Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Preparaty roślinne – gnojówki, wywary i wyciągi - 03.07.2023

Wyciągi roślinne służą do zwalczania szkodników już od czasów starożytnych, obecnie stosowanie pestycydów przyczynia się do zatruwania owadów pożytecznych oraz zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Stosowanie środków ochrony roślin w niewłaściwy sposób może spowodować skażenie owoców i warzyw. W roślinach występują naturalne związki takie jak alkaloidy, flawonoidy, glikozydy, saponiny, olejki eteryczne i gorycze, które wykazują silne działanie bakteriobójcze, grzybobójcze a także odstraszające szkodniki (repelenty). Rośliny dziko rosnące lub chwasty mogą się okazać przydatne do sporządzenia preparatów roślinnych, należą do nich np. rumianek, krwawnik, mniszek czy pokrzywa. Do stworzenia preparatu wykorzystuje się świeże lub suszone ziele – najlepiej rozdrobnione, następnie zalewa się wodą w określonych proporcjach. Gotowy preparat przecedza się przez płótno lub podwójną warstwę gazy.

GNOJÓWKA Z POKRZYWY

 • 1kg świeżego ziela lub suszonego (zebrane przed kwitnieniem)
 • 10l wody
 • 200-400g mielonych skał

Proces fermentacji trwa od 2 do 4 tygodni, naczynie do sporządzenia gnojówki powinno być drewniane lub plastikowe, nie wolno używać metalowych. Fermentacja odbywa się w warunkach tlenowych, dlatego należy raz dziennie mieszać roztwór oraz przykryć siatką. Gnojówka gotowa do użytku powinna mieć ciemną przejrzystą barwę i nie powinna się pienić. Na wiosnę w rozcieńczeniu 1:10 można stosować zapobiegawczo przeciw chorobom grzybowym i szkodnikom. Opryski w proporcji 1:20 na pędy drzew i krzewów, zaleca się w zwalczaniu mszyc i przędziorków.

 
Pokrzywa zwyczajna

WYWAR ZE SKRZYPU

 • 1kg świeżego lub 200g suchego ziela
 • 10l wody

Ziele należy moczyć przez 24h, następnie gotować na małym ogniu przez 30 minut. Po wystygnięciu przecedzieć. Wywar zapobiega rozwojowi chorób grzybowych takich jak: mączniak prawdziwy i rzekomy, rdze, parch jabłoni, szara pleśń, kędzierzawość liści brzoskwini, zaraza ziemniaka na pomidorach oraz septrioza. W rozcieńczeniu 1:3 należy opryskiwać roślinę i glebę przez 3 co 3 dni przed południem.

Skrzyp polny
 

WYCIĄG Z WROTYCZU

 • 300g świeżego ziela lub 30g suchego
 • 10l wody

Ziele zalać wodą i pozostawić na 24h. Wyciąg w rozcieńczeniu 1:2 stosuje się przeciwko szkodnikom takim jak: mszyce, bawełnica korówka, gąsienice namiotników, bielinków, owocówki, wgryzaka szczypiorka, śmietka cebulanka.

Wrotycz pospolity

NAPAR Z KRAWNIKA

 • 2kg świeżych lub 200g suszonych roślin
 • 10l wody

Ziele zalać wodą pozostawić na 12 godzin, stosować bez rozcieńczenia przy porażeniu drzew owocowych i warzyw kapustnych. Szkodniki wrażliwe na napar to mszyce, miodówki, larwy pluskwiaków, liściożerne gąsienice motyli.

Krwawnik pospolity

WYCIĄG Z RUMIANKU

 • 3kg świeżych lub 1kg suszonych roślin (kwiaty i liście
 • 10l wody o temperaturze 70°C

Zemleć i zalać wodą, pozostawić na 12-24 h. Profilaktycznie przeciwko mszycom, miodówkom, liściożernym gąsienicom motyli (zwójki, bielinki, tantniś krzyżowiaczek) i przędziorkom. Oprysk drzew owocowych wiosną i latem w rozcieńczeniu 1:5.

rumianek pospolity

WYCIĄG Z LIŚCI I PĘDÓW POMIDORA

 • 150g liści i pędów pomidora
 • 10l wody

Liście i pędy zalać na 2 godziny, wyciąg bez rozcieńczania używa się do odstraszania motyli rolnic, bielinka kapustnika i pachówki strąkoweczki. Stosować kilka razy przed i podczas ich wylotu.

GNOJÓWKA Z MNISZKA

 • 250g posiekanych korzeni lub 400g liści mniszka
 • 10l ciepłej wody

Ziele należy zalać ciepłą wodą na 3 godziny. Stosować w okresie pękania pąków, po kwitnieniu w zwalczaniu mszyc, miodówek i przędziorków na drzewach owocowych.

mniszek lekarski

Elżbieta Bartczak

starszy instruktor ds. ogrodniczych OZ PZD Opole

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.