Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

„Ogród działkowy ostoją dla natury i człowieka” – prelekcja dla działkowców - 06.06.2023

Świadoma i pozbawiona chemicznej ochrony i sztucznego nawożenia uprawa roślin na działce i w ogrodzie, to motyw przewodni prelekcji dla działkowców, przygotowanej przez Katarzynę Bellingham – doświadczoną ogrodniczkę, projektantkę, ogrodów oraz autorkę książek i programów ogrodniczych. Spotkanie zorganizowane 2 czerwca, przy współpracy biura Okręgu Mazowieckiego i ROD „Fort Szczęśliwice” przyciągnęło do ogrodowego Domu Działkowca sporo słuchaczy, nie tylko użytkujących działki w ROD.

Katarzyna Bellingham  ukończyła kierunek ogrodniczy na Hadlow College w Wielkiej Brytanii, a w swojej pracy zawodowej zajmowała się między innymi pielęgnacją terenów zielonych w posiadłości księcia (dziś Króla) Karola w Highgrove. Jest również właścicielką pokazowego ogrodu w Zgorzałem na Kaszubach, gdzie prezentuje ekologiczne metody uprawiania roślin. Od lat zachęca innych pasjonatów przyrody do tworzenia własnych ogrodów przy pomocy serii podcastów, ogrodniczych programów telewizyjnych (np. „Grunt to ogród”), vlogów oraz artykułów prasowych i książek.

W przyjaznej, działkowej atmosferze, Katarzyna Bellingham opowiadała (na przykładzie przez siebie prowadzonego ogrodu naturalnego) o zaletach uprawy roślin, w tym głównie warzyw i ziół bez użycia chemii,  a także zachęcała do ograniczenie powierzchni koszonych trawników oraz kompostowania i używania kompostu, a także troski o zwierzęta na działce, jak również o mikroorganizmy glebowe.

Licznie przybyli na spotkanie działkowcy mogli zadać wszelkie ogrodnicze pytania, rozwiać wątpliwości i dowiedzieć się, dlaczego naturalne metody uprawy roślin na działce są najlepszym wyborem – dla nas i środowiska.

Miejmy nadzieję, że dzięki wciągającej opowieści o swojej zawodowej, ogrodniczej drodze, ogrodach i roślinach, zaproszona specjalistka zaszczepiła w nas pasję do naturalnych metod uprawy, kompostowania i poszanowania świata żywych organizmów – także tych żyjących w glebie.

Zajęcia były kolejnym już punktem planu oświatowego  OZ, mającego na celu w ciekawej formie i przy pomocy zaproszonych, znanych specjalistów, poszerzać świadomość ekologiczną działkowców i zachęcać ich do wspierania różnorodności biologicznej na działce.

 
 
Maciej Aleksandrowicz
biuro OZ Mazowieckiego PZD

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.