Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Które warzywa potrzebują więcej wody a które są odporne na suszę? - 12.07.2023

W niektórych regionach mamy najgorszą suszę od lat. Opadów nie było tak dawno że powoli kończą się zapasy zgromadzonej deszczówki. Kiedy brakuje wody, warto wiedzieć które z uprawianych warzyw powinny być traktowane priorytetowo przy podlewaniu.

W pierwszej kolejności zadbajmy o te rośliny, które mają płytki system korzeniowy lub wysokie zapotrzebowanie na wodę. Będą to:

 

  • Wszystkie fasole (szparagowe, tyczne, na suche ziarno) i groch – potrzebują dużo wody w trakcie kwitnienia i zawiązywania strąków. Ma to kluczowe znaczenie dla wielkości plonów i jego jakości.

  • Seler – przy braku wody plony będą bardzo małe

  • Ogórek – ma płytki system korzeniowy dlatego podlewamy intensywnie dwa razy w tygodniu. Brak wody powoduje gorzknienie owoców.

 
  • Papryka – płytki system korzeniowy.

 
  • Kapustne (brokuł, jarmuż, kalafior, kapusta wczesna, brukselka) – przy niedoborach wody marnieją i są atakowane przez mączliki.

  • Rzodkiewki – w trakcie suszy drewnieją, pękają i są częściej atakowane przez szkodniki.

  • Sałaty – nawet trzy razy w tygodniu. Brak wody oznacza gorzki smak liści i szybsze wybijanie główek w pędy kwiatostanowe.

 

  • Ziemniaki – rozpoczynamy podlewanie kiedy pojawią się pierwsze kwiaty. Odpowiednia ilość wody w tym okresie ma decydujący wpływ na wielkość plonu.

 

Pozostałe warzywa cechują się większą lub mniejszą odpornością na suszę. Wyjątkowo wytrzymałe pod względem niedoborów wody będą: marchew, pietruszka, buraki, por. Nietypowym przypadkiem są pomidory, które wymagają stabilnego poziomu nawodnienia do momenty aż ich owoce osiągną optymalną wielkość natomiast później stają się jednymi z najbardziej odpornych na suszę roślin uprawnych. Brak wody w późniejszym okresie sprzyja nawet dojrzewaniu owoców.

 

Autor: Filip Roman

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.