Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Ogródki działkowe z miejskim wsparciem - 07.06.2023

Gorzowski magistrat ogłosił konkurs na dofinansowanie inwestycji mających poprawić atrakcyjność ogródków działkowych. Termin składania wniosków upływa pod koniec czerwca.

Gorzowianie chętnie spędzają wolny czas na działkach, gdzie wypoczywają i realizują swoje pasje. W mieście funkcjonuje czterdzieści Rodzinnych Ogrodów Działkowych, a na nich kilkanaście tysięcy działek, z których korzysta spora grupa mieszkańców. Władze Gorzowa wychodzą naprzeciw ich potrzebom. Przygotowały specjalny pogram, w ramach którego działkowcy mogą uzyskać finansowe wsparcie na swoją działalność.

- Kilka dni temu ogłosiliśmy nabór wniosków o dofinansowania na zadania, które będą sprzyjały rozwojowi i uatrakcyjnieniu ogrodów działkowych. O pieniądze mogą starać się stowarzyszenia ogrodowe, które prowadzą Rodzinne Ogrody Działkowe na terenie miasta. Wiemy, że działkowcy często borykają się z problemami finansowymi i nie zawsze mają fundusze na realizację szczególnie większych i bardziej kosztownych inwestycji, dlatego wychodzimy z taką inicjatywą, aby im to ułatwić -mówi Natalia Marcinkiewicz, dyrektor Wydziału Ochrony środowiska i Rolnictwa w gorzowskim magistracie.

Inwestycje dobre dla środowiska

Do rozdysponowania w ramach programu jest w sumie osiemdziesiąt tysięcy złotych. Dotację może przeznaczyć na zadania służące rozwojowi Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Chodzi przede wszystkim o inwestycje związane z ochroną środowiska, a więc budowę lub modernizację infrastruktury czy zakup urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytkowania przez osoby korzystające z działek.

- Liczymy na to, że Rodzinne Ogrody Działkowe będą ubiegały się o dotacje na zadania, na których najbardziej nam zależy, a więc na budowę czy modernizację infrastruktury służącej ochronie środowiska. To przede wszystkim inwestycje służące poprawie jakości wód podziemnych i gleby, czyli na przykład budowa lub podłączenie do kanalizacji oraz instalacja wspólnej toalety służącej działkowcom. Chodzi o to, aby zlikwidować obecnie funkcjonujące przenośne toalety, bo tak naprawdę do końca nie wiemy, co się z tymi ściekami dzieje - tłumaczy Natalia Marcinkiewicz.

Dotacje będą udzielane w wysokości siedemdziesięciu procent kosztów, ale nie mogą być mniejsze niż dziesięć tysięcy złotych oraz nie mogą przekroczyć dwudziestu tysięcy złotych. Pozostałą kwotę inwestycji Rodzinne Ogrody Działkowe będą musiały pokryć z własnych środków.

Pieniądze są bardzo potrzebne

Rodzinne Ogrody Działkowe robią dużo dobrej pracy. Są miejscem wypoczynku i rekreacji nie tylko dla wielu mieszkańców, ale też stanowią zielone oazy w miejskiej przestrzeni. Ich użytkownicy na co dzień bardzo dbają 0          swoje ogródki, doglądają ich i poświęcają mnóstwo czasu, aby były ładne, bezpieczne i przyjazne. Ale nie wszystko są w stanie zrobić sami.

Do rozdysponowania w ramach programu jest w sumie 80 tys. zł. Dotację może przeznaczyć na zadania służące rozwojowi ROD.

- Potrzeby są bardzo duże, a pomysłów na wykorzystanie pieniędzy nie brakuje. Na pewno na działkach bardzo przydałyby się rębaki do gałęzi, bo jako działkowcy nie możemy ich palić, więc nie za bardzo mamy co z nimi robić i jak je utylizować. Takie urządzenia na pewno byłyby pomocne. Finansowe wsparcie jest bardzo ważne, choć biorąc pod uwagę liczbę ogrodów działkowych w mieście, nie są to duże pieniądze, ale wiadomo, że lepszy rydz niż nic. Zadań do realizacji jest sporo, bo niektóre ogrody mają po kilkadziesiąt lat i ta infrastruktura czasy świetności ma już dawno za sobą. Część inwestycji realizujemy z własnych pieniędzy, ale przy takim wsparciu można zainwestować mniej swoich środków i zrobić coś więcej -mówi Piotr Wilms, prezes okręgowego zarządu Polskiego Związku Działkowców w Gorzowie,

Wnioski o dotacje działkowcy mogą składać do 23 czerwca.

 

źródło: Gazeta Lubuska

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.