Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Wyjazd Szkoleniowy Instruktorów SSI Okręgu Bydgoskiego PZD - 27.06.2023

W dniach od 16 do 18 czerwca br., zgodnie z rocznym planem szkoleniowym Okręgu Bydgoskiego PZD przeprowadzono wyjazd szkoleniowy dla Instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej PZD pod hasłem „Zdrowy Ogród – Zdrowi Ludzie 2”. Była to kontynuacja i zarazem dopełnienie cyklu szkoleniowego rozpoczętego w 2022 roku, mającego na celu  wzbogacenie wiedzy naszych instruktorów SSI nt. ekologii w ROD, nowoczesnego ogrodnictwa działkowego oraz walorów prozdrowotnych działki.  Organizatorką szkolenia była Instruktor ds. ogrodnictwa  Okręgu Bydgoskiego PZD - Agnieszka Bartkowska. W szkoleniu wzięło udział 27 Instruktorów SSI.

Nasz wyjazd podzieliliśmy na dwie części. Pierwsza część to tzw. szkoleniowa.  Uczestniczyliśmy w ciekawym wykładzie przeprowadzonym przez pracownika Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie,  nt. naturalnych (ekologicznych) ogrodów. Dowiedzieliśmy się między innymi:  jak odpowiednio wybierać i komponować  rośliny w ogrodzie, jak chronić owady zapylające  oraz jak prawidłowo zakładać i pielęgnować łąki kwietne. Następnie w trzygodzinnym panelu szkoleniowym rozmawialiśmy o dotychczasowej  pracy naszych instruktorów, związanej ze szkoleniami i promocją Związku wśród działkowców i lokalnej społeczności oraz o wyzwaniach stojących przed instruktorami SSI w obecnych czasach.  Przedstawione zostały też działania, jakie podejmowane są przez JK PZD i Okręgi w celu zwiększenia rangi Służby Instruktorskiej w ROD,  wsparcia merytorycznego i finansowego  współpracujących z Okręgiem SSI oraz pozyskiwania nowych instruktorów do ROD. Doskonałym dopełnieniem było wystąpienie Pani Wiesławy Gromadki, która w sposób pełnym pasji i zaangażowania przedstawiła działania proekologiczne i prospołeczne w swoim ogrodzie. Jej wypowiedź zachęciła  wszystkich słuchaczy  do podejmowania kroków w celu tworzenia ROD na miarę XXI wieku. Na koniec panelu, Prezes Okręgu – Pani Barbara Kokot, serdecznie podziękowała instruktorom za dotychczasową działalność w swoich ROD oraz aktywne uczestnictwo w akcjach promujących PZD wśród lokalnej społeczności.

Druga część tzw. praktyczna, związana była ze zwiedzaniem i obserwacją w naturze różnych elementów tworzących naturalne i terapeutyczne ogrody. Zobaczyliśmy między innymi: ciekawy "bioróżnorodny" Ogród Botaniczny w Radzionkowie, niezwykle piękne i pozytywnie oddziałujące na nasze zmysły -  ogrody sensoryczne i biblijne  w Muszynie oraz duże Śląskie Centrum Ogrodnicze. Centrum zachwyciło nas przepięknie utrzymanym i różnorodnym ogrodem pokazowym oraz bardzo dużą ilością dobrze utrzymanych roślin przeznaczonych na sprzedaż i będących elementem wystroju wnętrza sklepu.

Wyjazd szkoleniowy był bardzo udany. Do swoich ogrodów wróciliśmy z nową siłą i gotowością do dalszej owocnej pracy na rzecz działkowców i ogrodów PZD.

Wyk. Agnieszka Bartkowska  - instruktor ds. ogrodniczych w Bydgoszczy

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.