Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Biedronki azjatyckie - co warto o nich wiedzieć? - 24.08.2023

Kiedy brakuje wody, częściej spotykamy różne owady wgryzające się w nasze działkowe owoce. Jednym z nich, jest biedronka azjatycka, która na poniższych zdjęciach raczy się sokiem malinowym.

Na przestrzeni ostatnich lat biedronka azjatycka była dosyć medialna. 

Czy stanowi ona zagrożenie dla ludzi?

Nie atakuje ona celowo człowieka. Może ugryźć jedynie kiedy ją przyciśniemy. W sytuacji zagrożenia wypuszcza też odrobinę żółtej substancji która działa drażniąco na skórę i może wywoływać reakcje alergiczne. 

Ponieważ jest to gatunek występujący masowo warto zabezpieczać okna moskitierami aby Ci nieproszeni goście nie dostali się do wnętrza domu czy altany ogrodowej.

W ogrodzie biedronka azjatycka może stanowić problem w uprawach sadowniczych. Chociaż nasza rodzima biedronka również lubi wgryzać się w owoce to z powodu większej liczebności, biedronka azjatycka może powodować spore straty np. w uprawie winorośli, którą szczególnie sobie upodobała.

Niestety, nie ma żadnej skutecznej metody ograniczenia populacji biedronki azjatyckiej. Środki chemiczne działają jednocześnie na rodzime gatunku, które przecież są niezbędne w walce z mszycami. Pozostaje nam jedynie czekać aż w przyrodzie pojawią się nowe okoliczności przywracające równowagę liczebną wśród biedronkowatych.

 

Filip Roman

instruktor ds ogrodniczych

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.