w roku 1923, którzy powołali do życia Towarzystwo Ogródków Działkowych Patrona Jackowskiego w Poznaniu. Towarzystwo to, skupiało użytkowników działek położonych przy nowo wytyczonej ulicy Wspólnej. Ogrody powstały na rekultywowanej ziemi od drogi Dębińskiej do ulicy Wiśniowej zamykającej od wschodu nowo wybudowane osiedle dla pracowników kolejowych przy placu Lipowym.

W tym czasie kiedy prezydentem Poznania jest Cyryl Ratajski, nasze ogrody są przeznaczone dla mieszkańców przy ulicy Rolnej i Tokarskiej, a także dla pracowników kolejowych przy ul. Wspólnej i Drodze Mosińskiej.

Z okazji tak znamienitego jubileuszu Zarząd Ogrodów Działkowych  im. Maksymiliana Jackowskiego wraz z działkowcami zorganizował uroczyste obchody 100-lecia ogrodu.

Uroczystość odbyła się w historycznym budynku Towarzystwa Ogrodowego, które wybudowane zostało na Poznańską Wystawę Powszechną w 1929 roku.

Na zaproszenie Zarządu ROD przybył Prezes Okręgowego Zarządu PZD pan Zdzisław Śliwa, który w swoim wystąpieniu podkreślił historyczną i współczesną rolę ogrodów działkowych. Nasz Gość specjalny przekazał Puchar od Prezesa PZD na jubileusz 100-lecia. Przekazał również życzenia od władz miasta. Ryngraf z życzeniami Pana Prezesa na pewno będzie trwałą pamiątką tej uroczystości.   Pan Prezes udekorował zasłużonych działkowców odznaczeniami PZD. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Prezes ROD im. M. Jackowskiego Pani Bogumiła Sobierała, która kieruje zarządem ogrodu już od ponad dwudziestu lat.

Zarząd podziękował najstarszym działkowcom drobnym upominkiem w postaci Wielkiej Encyklopedii Ogrodu. Najstarsi dzielili się wspomnieniami, które skrzętnie notował na swoim dyktafonie pan Tomasz Szwałek ze Schronu Kultury Europa. Pan Tomasz przygotowuje cykl audycji o wildeckim fyrtlu m.in. o naszych ogrodach. Schron Kultury Europa okazał się naszym niezawodnym przyjacielem i był jednym ze sponsorów naszego spotkania.

Niezastąpiony okazał się również nasz działkowy poeta pan Stefan Wiśniewski, który na tę okazję obdarował nas swoimi wierszami. Nasze ogrody są bardzo rodzinne, okazuje się że wiele rodzin ma działkę nieprzerwanie od samego początku ich powstania. Wszyscy bardzo chętnie wspominali swoje dzieciństwo jak wraz z rodziną przychodzili do dziadków czy rodziców.

Nie zapomniano o najmłodszych. Rozstrzygnięto wakacyjny konkurs plastyczny „Kwiaty w naszym ogrodzie”. Tradycyjnie wszyscy byli zwycięzcami i zostali obdarowani budkami dla sikorek i wróbli. Te ptaki najliczniej odwiedzają nasze ogrody.

Zorganizowana wystawa pamiątkowych protokołów zebrań i historycznych zdjęć cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Planujemy  zebrać zdjęcia i dokumenty, aby przedstawić je w formie cyfrowej, jednocześnie  chwaląc się ciekawą historią naszego ogrodu.

Mam nadzieję, że tę historię będziemy pisać dalej. Być może za jakiś czas nasi potomkowie będą zachwycać się naszą historią napisaną przez kolejne sto lat.

 

Rafał Pawłowicz
Wiceprezes Zarządu ROD
im. M.Jackowskiego
w Poznaniu

 

100 lat naszego ogrodu

 

Pierwsza setka szybko nam przeminęła,

odleciała, jest już teraz za drzwiami.

Myślę, że niestety, ale końca drugiej

nie będziemy razem świętować, kochani.

Dlatego cieszmy się teraźniejszością

i każdy przeżyty dzień przyjmujmy z radością.

Niech nasze działki życie nam umilają

młodzi i starsi chętnie tutaj przebywają.

A po ciężkim dniu, przeżytym trudzie

niech wypoczywają tutaj wspaniali ludzie.

Kwiaty i piękne krzewy podziwiajcie

radośnie do siebie się uśmiechajcie.

Ja wiem, i wy kochani w to wierzycie,

że działka pobudza, daje nowe życie,

że dodaje nam do życia ochoty.

Rankiem radośnie wstajemy do roboty,

a po południu znów samochód, rowerek

i na ukochaną działkę spacerek.

 

Stefan Wiśniewski – działkowiec ROD im. Maksymiliana Jackowskiego

Wiersz na 100-lecie ROD

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.