Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Ekologiczne przestrogi na Powiatowym Dniu Działkowca we Wrześni - 31.07.2023

W sobotę 29 lipca wszystkie 13 rodzinnych ogrodów działkowych z powiatu wrzesińskiego miało swoje święto. W część oficjalnej najgłośniej wybrzmiewały nuty ekologiczne.

Powiatowy Dzień Działkowca 2023 odbył się na wrzesińskim kempingu. Po mszy w kościele na Lipówce przedstawiciele poszczególnych ROD-ów przemaszerowali na miejsce z chorągwiami i koszami pełnymi płodów ze swoich działek.

Część oficjalną prowadził Jacek Krajniak. Zaproszenie przyjęli wszyscy włodarze z samorządów, które wspólnie zorganizowały imprezę, czyli z Wrześni, Miłosławia, Pyzdr, Kołaczkowa i starostwa. Gości przywitał prezes powiatowy działkowców Zbigniew Mikołajczak, który szczególnie podziękował burmistrzowi Tomaszowi Kałużnemu i wrzesińskiej radzie miasta za przekazanie terenów pod nowe działki.

Spotkanie było okazją do wręczenia wyróżnień dla zasłużonych działkowców oraz dla ogrodów, które w tym roku obchodzą jubileusze - to 75-lecie ROD im. Kościuszki w Pyzdrach, 45-lecie ROD „Nad Wrześnicą” we Wrześni, 40-lecie ROD ks. Dobrzyńskiego w Kołaczkowie oraz 40-lecie ROD „Relax” w Miłosławiu.

Gość specjalny wydarzenia, Zdzisław Śliwa, prezes okręgu poznańskiego Polskiego Związku Działkowców, w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na tan obecny i przyszłość ROD.

- Ogrody działkowe mają się dobrze i mają dobre perspektywy. Pandemia uzmysłowiła wszystkim, jak ważne są te nasze kawałki zieleni. To wcale nie resztówka po minionym systemie, jak uważają niektórzy, tylko realne oazy spokoju i i niezależności dla całych rodzin, które ratują nas przed powszechną miejską betonozą - stwierdził.

- Jako działkowcy na co dzień robimy wiele, ale musimy robić jeszcze więcej w obronie klimatu, aby nasze RODOS, czyli Rodzinne Ogrody Działkowe Ogrodzone Siatką, nie zamieniły się w to prawdziwe płonące Rodos. Dlatego apeluję; zbierajmy deszczówkę! Ostatnio na szczęście popadało, ale nie wiemy, czy za chwilę znowu nie będzie suszy. Wspólnie walczmy o klimat! - namawiał prezes.

źródło: wrzesnia.info.pl

 

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.