Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Siejemy poplon na nawóz zielony! - 06.09.2023

Co robić z grządkami po zebraniu plonów? Jeżeli chcemy mieć żyzną glebę to nie powinniśmy pozwolić aby pozostawała ona przez dłuższy czas odkryta. Gleba bez roślin szybko wysycha pod wpływem słońca i wiatru i staje się bardziej zbita po opadach deszczu. 

Dlatego koniecznie siejemy poplon!

Kiedy?

Możemy wysiewać nawet w październiku.

Naszym celem nie jest osiągnięcie dużej masy liści czy kwitnienie. Kluczową rolę w użyźnianiu gleby pełni system korzeniowy oraz osłonięcie wierzchniej warstwy gleby przed słońcem.

Jakie rośliny?

Gorczyca - bardzo szybko kiełkuje i ma właściwości odkażające glebę, dzięki substancjom wydzielanym do gleby ogranicza liczebność nicieni i drutowców. Nie siejemy w miejscach w których mają w przyszłym roku rosnąć warzywa kapustne (jarmuż, brokuł, kalafior, brukselka, kapusta).

Łubin - wzbogaca glebę w azot. Nie siejemy w miejscach w których planujemy uprawiać warzywa strączkowe.

(kiełkujący łubin)

Facelia - jest odporna na przesuszenie podłoża i bardzo głęboko się korzeni. Idealny poplon na luźne, piaszczyste gleby ponieważ transportuje bliżej powierzchni składniki pokarmowe, które zostały wymyte przez deszcz do głębokich warstw niedostępnych dla korzeni warzyw.

Gryka - zawiera w sobie substancje toksyczne dla pędraków. Bardzo skutecznie zagłusza chwasty - nawet perz. 

Co dalej?

Wymienione rośliny możemy po prostu pozostawić na zimę a wiosną oczyścić grządkę gracką bez przekopywania. Są one wrażliwe na mróz i w trakcie zimy powinny się rozłożyć. Gdyby urosły dosyć wysokie wtedy przed opadami śniegu możemy je ściąć nożycami do żywopłotu. 

Jeżeli chcemy aby gleba była zazieleniona nawet zimą wtedy wysiewamy żyto lub owies - wiosną trzeba będzie płytko przekopać glebę. 

Autor:

Filip Roman

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.