Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

,,Zbieramy deszczówkę” spotkanie autorskie opolskich działkowców z prof. Uniwersytetu Opolskiego Panem Tomaszem Ciesielczukiem - 04.07.2023

W dniu  30 czerwca 2023r. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym ,,Działkowiec Opolski” w Opolu odbyło się spotkanie z autorem jednej z ostatnich broszur wydanej ze środków Krajowej Jednostki PZD dla działkowców ,,Zbieramy deszczówkę” z  profesorem Uniwersytetu Opolskiego Panem Tomaszem Ciesielczukiem. Na spotkanie zostali zaproszeni wszyscy działkowcy z województwa opolskiego oraz Okręgowi i Krajowi Instruktorzy Społecznej Służby Instruktorskiej.

Spotkanie otworzyła Dyrektor Biura OZ PZD w Opolu Malwina Moczko – Wieszołek, która przywitała zebranych gości oraz przedstawiła sylwetkę autora.

Na samym wstępie spotkania profesor skupił się na zjawisku, z którym coraz częściej mamy do czynienia a mianowicie z suszą hydrologiczną. Po krótce omówiona został sytuacja hydrologiczna całego kraju a następnie strikte województwa opolskiego. Następnie przedstawione zostały sposóby w jaki działkowcy na swoich działkach mogą z tą suszą walczyć, między innymi  poprzez budowę systemu pobierania wody deszczowej. Omówiono jakie można zastosować zbiornik w zależności od charakteru działki, jej zagospodarowania czy też możliwości finansowych działkowca. Jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana instalacja odprowadzająca wodę. Na zakończenie prelekcji profesor omówił kwestię jak dbać o cały system do zbierania deszczówki w trakcie lata oraz jak zabezpieczyć go przed zimą.

Po części wykładowej zebrani zadawali pytania dotyczące miedzy innymi:
– w jaki sposób dobrać odpowiedni zbiornik do zbierania wody,
– w jaki sposób korzystać ze zgromadzonej wody w zbiornikach podziemnych,
– jak przygotować dachy altan do zbierania jak największej ilości wody itp.,

Na zakończenie spotkania kilka egzemplarzy broszury ,,Zabieramy deszczówkę” zostały podpisane przez autora.

Malwina Moczko – Wieszołek
Dyrektor biura OZ PZD w Opolu

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.